کامپیوتر: چطور روی پرونده word رمز بگذاریم؟

امروز برای شما آموزش رمز گذاری پرونده در word، حفاظت کردن و محدود کردن دسترسی به اون رو آموزش میدیم. فرض کنید که یک مطلب رو نوشتید و میخواهید با دیگران این مطلب رو به اشتراک بگذارید ولی از اونجایی که بهتر از من میدونید هیچ مطلبی در ایران از دست کپی کنندگان در امان نخواهد موند و بدون ذکر منبع و در نظر گرفتن حقوق شما و زحمتی که کشیدین اون مطلب رو با اسم خودشون منتشر میکنند بنابراین تصمیم میگیرید کاری کنید که کسی نتونه در اون پرونده یا مطلبی که نوشتید دست ببره و نام شما رو به عنوان نویسنده از پایین مطلب پاک کنه! (حداقل اینکه تمام تلاشتون رو برای اینکار انجام میدید)

خوشبختانه برای رمز گذاری پرونده ها در word نیاز به نرم افزار خاصی ندارید و خود نرم افزار word این امکان رو برای شما فراهم کرده! کافیه از منوی بالایی بر روی لبه ی Review کلیک کنید تا موارد این منو برای شما نمایش داده بشوند:

رمز گذاری پرونده در word (حفاظت با پسورد)

در این منو یک گزینه وجود داره به نام ”Protect Document” که در شکل بالا اولین گزینه از سمت راست هست. بر روی این گزینه کلیک کنید تا منویی برای شما باز بشه:

رمزدار کردن مطالب در ورد 2007

گزینه ی “Restrict Formatting and Editing” رو انتخاب کنید.با انتخاب این گزینه یک ستون در سمت راست پرونده ی ورد شما باز میشه که چند تا گزینه داره:

در این پنجره تیک گزینه ی اول برای محدود کردن دسترسی و ایجاد تغییرات در پرونده است. این تیک رو روشن کنید.

گزینه دوم هم برای تعیین نوع تغییرات هست . مثلا میخواهید اجازه بدید تا یک فرمی توسط سایرین تکمیل بشه یا تغییرات دیگری در اون ایجاد بشه . اگه نیاز به این موارد هست خوب تیک این گزینه رو هم فعال کنید و از منوی بازشو نوع تغییرات رو انتخاب کنید.

در نهایت بر روی گزینه ی “Yes, Start Enforcing Protection” کلیک کنید و رمز خودتون رو وارد کنید. حالا میتونید پرونده رو ذخیره کنید و با خیال راحت منتشر کنید و مطمئن باشید که هر کسی نمیتونه در این پرونده دست ببره!

با انجام مراحل بالا پرونده word شما بوسیله رمز (پسورد) محافظت میشه و اگر کسی قصد داشته باشه در این پرونده تغییراتی رو اعمال کنه باید ابتدا رمزی رو که شما تعیین کرده اید وارد کنه تا بتونه تغییرات رو اعمال کنه .

1
1
0
1 نفر

1 نظر

  1. سلام
    آقای تفرشی ممنون ازارسال مطلب جالبتون ؛راهنمایی ویژه ای رو کردید.
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.