آشپزی: نیمرو قالبی


من برای درست کردن این نیمروها، یا بعضی از دسرها و ژله ها مثل ژله تک نفره از قالبهای سلیکونی استفاده می کنم. قالبهای سلیکونی علاوه بر انواع چند نفره و مافین و ... به صورت تک نفره هم توی بازار موجود است و به راحتی پیدا می شه. ولی ممکنه گاهی طرحی که برای قالب یک نفره می پسندیم در قالبهای شش نفره پیدا کنیم و چون برگردوندن قالبهای شش تایی داخل ظرفهای یک نفره سخت است، نتونیم از اون استفاده کنیم. راه حلی که من برای رفع این مشگل پیدا کردم چیدن قالب است که گرچه ظاهر قالبمون رو از بین می بره، ولی کاربردی تر می شه و دستمون رو برای درست کردن انواع رسپی های تک نفره باز می ذاره. نمونه اش نیمرویی است که در زیر آموزش می دم.


روش تهیه:
یک ماهیتابه کوچک رو حدود ١/٥ تا ٢ سانتی متر یا تا جایی که آب به داخل قالب نفوذ نکنه، از آب پر می کنیم. ته قالب مافین رو چرب می کنیم و تخم مرغ رو در داخلش می شکنیم، نمک می زنیم و روی حرارت می گذاریم. برای اینکه روی تخم مرغ هم خوب خودش رو بگیره با فویل یا هر وسیله ی دیگه ای سطح قالب رو می پوشونیم. تقریباً به اندازه جوشوندن یه تخم مرغ معمولی زمان می بره تا تخم مرغ شکل قالب رو به خودش بگیره و سفت بشه.

آشپزی: نیمرو قالبی

آشپزی: نیمرو قالبی


تجربه من:
من چون می خواستم زرده، زردی خودش رو نشون بده اول اون رو داخل قالب قرار دادم و بعد از چند دقیقه که احساس کردم کمی خودش رو گرفته سفیده رو بهش اضافه کردم، و وقتی با اضافه کردن سفیده قالب سنگین تر شد مقدار آب داخل ماهیتابه رو زیاد تر کردم تا حرارت بطور یکنواخت به همه جای قالب برسه. ولی در عمل وقتی قالب رو برگردوندم بیشتر سطح گل سفید بود، ضمن اینکه اگه به عکس زیر دقت کنین متوجه می شین، بخاطر تفاوت زمان توی پخت خطی روی تخم مرغ شکل گرفته که از نظر زیبایی شناسی خیلی جالب نیست. پس عملاً بهتره زرده و سفیده رو همزمان توی قالب بریزیم و داخل آب جوش قرار بدیم.

نهایتاً روی گل رو با دانه های فلفل سیاه یا شاید کنجد سیاه که من نداشتم، تزئین می کنیم و با برگهای ریحون و نعناع و ساقه پیازچه بهش فرم گل می دیم.
پیشنهاد: من دیر به ذهنم رسید ولی می تونین کمی زعفران آب کرده با یه قلم مو روی گلبرگها بدین تا به رنگ زرد در بیاد و کاملاً شبیه گل آفتاب گردان بشه.

آشپزی: نیمرو قالبیمنبع:http://sabzotorsh.blogspot.de/2012/12/blog-post_4.html?spref=fb
0
0
0
0 نفر

2 نظر

  1. سلام علیکم
    خیلی جالب بود ؛ اشتهای آدم رو وامیکنه
  2. سلام
    خواهش میکنم..نوش جان
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.