کم حوصله ام مثل گلی اول پاییز..
قصری که مقارن شده با حمله چنگیز..
بر شاخه تنهایی من چند پرنده..
دلگیرم به ذکر غزلی رشک برانگیز..
من شاید دیواره ی یک غار قدیمی..
آزرده ام از آدمها..
مثل تو..من نیز..
از لای لبم سرزده یک شاخه گیلاس..
از لاله ی گوشت غزلی تازه بیاویز..

علیرضا بدیع


بانوی فانوس به دست لقب کیست؟؟
: "فلورانس نايتينگل" در 12 مه سال 1820 درفلورانس به دنيا آمد و او را به نام شهر زادگاهش ناميده اند.
پدر او "ويليام ادوارد نايتينگل" پسر يک بانکدار معروف بود و هنگاميکه 21 ساله بود ارثيه هنگفتي از عمويش به او رسيد وي در سال 1818 ازدواج کرد که حاصل آن دو دختر است که يکي از آنان بانوي فانوس به دست است.
زمانيکه فلورانس در حال رشد و بالندگي بود در جامعه محدود آن زمان تحصيل و حضور دختران در جامعه ننگ به شمار مي آمد اما وي که شخصي مهربان و رئوف بود شروع به بازديد از فقرا کرد و يکي از کارهاي محبوبش نگهداري از سالمندان و بيماران بود. او به مريضخانه هاي شهر سرک ميکشيد و مشاغل موجود براي زنان را در آنجا مورد بررسي قرار ميداد. آن زمان بيشتر پرستاران زنان تن فروشي بودند که در اثر جبر زمان و براي تامين مايحتاج خود از بيماران نگهداري ميکردند.
بعد از شروع جنگ بزرگ در اروپا کشتار و خونريزي همه جا را فرا گرفت و نياز به پرستار و مراقب از بيماران و زخمي ها بيشتر شد. گفته ميشود به قدري کشته و زخمي در ميادين جنگ وجود داشت که مشخص نبود چه کساني زنده و چه کساني کشته شده اند . روزها خيابانها به ميادين جنگ تبديل ميشد و شبها کشته ها و زخمي ها روي هم کنار ديوارها مي افتادند. در اين زمان اين بانوي مهربان فانوس به دست گرفته و شبها در ميدان هاي جنگ به کمک زخمي هاي باز مانده ميرفت و آنها را به جاي امني انتقال ميداد.
او در 13 آگوست سال 1910 در سن 90 سالگي در انگلستان درگذشت. در اکثر کشورهاي دنيا روز تولد وي با نام روز پرستار نامگذاري شده است.


1
1
0
1 نفر

1 نظر

  1. سلام
    سپاس....
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.