گفتگوی اختصاصی زیروبم با ویشکا آسایش


وسوسه ی مجسمه سازی به " آسایش" رسید

دخترک چشم سیاه قصه قطامه این بار در فراغت روزهای سینمایی اش سر از مجسمه سازی درآورده است.به نظر می رسد این روزها هنرمندان سینما تا فارغ از کار می شوند خلاقیت خود را در زمینه های دیگری بروز می دهند و سعی می کنند خود را در سایر رشته های هنری نیز محک بزنند.
این بار ویشکا آسایش که بیشتر چهره او را به واسطه بازی در فیلم ها و سریال های گوناگون می شناسیم بعد از سه سال کار مستمر روی تازه ترین مجسمه هایش که آثاری مدرن هستند،آنها را به گالری "اعتماد" آورد.
آسایش که یکی از شاگردان پرویز تناولی در عرصه مجسمه سازی است در باره حضورش در عرصه هنرهای تجسمی گفت:
فکر میکنم که قسمت بود در کلاس های استاد تناولی در گالری ماه مهر شرکت کنم.
وی در پاسخ به این سوال که در عرصه هنر برایش تکنیکی کار کردن مهمتر است یا بیان احساس بیان کرد:
به نظرم در هر رشته ای باید تکنیک را دانست تا بتوان حس را نیز وارد آن کرد.تا زمانی که در باره مجسمه سازی آگاهی اندکی داشتم و درباره برنز،موم و نوع کار با آنها اطلاعات چندانی نداشتم،نمی توانستم کاری انجام دهم،اما وقتی یاد گرفتم و با آن کلی کلنجار رفتم و قابلیت هایش را شناختم،احساساتم را نیز در آن وارد کردم.
آسایش با اشاره به حضور هنرمندان سینما در عرصه تجسمی عنوان کرد:
در حالت کلی هنرمندان دوست دارند رشته های دیگر را نیز آزمایش کنند و برای آزمایش نیز رشته های آسان را تجربه میکنند.
نمیدانم شاید میخواهند در دوره ای که کاری ندارند خلاقیت خود را در این راه خرج کنند. من به شخصه از بچگی عاشق ساخت ماکت بودم و ساخت و ساز آرامم میکرد.
زمانی که در انگلستان در رشته طراحی صحنه مشغول به تحصیل بودم، ساخت و ساز زیاد داشتم و مدام کار دستی و یدی انجام میدادم خیلی اتفاقی زمانی که دیدم خاله ام مشغول به ساخت مجسمه است علاقه مند شدم و به صورت تفننی به سمت مجسمه سازی رفتم.
با گذشت زمانی کوتاه احساسس کردم کار در این عرصه را نیز دوست دارم و شروع به تمرین کردم.از آنجایی که همیشه کارهای سخت را دوست دارم بعد از آنکه وارد این فضا شدم و سختی های کار مجسمه سازی را دیدم عاشق این هنر شدم و قصد دارم مجسمه سازی را به صورت حرفه ای در آینده نیز ادامه دهم.
این هنرمند مجسمه ساز در مورد استاد تناولی نیز تصریح کرد:
در کلاس های ایشان احساس استاد و شاگردی را نمیتوان حس کرد،چراکه انسان بسیار وارسته ای هستند و معلومات خود را در اختیار همه قرار میدهند و همه آنچه را میدانند مختصر و مفید در اختیار شاگردانشان می گذارند و همواره همراه آنها هستند.
وی با اشاره به اینکه قصد دارد از این طریق سرمایه گذاری معنوی داشته باشد گفت:
من آینده خودم را در این رشته میبینم و کار در این عرصه برایم جدی است و به بحث اقتصادی آن فکر نمیکنم چرا که بسیار راه طولانی در پیش دارم.
ویشکا آسایش که 12 مجسمه برنزی اش را پیش روی مخاطبان قرار داد درباره این آثار اظهار کرد:
این مجسمه ها حاصل 3 سال تلاش من بود که ساخته شد و همه آنها در لحظه خلق شدند.
بازیگر سریال امام علی(ع) درباره نحوه کار خود گفت:
معمولا زمانی که مشغول به کار خود هستم به موسیقی گوش میدهم و آنچه را که در ذهن دارم پیاده میکنم چراکه موسیقی و مجسمه سازی کار بسیار سختی است اما وقتی به ثمر میرسد از آن لذت میبرم.
منبع:ماهنامه فرهنگی اجتماعی زیروبم
شماره اول/مهر 1391


 


0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.