رژیم غذایی در دیابتی ها

10 مهر 1394   Azar-M   مطالب و مقالات, پزشکی   0 نظر   307 بازدید   |

رژیم غذایی در افراد دیابتی عبارت است از :
اگر فرد دیابتی به طور منظم از یک جدول غذایی که مخصوص دیابتیها است استفاده کند وروزانه نیز به تمرینات ورزشی بپردازد ، لزومی ندارد که حتی اگر قند خون وی از 150 فراتر نرفته باشد از قرص قند استفاده کند زیرا می تواند به راحتی آن را کنترل کرده ومجدداً پایین آورد.

مصرف شیرینی وانواع شکلاتهای صناعی وقند وشکر از خطرناکترین انواع مواد قندی برای دیابتیها هستند. افراد دیابتی استعداد خاصی نسبت به بالا رفتن فشار خون وچربی خون دارند. برای گریز از این عوارض باید از مصرف انواع اغذیه نمک دار وحاوی چربی وگوشت قرمز پرهیز شود. مصرف انواع میوه وسبزیجات وخورشتهای سرخ نشده ( به ویژه خورشت سبزی ) ، گوشت مرغ ، قارچ ، ماهی ، سوپهای ویتامینی وکم چرب ومختصری پروتئین از بهترین نوع مواد غذایی برای دیابتیها هستند.

دیابتیها به جای اینکه روزانه سه وعده غذا بخورند ، بهتر است از 6 وعده غذا به میزان کمتر در شبانه روز استفاده کنند وهمیشه از مصرف زیاد غذا خود داری کنند وبکوشند از غذاهای فیبری ومیوه جات استفاده کنند تا همیشه احساس سیری کرده واشتهای آنها به غذا کمتر شود.

ورزش برای افراد دیابتی بسیار ضروری وحیاتی است وهرگز رژیم غذایی به تنهایی قادر نیست دیابتیها را کنترل کند. ورزشهای سبک ومنظم روزانه افزون بر اینکه از قند خونشان می کاهد ، بافتهای عضلانی قلب وعروق وریه ها وسیستم گوارشی را تقویت ونیرومند کرده وسبب افزایش عمر مفید این اعضا شده ومانع از رسوب چربی می شود.

یک رژیم غذایی بسیار مفید وقابل دسترس برای دیابتیها عبارت است از :
صبحانه ( 7 صبح ) = 3 قطعه 45 گرمی یا ماهی + سبزی خوردن + لوبیا سبز + گل کلم + اسفناج .
5 بعد از ظهر = یک عدد میوه کم شیرین.
9 شب = 75 گرم قارچ یا گوشت آب پز + کدو + گوجه فرنگی + خیار + پرتقال یا سیب.
11 شب = یک عدد میوه کم شیرین.0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.