دکتر سید محمود طباطبایی اردکانی

دکتر سید محمود طباطبایی اردکانی در هفدهم دی ماه سال 1315 در اردکان متولد شد. پدرش حاج سید حسین معروف به آقای جلال از وعاظ معروف و خوش نام اردکان بود. نسب او از پدر به حسن ابن علی (ع) می رسد و از طرف مادر نیز نسب او به حاج شیخ عباس مجتهد فرزند میرزا عبدالّله شیخ الاسلام و حاج شیخ محمد رضا مجتهد می رسد.
او درباره تحصیلات خود می گوید:"دوره ابتدایی را در دبستان فردوسی ومتوسطه را در دبیرستان شرف اردکان به پایان رساندم و برای ادامه ی تحصیل به یزد رفتم و در دبیرستان ایرانشهر درکلاس ششم طبیعی ثبت نام کردم و تا آن موقع همه دانش آموزان اردکان و میبد و حومه چنین می کردند، بنده از جمله کسانی بودم که با دستیاری مرحوم ابراهیم حائری،رییس وقت دبیرستان شرف جهت دایر کردن رشته های ریاضی و طبیعی در اردکان اقدام نمودم و تلگرافهای متعددی به تهران مخابره کردم و بالاخره جواز تأسیس کلاسهای ششم برای دو رشته طبیعی و ریاضی اخذ شد و آن زمان اردکان دارای دو رشته ی طبیعی و ریاضی گردید. در سال 1343از دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران در رشته فرهنگ اسلامی لیسانس گرفتم ودر سال 1347به اخذ درجه دکتری در همان رشته نایل شدم.خدمت فرهنگی خود را در آموزش و پرورش شمیران آغاز کردم در سال 1353 به دانشگاه سپاهیان انقلاب منتقل شدم و به عضویت گروه زبان و ادبیات فارسی درآمدم و مدت دو سال مدیریت گروه مذکور را بر عهده داشتم. پس از بازگشایی دانشگاهها در سال 1362مجدد به سمت مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی انتخاب شدم و تا 29 اسفند ماه 1370 در سمت دانشیاری انجام وظیفه کردم.
دکتر طباطبایی اردکانی بعد از کناره گیری از مدیریت گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی به تدریس خود در این دانشگاه ادامه داد و سرانجام در عصر روز سه شنبه 13مهر ماه 1372هنگام تدریس بوستان سعدی در دانشگاه آزاد اسلامی ضمن قرائت این ابیات :
به نام خدایی که جان آفرید سخن گفتن اندر زبان آفرید
خداوند بخشنده ی دستگیر کریم خطا بخش پوزش پذیر
در کلمه ی "خطا بخش" درنگ کرد و دچار عارضه ی سکته ی قلبی شد،تا رسیدن آمبولانس،کادر پزشکی و خانواده ی او، دانشجویان ساکت و محزون در کلاس ماندند و گفتند ما قبل از استاد از کلاس خارج نمی شویم.
در مراسم تشییع جنازه ی ایشان مشاور رییس جمهور، رییس کتابخانه ی ملی ایران ، امام جمعه یزد ،استادان دانشگاه علامه طباطبایی و پیام نور اردکان ،معاون استاندار و دیگر اعضایی از جامعه ی داغدیده ی دانش و فرهنگ شرکت داشتند.
بنا به خواسته ی خود ایشان که بارها به خانواده و دوستان ابراز شده بود ،در اردکان به خاک سپرده شدند .بر سنگ قبر او این عبارات حک شده است:
هست اوست
آرامگاه استاد دکتر سید محمود طباطبایی اردکانی(استاد دانشگاه)
تولد1315 وفات1372
در سرنوشت گل دو حقیقت رقم زدند روزی به باغ آمد و روزی به باد رفت
"اینجا مردی خفته است که پنجاه و هفت سال شرافتمندانه،صادقانه،یکرنگانه،مسئولانه در جهان زیست.یکرنگانه دین ورزید،صادقانه دانش اندوخت،مسئولانه رفتار کرد و عاشقانه به فرزندان این مرز و بوم دانش و شرف و انسانیت آموخت."


 

1
1
0
1 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.