مهمترین علل ابتلا به کبد چرب

➢ زیاده روی در مصرف چربی های غیرطبیعی: هر نوع چربی باعث ایجاد کبد چرب نمی شود بلکه فقط تکه های بافت چربی دار، که حاوی لیپوپروتئین کم چگال (همان کلسترول بد) هستند و سریع رسوب می کنند، اغلب در کبد انباشته می شوند و موجب بیماری کبد چرب می شوند.

➢ کم تحرکی: بطور کلی کم تحرکی می تواند عامل بسیاری از بیماری ها واقع شود، بدن اشخاص کم تحرک بسیار ضعیف و آسیب پذیر است بنابراین بستر بسیار مناسبی برای رسوب چربی و مواد زاید خواهد بود.

➢ مصرف برخی از داروها و مواد شیمیایی: آمیودارون، نیفیدیپین، دیلتیازوم، کلوروکین، ترکیبات کورتیکو استروئیدی و تتراساکلین داروهایی هستند که مصرف آنها می تواند با ایجاد کبد چرب همراه شود.

➢ هضم ناقص مواد در معده: به طور کلی هر عاملی که باعث ایجاد سوهضم شود کبد چرب ایجاد می کند. معده هضم غذا را برعهده دارد و مواد غذایی از معده به کبد می روند، در نتیجه هر عاملی که در معده ایجاد سوهاضمه کند می تواند در کبد انسدادهای ریز ایجاد کند و در نهایت این انسدادهای ریز، کبد چرب را به وجود می آورند. بنابراین محصول هضم معده که وارد کبد می شود باید از کیفیت مناسب برخوردار باشد.

عوامل موثر در پیشرفت بیماری

➢ اضافه وزن

➢ ضمیمه شدن بیماری های دیگر

➢ ریم غذایی غیر اورگانیک
+
تـذکر مهم
+
کسانی که اضافه وزن دارند باید دقت داشته باشند، کاهش وزن باید به تدریج و در یک بازه زمانی مناسب انجام شود و مناسب ترین آن، کم کردن نیم تا یک کیلو وزن در هفته است زیرا لاغری سریع نیز خود یکی از عوامل زمینه ساز ابتلا به کبد چرب است.

 


2
2
0
2 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.