نقش گروه ​خوني​ در فراموشينقش گروه ​خوني​ در فراموشي


گاه مطالبي درباره رابطه گروه خوني و سلامت افراد يا ويژگي‌هايي از شخصيت آنها مي‌شنويم يا مي‌خوانيم که بيشتر در مقوله شبه‌علم قرار مي‌گيرند، اما برخي هم کاملا علمي‌است و مبناي پژوهشي دقيقي دارد. يکي از اين يافته‌هاي کاملا علمي نتايج پژوهشي است که نشان مي‌دهد گروه خوني در سلامت مغز و کيفيت حافظه در دوران سالمندي موثر است.

براساس نتايج پژوهش جديدي که بتازگي در نشريه نورولوژي منتشر شده، افرادي که گروه خوني​شان AB است در دوران سالمندي بيش از افراد داراي ساير گروه‌هاي خوني در معرض خطر ابتلا به انواعي از اختلالات حافظه قرار خواهند داشت. البته منظور از اختلالات حافظه در اين پژوهش بيماري‌هاي زوال مغز نيست؛ بلکه آن دسته از بيماري‌هايي است که مقدم بر زوال عقل دسته‌بندي مي‌شوند.

گروهي از محققان آمريکايي براي يافتن تاثير گروه خوني افراد بر جنبه‌هاي گوناگون سلامت آنها، داده‌هاي مربوط به وضع پزشکي متعلق به حدود 30 هزارنفر را که طي چند​سال جمع‌آوري شده بود به دقت بررسي کردند. آنچه اين محققان در پايان کار در ارتباط با تاثير گروه خون بر کيفيت و توانايي‌هاي شناختي افراد در دوران سالمندي يافته‌اند از اين قرار است که در ميان افراد فوق، افراد داراي گروه خوني AB در مقايسه با افراد داراي همه گروه‌هاي خوني ديگر 82 درصد بيشتر در معرض انواع اختلالات شناختي‌ قرار داشتند که نشانه‌اي از بيماري‌هاي مغزي خطرناک‌تري، مانند زوال عقل هستند.

از توضيحات دکتر ماري کوشمن، همولوژيست (هم‌ساخت‌شناس) از دانشگاه ورمونت و سرپرست اين گروه تحقيقاتي، چنين برمي‌آيد که اعضاي اين گروه هنوز بدرستي نمي‌دانند نقش گروه خوني در بروز بيماري‌هاي حافظه واقعا تا چه اندازه است؛ زيرا هنوز بدرستي معلوم نيست چه سازوکاري در پس چنين ارتباطي نقش بازي مي‌کند. در واقع به گفته آنها شواهدي وجود دارد که نشان مي‌دهد گروه‌هاي خوني متفاوت به وارياسيون‌هاي ژنتيکي خاصي ارتباط دارند. در اين ميان شايد وارياسيوني که با پروتئين‌هاي انعقاد خون مرتبط است نقش مهم‌تري داشته باشد. به عبارت ديگر، اين پروتئين‌هاي خون ممکن است بر خطر بروز برخي بيماري‌هاي عروقي مانند مشکلات جريان خون تاثير بگذارند و ميزان اين خطر را در افراد مختلف دستخوش تغيير کنند. حال، از آنجا که مغز شما به مقدار بسيار زيادي خون​ و اکسيژني که اين خون حمل مي‌کند، نياز دارد تا درست کار کند، اين پروتئين‌هاي انعقادي نقشي کليدي در توضيح يافته‌هاي اين گروه تحقيقاتي بازي خواهند کرد.

ممکن است بپرسيد خوب حالا تکليف افراد داراي گروه خوني AB چيست؟ با اين همه احتمالا و شايد و اما و اگر اين افراد بالاخره بايد نگران دوران سالمنديشان باشند يا نه؟ اتفاقا اين همه ترديد و اما و اگر نکته مثبت داستان است، نه جنبه نگران‌کننده آن. اعضاي گروه پژوهشي خيلي واضح به سوال فوق پاسخ منفي مي‌دهند. از نظر آنها هنوز نبايد بر اساس اين يافته‌ها نگران آينده باشيم. آنها تاکيد مي‌کنند درست است که 82 درصد عدد بسيار بزرگ و نگران‌کننده‌اي است، اما يافته‌هاي اين پژوهش نشان نمي‌دهد که اين عدد دقيقا سهمي است که بتوان به گروه خوني AB نسبت داد. در واقع به گمان آنها احتمال بروز چنين بيماري‌هايي تحت تاثير گروه خون خاصي بسيار پايين‌تر از اين ميزان است؛ مگر اين که در آينده پژوهش‌هاي ديگري بتوانند اطلاع دقيق‌تري در اختيار ما بگذارند.

به همين دليل دکتر کوشمن مي‌گويد آنچه به عموم مردم مربوط مي‌شود آن است که به جاي نگراني از چنين عواملي، بيشتر نگران سبک زندگي و سلامت عمومي خود باشند. زياد ورزش کنند و جنب و جوش و تحرک روزانه خود را افزايش دهند از استعمال دخانيات جدا خودداري کنند و تا مي‌توانند با ديگران معاشرت کنند.

او همچنين توصيه مي‌کند: همه افراد، بويژه وقتي پا به سن مي‌گذارند، مراقب فشار خونشان باشند و هميشه مغزشان را فعال نگه دارند و تا مي‌توانند مطالعه کنند، بازي‌هاي فکري انجام دهند و بکوشند فعاليت‌ها يا مهارت‌هاي جديدي ياد بگيرند. اينها بهترين تدابير دفاعي در برابر مشکلاتي است که در دوران سالمندي ممکن است براي حافظه پيش بيايد.
جام جم
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.