"اجاره خانه" و پوست چه ربطی بهم دارند؟"اجاره خانه" و پوست چه ربطی بهم دارند؟زمانی که اوضاع اقتصادی خوب نیست، کرایه خانه عقب می افتد یا حقوق ها دیر پرداخت می شود یکی از نقاطی که به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد پوست بدن است.


90 درصد از متخصصان پوست اعلام کردند همراه با افزایش قیمت ها و بدتر شدن اوضاع اقتصادی میزان مراجعه به کلینیک های پزشکی به دلیل ابتلا به بیماری های پوستی مانند اگزما، آکنه و مانند آن افزایش چشمگیری پیدا می کند.

به اعتقاد دانشمندان یکی از مهم ترین عوامل آسیب دیدگی های پوستی افزایش میزان استرس در میان مردم است. استرس باعث می شود بسیاری از مردم پوست خشک و رنگ پریده و بیماری داشته باشند. نزدیک به 50 درصد مردم بعد از بدتر شدن شرایط اقتصادی ظاهر زیبا و شاداب خود را از دست می دهند و حتی ممکن است دچار بیماری های جدی پوستی شوند.

استرس بر ظاهر فرد از جنبه های مختلف اثر می کند. پوست را حساس تر و دارای واکنش پذیری بیشتر می کند. استرس باعث ایجاد جوش های مقاوم تر و التهابی تر می شود. ناخن ­ها را شکننده و نا­منظم می­کند. باعث ریزش مو، بدتر شدن کهیر و ... می شود.

استرس می­تواند باعث افزایش تعداد سلولهای دفاعی و نیز فعال شدن نابجای آنها در پوست شده و در نتیجه باعث وقوع واکنش های خود ایمنی مثل حساسیت سرشتی پوست و بیماری پسوریازیس(صدف) گردد و بیماریهای التهابی پوست را عود دهد.

هورمون کورتیزول که در اثر استرس ترشح می شود میزان قند خون را بالا می برد. بالا رفتن قند خون باعث می شود رشته های پروتئینی به نام کلاژن و الاستین که مسئول انعطاف پوست هستند، آسیب ببینند، بعد از مدتی چروک های ریز روی پوست ظاهر می شود و طراوت آن از بین می رود.

البته در این مواقع مردم بیشتر سراغ سیگار می روند و غذاهای ناسالم و چرب مصرف می کنند که این فاکتورها هم تاثیر منفی زیادی روی پوست می گذارد.

به پوست‌تان کمک کنید
استرس می‌تواند به افزایش رنگدانه‌های پوست و در نتیجه تیره و کدر شدن آن منجر بشود. همین‌طور شادابی و طراوت پوست را با توجه به ضعیف‌کردن سیستم‌های حفاظتی بدن به مخاطره بیندازد، اما با توجه به این‌که حذف عوامل تنش‌زا به طور قطعی در زندگی ممکن نیست به ارائه راهکارهایی برای کاهش اثرات استرس و اضطراب بر پوست، ژنتیک، خواب خوب و تغذیه سالم در کنار هم می‌تواند به داشتن پوست و مویی شاداب و سالم کمک کند و روند پیری پوست را به تعویق اندازد. یعنی به دنبال خستگی، استرس و بی‌خوابی چروک و تیرگی در پوست تظاهرات بیشتری پیدا می‌کند. پس اولین قدم برای مقابله با آثار منفی ناشی از خستگی و استرس بر پوست داشتن خواب مناسب و تغذیه مبتنی بر مصرف بالای میوه و سبزی‌ها است.

استفاده از داروهای موضعی ضدچروک و پیری پوست در دوران پراسترس می‌تواند، کمک‌کننده باشد و بخصوص در شرایط استرس جسمی ناشی از کار زیاد، مصرف داروهای آنتی‌اکسیدانی و مولتی ویتامین‌ها بخصوص ویتامین C و E بسیار موثر است. البته استفاده از آرام بخش‌ها تحت نظر پزشک متخصص نیز گاهی ضروری می‌شود.

در نهایت داشتن آرامش و اختصاص زمانی از روز به ورزش و فعالیت بدنی برای رسیدن به آرامش روحی و جسمی می‌تواند در کاهش اثر استرس بر پوست در کنار دیگر ارگان‌های بدن مفید باشد.

منبع: جام جم آنلاین

آموزش گیتار در آموزشگاه موسیقی همراز

1
1
0
1 نفر

1 نظر

  1. سلام
    سپاس.....
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.