• افسانه گیل گمش را خوانده اید؟نخوانده اید؟عیبی ندارد احتمالا آنها که این نخستین افسانه و حکایت بشری را خوانده اند الان دارند فکر میکنند گیل گمش چه ربطی به مبحث پوست و زیبایی دارد؟باور کنید دارد،بگذارید اینجوری شروع کنم سوژه اصلی افسانه گیل گمش به نظر من مرگ است یا بهتر بگویم درد جاودانگی است.
به گمانم آنچه باعث میشود ما نگران جوانی و پوست و زیبایی مان باشیم همین مفهوم جاودانگی و بی مرگی است ما تمام سعی مان را میکنیم که جوان و شاداب و حتی اگر ژنتیک و وراثت هم اجازه ندهند به هر طریق ممکن زیبا باشیم.علم پزشکی هم به کمک ما آمده تا به این جستجو ادامه بدهیم.
اول روی خودم امتحان میکنم!


گفتگو با دکتر نیلفروش زاده (زیروبم 1)


دکتر محمد علی نیلفروش زاده متخصص پوست و مو و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران،رئیس مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی دانشگاه تهران است.تحصیلات خود را در مقطع پزشکی عمومی در سال 1369 به پایان رساند و در سال 1373 موفق به اخذ بورد تخصصی پوست و مو و سپس بورد جراحی پوست و مو از کانادا شد.
در سال 1379 در انگلستان فلوشیپ جراحی پلاستیک پوست،لیزر و پیوند مو را به اتمام رساند و پس از آن تجربیات خود را در تورنتو کادانا در سال 1380 و در لندن در سال 1381 ارتقا داد.در سالهای 1383،84،85،86 موفق به اخذ جایزه برتر جشنواره رازی شد.با هم حرف های شنیدنی(خواندنی) دکتر نیلفروش زاده را می خوانیم:
• آقای دکتر اولین سوالی که همیشه دوست داشته م از کسی مانند شما بپرسم این بوده:آیا خودتان هم از درمان هایی که توصیه می کنید استفاده می کنید؟
معمولا بله، حتی گاهی تکنیک های جدید درمانی را اول روی خودم امتحان می کنم.

• معمولا وقتی افراد وارد چهارمین دهه زندگی خود می شوند کم کم چین و چروک ها ظاهر می شوند، خوانندگان ما دوست دارند بدانند که قبل از رسیدن به این سن چه کارهایی باید کرد و یا چه کارهایی نباید کرد تا این روند به تاخیر بیفتد؟
ترمیم کامل چین و چروک با امکانات و علم امروزی امری ناممکن است و بر اساس تقسیم بندی شدت چین و چروک راهکارهای درمانی متفاوتی وجود دارد،معمولا در چروک های خفیف و متوسط تکنیک های موضعی و لیزر کارایی خواهند داشت ولی در چروک های عمیق علاوه براین روش ها باید از تکنیک های جراحی نیز کمک گرفت.
از جمله درمانهای موضعی کرم های ضد چروک هستند که این روزها تبلیغات زیادی در مورد مصرف انواع کرم ها،ژل ها و جراحی ها انجام می گیرد.کرم های حاوی کلاژن نیز سهم زیادی از این تبلیغات را به خود اختصاص داده است و مردم هزینه های زیادی را برای خرید آن چرداخت میکنند.
کلاژن در حفظ شادابی و طراوت پوست نقش به سزایی دارد ولی از آنجا که کلاژن از طریق پوست جذب نمی شود اثر مفیدی بر پوست نخواهد داشت و کرم آن فقط خاصیت نرم کنندگی دارد.
کرم های دور چشم حاوی مقادیری مرطوب کننده و مواد لایه بردار هستند و به دلیل آنکه پوست ناحیه دور چشم نازک و حساس است مصرف خود سرانه آن می تواند خطرناک باشد.
پرکننده ها موادی هستند که در زیر پوست تزریق می شود تا منافذی را که باعث خط و خطوطی در پوست شده اند، پر کنند. این مواد را برای پر کردنچروک های عمیق مانند خط خنده استفاده می کنند.این قبیل پر کننده ها کاربرد بیشتری در افراد مسن دارند و در افراد جوان تر برای زیبایی بیشتر و افزایش حجم گونه استفاده میشود.
پرکننده ها بر حسب نوع آنها چندماه تا چند سال در پوست مانده و پس از آن نیاز به تزریق مکرر دارند.تزریق ژل بوتاکس نیز به عنوان یک درمان شناخته شده ضد چروک و پیری به کار گرفته میشود.این ماده نوعی سم است که از فعالیت فیبرهای عصبی جلوگیری میکند.درحال حاضر این نوع سم در آمریکا و اروپا مورد استفاده قرار می گیرد و در صورتی که نحوه تزریق آن و یا نوع ژل استاندارد نباشد،میتواند باعث عوارض بسیاری از جمله افتادگی پلک و ورم شود.
درمان لیزری: از جمله لیزرهای CO2 ،فراکشنال،درم ابریژن،لیزر LED ،Er:YaG که نوعی لیزر Diod است، IPL و رادیوفرکوئنسی هستند که هرکدام اثر بخشی متفاوتی دارد.
اعمال جراحی از جمله لیفتینگ پوست که بیشتر از سنین بالا قابل انجام است.
مصرف خوراکی ترکیباتی از جمله پلی ساکاریدهای غضروفی که به صورت قرص در بازار یافت میشود نیز در مطالعات جوان سازی پوست اثر بخشی داشته اند.

• علت اصلی ریزش مو چیست؟
هر شاخه از موی سر انسان دارای یک سیکل رشدی است که بطور ژنتیکی برای آن طراحی شده و این سیکل شامل رشد،پیری و ریزش است.به طور متوسط روزانه 50 تا 100 مو می ریزد،البته در افراد مختلف متفاوت است.همچنان که یک مو می ریزد موی جدید جای آن را میگیرد.
مشکل زمانی آغاز میشود که موهای ریزش یافته بیشتر و سریعتر از موهای رویش یافته جدید باشد و یا رشد موهای جدید ضعیف شود. در این حالت پس از مدتی از تعداد کل موها کاسته شده و فرد متوجه کاهش حجم موهایش میشود.این علت اصلی ریزش مو میباشد.در واقع عوامل مختلفی میتوانند بر سیکل رشد اثرکرده و باعث ریزش موقت یا دائمی آن شوند.
معمولی ترین علت ریزش مو در آقایان عامل پرقدرت آندروژنیک است.همانطور که از نام آن مشخص است دو فاکتور مهم هورمون آندروژن و ژنتیک نقش اصلی را در این ریزش مو دارند. در خانمها هم این نوع ریزش مو وجود دارد ولی معمولا باعث نازک شدن مو و ریزش منتشر در سر میشود.در آقایان بعد از بلوغ به دنبال افزایش سطح هورمونهای آندروژنی،نازک شدن موها و عقب رفتن موهای ناحیه پیشانی شروع میشود.

• امروزه در رسانه های مختلف و مجلات با کلماتی مانندکاشت مو،ترمیم مو،پیوند مو،بارها و بارها برخورد می کنیم این کلمات آیا با هم تفاوتی دارند یا نام های مختلف یک عمل واحد هستند؟
ترمیم مو معمولا توسط موسسات ترمیم مو انجام میشود که موهای مصنوعی را بین موها می بافند یا متصل میکنند،این امر در اغلب موارد با ریزش بیشتر موهای فرد همراه است.ولی در کاشت مو موهای خود فرد از پشت سر به جلوی سر منتقل میشود.

• آیا عمل کاشت و پیوند مو را هر کسی میتواند انجام دهد؟منظورم این است که محدودیت سنی یا شرایط جسمانی خاصی را شامل نمیشود؟
به طور کلی افرادی که میتوانند پیوند مو انجام دهند شامل ریزش موی آندروژنتیک مردانه،زنانه با ریزش موی ژنتیکی،زنان با طاسی آندروژنیک مشابه الگوی مردانه که بهترین کاندید بین زنان می باشند،زیرا موهای ناحیه دهنده آنها تراکم بالایی داشته و احتمال ریزش ندارد،ریزش های موضعی در اطراف خط مو ناشی از جراحی کششی پوست صورت است.ریزش موضعی از نحوه آرایش موها،وارد کردن کشش زیاد به مو،اثر زخم ناشی از تصادف،سوختگی،جراحی و بیماری های التهابی و عفونی در سر هستند.
اگر در یک مرد جوان کمتر از 25 سال با پسروی خط رویش مو و کم پشت شدن موهای فرونتال،با یک جلسه پیوند مو یک خط رویش موی جدید که به درخواست خود بیمار پرتر وپایین تر از خط رویش اولیه بوده ایجاد کنیم این مسئلهفعلا بیمار را راضی میکند ولی این رضایت موقتی خواهد بود.زیرا در سالهای بعد با پیشرفت طبیعی ریزش مو در پشت این خط جدید موهای باقی مانده در ناحیه دونور بیمار،برای پر کردن سر او تا خط جدید کافی نبوده و موهای او یک نمای غیرطبیعی پیدا میکند.
بنابراین پیوند مو قبل از سن 25 سالگی توصیه نمیشود.بعد از 25 سالگی بیمار به مرحله بلوغ کامل رسیده و با بررسی میزان ریزش موی فعلی بیمار،پیش بینی چگونگی گسترش آن در آینده امکان پذیر میباشد.بیمار در این سن منطقی تر فکر میکند و میزان طاسی فعلی خود را درنظر میگیرد.به این ترتیب داشتم یک خط رویش موی جدید به شکل یه مرد بالغ باعث خشنودی و رضایت وی می شود اگرچه این خط رویش مو بالاتر از چیزی ست که در جوانان می بینیم.
بیماران مسن در اواخر دهه شش یا هفت یا حتی هشت میتوانند کاندید مناسبی برای پیوند مو باشند زیرا بسیاری از بیماران آرزو دارند تنها مقداری مو داشته باشند و تقاضای مویپر پشت ندارند.

• سوال دیگر اینکه آیا موی کاشته شده مجددا دچار ریزش نمیشود؟
معمولا به هر روشی که کاشت مو انجام شود 2-3 هفته بعد از کاشت ،موها وارد فاز استراحت شده و میریزند البته ریشه ی موسالم و زنده است و فقط ساقه آن میریزد.رشد مجدد موها 3-4 ماه بعد آغاز شده و در مجموع 6 ماه طول میکشد تا موها کاملا رشد نمایند.

• شنیده ایم که افراد سرشناس زیادی به شما مراجعه میکنند.سوپر استارها بیشتر برای چه منظور نزد شما می آیند؟میشود کمی از آن برایمان بگویید؟
علت مراجعه اینگونه بیماران تقاضا برای کاشت مو یا بهبود پوست از جنبه ی زیبایی بوده است.در مورد این افراد خوشبختانه نتایج ظاهری مثبت بوده و باعث جزب سایر افراد شده است.بزرگترین مشکلی که در ارتباط با این افراد داریم این است که میخواهند سایرین متوجه تغییر شکل ظاهری آنها نشوند و تقاضای آنها حفظ راز داری ست که ما هم اخلاقا به آن متعهد هستیم ولیکن به عنوان مثال در مورد یکی از چهره های معروف سیاسی وقتی که عکس جدید او را صفحه اول یکی از روزنامه ها و عکس قدیمی او به همراه ادامه مطلب در صفحه داخلی روزنامه به چاپ رسید خوانندگان متوجه تغییر ظاهری او شدند و یا در مورد یکی از کارگردانان معروف سینما،از آنجا که پس از کاشت مو نقش فردی با سن کمتر سن واقعی خود را بازی کرده بود،مردم در مقایسه او با فیلم های قبلی اش به تغییر ظاهری اش پی بردند.در این موارد با این که ما ملزم به رعایت رازداری بودیم ولی فعالیت هنری یا سیاسی این افراد باعث کشف تغییر ظاهری آنها شد.

• آقای نیلفروش زاده هم آقایان و هم بانوان در زندگی روزانه از محصولات مختلف آرایشی و بهداشتی برای بهتر شدن پوست و مویشان استفاده میکنند انواع کرم ها،ژل ها و ماسک ها را به کار میبرند،حتی بارها بر سر در آرایشگاه های مردانه هم دیده ام که نوشته اند:صافی،کراتینه،ماسک و امثالهم... نظرتان به عنوان یک متخصص در مورد استفاده از این محصولات یا وسایلی نظیر سشوار و اتوی مو چیست؟
برای خشک شدن موها بهترین راه,آنست که آن را به تدریج با یک حوله خشک کنیم و استفاده از سشوار برای سرعت بخشیدن به روند خشک شدن مو و یا حالت دادن آن میتواند باعث آسیب رسیدن به موها شود.
در صورت استفاده از سشوار بهتر است آن را با درجه کم و از فاصله دور بهه کار بریم و به دلیل حرارت مستقیم به ساقه موها از اتو کشیدن موها پرهیز کنید.
در صورتی که موهای آسیب دیده و خشک دارید از شامپوهای ملایم جهت شستشوی موها استفاده کنید،دفعات شستشو را تا حد امکان کاهش دهید،پس از شامپو زدن از مواد نرم کننده مو استفاده کنید و به طور معمول از لوسیون ها و روغن های چرب کننده ی مو استفاده کنید.برای این کار بهترین مواد نرم کننده،آنهایی هستند که حاوی پروتئین های تجزیه شده یعنی اسید های آمینه می باشند.برای خشک کردن این موها نباید از سشوار استفاده کرد مگر با درجه کم و فاصله زیاد،موی آسیب دیده را نباید ماساژ داد و یا زیاد برس کشید.برای شانه کردن آنها نباید از شانه پلاستیکی که دارای جدار برنده ای هستند و یا از برسهای فلزی نوک تیز که باعث خراش موها میشوند استفاده کرد.
موها را نباید در حالی که خیس هستند شانه زد.باید از بستن موها و بافتن موها در حالی محکم کشیده شده اند خودداری کرد.
کراتینه کردن و صاف کردن مو از جمله مواردی ست که انجام آن اصلا توصیه نمیشود چراکه عوارض جانبی کراتینه کردن مو با اولین شستشوی مو که معمولا 72 ساعت پس از انجام درمان است دیده میشود.مهمترین عوارض آن عبارتند از:

• خطر سرطان:
فرمالدئید،یک ماده ی سرطان زا است که تقریبا در اغلب محصولات کراتینه مو یافت میشود.حتی نوع مشهور کراتین مو به نام نوع برزیلی حاوی فرمالدئید است.اگرچه بیشتر سالن های زیبایی از ماسک های مو برای پاک کردن فرمالدئید استفاده میکنند ولی هیچ روشی وجود ندارد که از جذب مقدار بسیار کم فرمالدئید از سطح پوست پیشگیری کند و فرمالدئید خاصیت بالقوه شدیدی برای بروز کانسر دارد.
اگرچه تعداد کمی از محصولات کراتینه که فاقد فرمالدئید هستند وجود دارند ولی این مواد نتایج دلخواه را ندارند چرا که قدرت صاف کنندگی موها به دلیل وجود فرمالدئید است.

• ریزش مو:
مشکل بزرگ دیگر ،ریزش مو در تعدادی از مصرف کنندگان است.دیده شده که موها پس از اولین شستشو از ریشه شروع به ریزش میکنند حتی اگر از محصولات مراقبت مو که در سالن ها توصیه میشود،استفاده کنند.
به علاوه غیر از ریزش مو،نازک شدن مو هم طی چند هفته پس از کراتینه مو هم دیده شده است.در این شرایط مراجعه به پزشک متخصص برای بررسی علت ریزش مو ضروری است و ممکن است نیاز به مصرف داروهای ضد ریزش مو باشد.

• تخریب ساختمان مو:
ممکن است موها بلافاصله بعد از کراتینه کردن,براق و درخشنده شوند ولی این اتفاق دوام زیادی ندارد و 2 تا 3 هفته بعد از کراتیه کردن قوام و بافت مو تغییر خواهد کرد.موها خشک و شکننده میشوند ولی فرم فر یا وز مو تغییر کرده و صاف شده است و بنابراین ممکن است توقعی که شما از صاف شدن مو درنظر داشتید پس از دو یا سه بار شستن تامین نشود.

• واکنش های حساسیتی:
مثل سایر مواردی که برای مو انجام میشود،کراتینه کردن مو نیز با بروز واکنش های آلرژیک در تعدادی از افراد همراه بوده است.این علائم شامل خارش و دانه های قرمز رنگ است که علائم معمول آلرژی محسوب میشوند و باید توجه داشته باشید اگر زمینه آلرژی دارید،در انتخاب این روش کمی تامل کنید.
عوارض جانبی ناشی از کراتینه کردن موغالبا شدید است.شما ممکن است از فرم فر یا وز موهای خود خسته شده باشید ولی باید دقت کنید که کراتینه کردن مو و به دنبال آن صاف شدن مو معمولا بیشتر از 2 ماه دوام نمی آورد.

• آقای دکتر در پایان گفتگو و قبل از اینکه بگویم چقدر سپاسگذارم به خاطر فرصتی که به ما و خواننده هایمان دادید یک سوال دیگر دارم آیا میتوانید فقط در چند جمله راز داشتن مو و پوستی جوان و زیبا را برایمان فاش کنید؟
من هم از مجله پربار شما به دلیل اطلاع رسانی بهتر به عموم مردم تشکر میکنم.
بیان چند جمله به منظوردستیابی به پوست و موی بهتر کار مشکلی است ولی میتوان گفت: اگر میخواهید برای بهتر شدن پوست خود اقدامی انجام دهید حتما از متخصص پوست مشاوره بگیرید و به علاوه میتوانید از کرم های حاوی آلفاهیدروکسی اسید یا رتینوئیک اسید با درصد تایید شده توسط پزشک به منظور شفاف سازی پوست استفاده کنید.
توصیه دیگر مصرف صحیح و وسواس گونه ضدآفتاب و پرهیز از نور خورشید که مهمترین عامل پیشگیری از عوارض پوستی نور خورشید مثل پیری پوست،لک و ...خواهد بود.شناخت نوع پوست و مو در استفاده از بهترین نوع مراقبت هم به شما کمک شایانی میکند که بیان آن در این مقوله نمیگنجد.
منبع:ماهنامه فرهنگی اجتماعی زیروبم

 1
1
0
1 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.