ناگفته های نارنج (نارنگ)

27 تیر 1398   fereshteh akhavan   مطالب و مقالات, تغذیه   3 نظر   921 بازدید   |

 

ناگفته های نارنج (نارنگ)ناگفته های نارنج (نارنگ)

نام علمی: Citrus aurantium
نام انگلیسی : Bitter Orange


نارنج که اسم فارسی آن "نارنگ” بوده، میوه¬ای مفید با محصولات جانبی متعدد است. عده ای عقیده دارند که این میوه از زمان بسیار قدیم در ایران مخصوصا سواحل دریای مازندران وجود داشته است.

نارنج میوه درختی بزرگ و زیباست با برگهایی بزرگتر و خوشبوتر از برگهای درخت لیمو. این میوه جایگزین مناسب و شایسته ای برای لیموترش است.

آب نارنج ترش، مطبوع و سرشار از ویتامین C است. آب نارنج حاوی ماده ایى صمغى و لعاب دار است که آن را بین مركبات ممتاز میکند، به علت همین مواد است كه ترشى نارنج براى اعصاب مضر نبوده و براى سرفه و سینه درد نافع است .

شکوفه‌های آن که بسیارخوشبو است بهارنارنج نامیده می‌شود. در بعضی مناطق در تمام فصول سال می‌توان میوه نارنج را برروی درخت دید. در حالیکه هنوز میوه سال گذشته بر درخت است میوه‌های جدید هم در حال رسیدن هستند.

این شکوفه ها طبیعتی گرم و خشک دارند، بوییدن آنها شادی آور است. در گلبرگهای بهار نارنج حفره های ترشحی مملوء از اسانس و مواد مختلف وجود دارد

درخت نارنج مادر مرکبات است و پایه بسیار خوبی جهت پیوند شاخه‌ های نارنگی و یا پرتقال است

توجه
بر روى پوست نارنج، ماده اى سمى (شیمیایى و ضدحشره) وجود دارد كه براى از میان بردن آن، باید ابتدا پنبه اى را به الكل ۹۰ درجه آغشته كنید و روى پوست نارنج را با آن پاك سازید، سپس با آب گرم بشویید. بعد پوست را به صورت خلال درآورده و براى مصرف شربت، مربا، غذا و یا جوشانده از آن استفاده كنید.

عرق بهار نارنج
عرقی که از شکوفه‌های نارنج تهیه می‌شود عرق بهار نارنج نامیده می‌شود که طبیعت آن هم گرم و خشک است.

این عرق، نشاط آور، تقویت کننده مغز، باز کننده گرفتگی مجاری بینی، از بین برنده ترشحات سینوس‌ها ودستگاه تنفس است. در از بین بردن بعضی از انواع تپش قلب مفید است. به علاوه در رفع دردهای ناشی از گیرافتادن باد در روده بزرگ هم مفید است. ناشتا خوردن آن در درمان اسهالهای رطوبی (اسهالهای ناشی از افزایش رطوبت دستگاه گوارش) مفید است

طرز تهیه چاى بهار نارنج
براى رفع خستگى، آرامش قلب و اعصاب و یك خواب خوش و آرام، كافى است مقدار ۱۰-۵ گرم از گل هاى بهار نارنج را در ۲ لیوان آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه دم كنید و سپس آن را صاف كرده و با شكر سرخ یا عسل میل كنید.

از گل هاى بهار نارنج براى معطر ساختن و تقویت چاى معمولى نیز مى توان استفاده كرد و طریقه استفاده از آن مانند چاى شمعدانى عطرى است .

تذکر
- زیاده روى در خوردن نارنج کبد را ضعیف مى کند، مخصوصا اگر ناشتا خورده شود.
- عرق بهار نارنج زود فاسد مى شود و کپک مى زند. لذا بایستى همیشه آن را تازه تهیه کرد و در شیشه هاى تیره رنگ نگه داشت. اما در هر حال به علت فساد سریع ان نباید بیش از یک سال نگهداری شود.

5
5
0
5 نفر

3 نظر

  1. سلام
    سپاس....
  2. سلام فرشته جون خوبی؟ممنون عزیزدلم خیلی عالی و آموزنده بود smiley16 smiley33

    سلام فرشته جون خوبی؟ممنون عزیزدلم خیلی عالی و آموزنده بود smiley16 smiley33
  3. خوشحالم که براتون مفید بوده دوستان عزیز smiley17 smiley17 smiley17
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.