مشاهیر: زندگینامه ایرج، استاد حسین خواجه امیری همراه با آهنگ

ایرج از خواننده‌های صاحب سبک ایران است و صدایش از معدود صداهای شش دانگ. صدایی که توانایی اجرای هرچه را بیش از حد انتظار داشت. محمدرضا شجریان درباره وی می‌گوید: «صدای ایرج در تاریخ آواز خوانی ما یک متر و معیار است و هر کس بخواهد در بالاترین حد حنجره صدایی را مثال بزند می‌گوید صدا شبیه صدای ایرج است». صداي ايرج با ويژگي‌هاي كه آن را به عنوان و جايگاهِ «صداي معيار» در هنر خوانندگي ما نزديك مي‌كند، يكي از نزديك‌ترين صداها به ذات آواز (و موسيقيِ) ايراني است. در ميان خوانندگاني كه از ابتداي ورود پديده ضبط موسيقي به ايران صداي‌شان به گوش رسيده، شايد فقط قمرالملوك وزيري در زيبايي و كمال و «رسا» بودنش در هنري به نام آواز، با ايرج قابل مقايسه باشد.

مشاهیر: زندگینامه ایرج، استاد حسین خواجه امیری همراه با آهنگ

حسین خواجه امیری ۱۱دی ۱۳۱۱ در خالدآباد نطنز در خانواده‌ای هنرمند به دنیا آمد.
پدربزرگش از خوانندگان بنام زمان ناصرالدین شاه بود و پدرش که از صدایی خوش و رسا برخوردار بود و ردیف می‌دانست، مدت‌ها او را تحت تعلیم خویش قرار می‌دهد. حسین در همان زمان در مراسم تعزیه‌خوانی شرکت می‌کرد و نزد تعزیه‌خوانانی که ردیف و دستگاه می‌دانستند به یادگیری آواز پرداخت.

وی پس از پایان تحصیلات ابتدایی به تهران رفت و در سال ۱۳۲۶ به مکتب ابوالحسن صبا راه یافت و دو سال پیاپی در حضور او دانسته‌های خویش را تکمیل کرد و به وسیله وی به رادیو ایران معرفی شد. در آن جا به اجرای برنامه با ارکستر ابراهیم خان منصوری پرداخت. وی پس از مدتی به دانشکده افسری رفته و شب‌های جمعه که مرخصی داشته از ساعت ۳۰/۷ تا ۸ در برنامه ارتش شرکت و با ارکستر محمد بهارلو به اجرای برنامه می‌پرداخت.
در همان زمان به خاطر محدودیت‌های ارتش نام مستعار (ایرج) را که در اصل نام برادرش بود برای خود برگزید.

ایرج در سال ۱۳۳۶ به دعوت داوود پیرنیا به برنامه گل‌ها راه یافت و در اولین همکاری خود با این برنامه برگ سبز ۴۳ را در مایهٔ شور-ابوعطا و با همکاری علی تجویدی و فرهنگ شریف و امیر ناصر افتتاح خواند. از همان زمان همکاریش با برنامه گل‌ها ادامه یافت.

مشاهیر: زندگینامه ایرج، استاد حسین خواجه امیری همراه با آهنگ


ایرج علاوه بر اجرای برنامه‌های مختلف رادیویی به اجرای ترانه و آواز برای فیلم‌های فارسی همت گماشت و بازیگران زیادی به لب‌خوانی ترانه‌های وی می‌پرداختند. اولین فیلمی که ایرج در آن ترانه خواند فیلم روزنه امید به کارگردانی سردار ساکر هندی و ترانه‌ها از ساخته‌های جواد لشکری است.

ایرج خواننده پرآوازه موسیقی با هنرمندان زیادی مانند:

پرویز یاحقی، اسدالله ملک، جلیل شهناز، فریدون حافظی، فرهنگ شریف، امیر ناصر افتتاح، جهانگیر ملک، حسن کسایی، لطف الله مجد، علی تجویدی، رضا ورزنده، منصور صارمی، محمد موسوی، احمد عبادی، حسن ناهید، انوشیروان روحانی، همایون خرم، حبیب الله بدیعی و بسیاری از نوازندگان و البته خوانندگان دیگر همکاری داشته و مورد تایید و تحسین آن‌ها بوده است.

مشاهیر: زندگینامه ایرج، استاد حسین خواجه امیری همراه با آهنگ

حسین خواجه امیری (ایرج) و محمدرضا شجریان


ایرج در 213 برنامه گل‌ها شامل برگ سبز،گلهای رنگارنگ، شاخه گل، گل‌های تازه، برنامه اجرا کرده است.
او علاوه بر این در برنامه‌های رادیو ارتش، ارکستر دانشجویان، ارکستر محمد بهارلو، ارکستر ابراهیم خان منصوری، ارکستر عبدالله جهان پناه، برنامه اجرا کرده است و برای 105 فیلم فارسی خوانده است و در سال‌های بعد از انقلاب ، به خصوص دهه هفتاد و هشتاد، بیش از ده آلبوم به بازار موسیقی عرضه کرده است. آلبوم قصه زندگی از او در بهار سال 91 به بازار موسیقی عرضه شد.

علاوه بر آن فیلم مستندی در قالب لوح فشرده (دی وی دی) از زندگی و کارهای هنری ایرج با عنوان پهلوان آواز اواخر سال 91 به بازار موسیقی عرضه شد.
در اوایل شهریور 1392نیز مراسمی در تجلیل از سال ها زندگی هنری او با حضور بزرگانی چون محمدرضا شجریان و فرهنگ شریف در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

مشاهیر: زندگینامه ایرج، استاد حسین خواجه امیری همراه با آهنگ

مراسمی تجلیل از حسین خواجه امیری (ایرج)


ایرج از خواننده‌های صاحب سبک ایران است و صدایش از معدود صداهای شش دانگ است؛ صدایی که ارتفاع و حجم آن (طول و عرض) بسیار بالاست و خواننده امکان اجرای محدوده صوتی بالایی را در نت‌های بسیاری دارد که خوانندگان معمولی از پس آن بر نمی‌آیند.
او پدر احسان خواجه امیری (خواننده) و الیکا خواجه امیری (نوازنده و مدرس پیانو) است.

مشاهیر: زندگینامه ایرج، استاد حسین خواجه امیری همراه با آهنگ


آلبوم‌ها

قصه زندگی
من و استاد
پرنده ( شامل 9 آهنگ : پرنده ـ چلچله ـ گفتی ـ صدای خسته ـ پرنده ( موزیک )
بعد از تو "با صدای احسان فدایی" ـ بیگانه ـ منم من "با صدای احسان فدایی" ـ گل سرخ )

برخی از برنامه‌های که توسط ایرج اجرا کرده است

۲۱۳ برنامه گل‌ها (برگ سبز- گلهای رنگارنگ- شاخه گل- گلهای تازه)
برنامه‌های رادیو ارتش
ارکستر دانشجویان
ارکستر محمد بهارلو
ارکستر ابراهیم خان منصوری
ارکستر عبدالله جهان پناه
موسیقی ایرانی اولیه
موسیقی ایرانی FM
نوایی از موسیقی ملی
شاعران قصه می‌گویند
شما و رادیو
بزم شاعران
اجرای آهنگ در حدود ۱۰۵ فیلم فارسی
حدود ۱۰ آلبوم در سالهای اخیرو...

دانلود آهنگ من یه پرنده ام از ایرج

مشاهیر: زندگینامه ایرج، استاد حسین خواجه امیری همراه با آهنگ
منابع:ویکی پدیاhamshahrionline.irisna.ir

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.