استاد میلاد کیایی ( زیر و بم)

4 آذر 1394   AVASANAM   مطالب و مقالات   0 نظر   494 بازدید   |

استاد میلاد کیایی ( زیر و بم)

این زندگینامه استاد میلاد کیایی است که دکتر عطاالله خان بلوکی در اردیبهشت 84 نوشته اند و در آغاز کتاب خاطرات استاد میلاد کیایی آمده است :
متولد روز اول مهر سال 1323 در تهران ، خیابان مختاری . در خانواده ای پای به عرصه وجود نهاد که همگی اهل فرهنگ و ادبیات و شعر و موسیقی بودند . پدر ایشان با وجودی که در آن زمان از مشاغل مهم و و بالای اداری برخوردار بود ولی هرگز آن مشاغل عالی را افتخار ندانسته و همواره افتخارش بر این بود که با هنر نقاشی ، شعر ، ادبیات و موسیقی سر و کار دارد و توانسته فرزندانش را با هنر والای موسیقی مانوس سازد . وی جزو اولین افراد بنیانگذار در تئاتر و سینمای ایران بوده و در چندین فیلم سینمایی فارسی نیز ایفای نقش نموده است . وی تار و سنتور را به سبک قدیمی به خوبی می نواخت و با چند زبان زنده دنیا به ویژه فرانسه به خوبی آشنا بود . نظر به اینکه تولد میلاد کیایی مترادف با برقراری صلح در جهان بود (ماه های پایانی1944) ، از این جهت و با الهام از اسامی قهرمانان شاهنامه ی فردوسی نام او را "میلاد" نهادند.
میلاد کیایی ذوق و استعداد سرشاری را از طفولیت نسبت به موسیقی نشان داده و نوازندگی سنتور را از سن هشت سالگی ابتدا نزد پدر و سپس آموزش ردیف های موسیقی ایران را نزد برادر بزرگترش زنده یاد ایرج کیایی که در آن زمان از شاگردان با استعداد مکتب موسیقی استاد ابوالحسن خان صبا بودند ، فرا گرفت و سپس خودش نیز در نوازندگی این ساز ، سبک و روش نوینی را دنبال نمود . از دبستان معروف رازی درس خواندن را شروع کرد جایی که با مهرداد فرخزاد (برادر فروغ و فریدون فرخزاد) همکلاسی بود .
فعالیتهای هنری را از سن ده سالگی در برنامه ی کودک رادیو آغاز نمود و پس از آن در سنین نوجوانی مسئولیت اجرای چند برنامه رادیویی و تلویزیونی به نامهای "احساس و اندیشه" در رادیو و "بزم آدینه" در شبکه ی دو (تلویزیون ثابت پاسال) را به مدت چهار سال عهده دار بود .
در سن هفده سالگی زمانی که در سیکل دوم دبیرستان خِرد تحصیل می نمود ، در مسابقات هنری آموزشگاه های سراسر کشور در رشته ی موسیقی ، ساز سنتور مقام نخست را کسب نمود و در همان زمان برای مدت پنج سال نیز مدرس موسیقی کلاس های فوق برنامه موزیکولوژی وابسته به دانشگاه تهران گردید .
در رشته آهنگسازی از محضر چندین استاد بزرگ کسب فیض نموده است و تا کنون بیشتر از یکصد قطعه آهنگ ساخته که اکثر آنها به وسیله ی ارکسترهای بزرگ و کوچک و همچنین گروه های موسیقی ملی به مرحله ی اجرا و ضبط در آمده است . نام برخی از این قطعات به شرح زیر می باشد :
پگاه ، ابرِ بی باران ، سبزه زار ، موسیقی روی تم های محلی ایران ، چرا ، یاد ، حُباب ، یتیم سه گاه ، این شرح بی نهایت ، سارا ، قطعاتی برای سنتور و ارکستر ، کوه های سفید ، طلوع ، رازِ آشکارا ، گریز ، مهر و ماه ، شور و شادی ، نقش ِ تازه ، گل ِ آفتاب و ...
میلاد کیایی ابداع هایی نیز روی کوک سنتور نموده است و تالیفاتی نیز در زمینه گامها و فواصل بین پرده های مقامات موسیقی ایران دارد که در شرف چاپ و انتشار می باشد . از سال 1343 یعنی زمانی که دانشجوی دانشکده علوم تغذیه و بهداشت بود به مدت پانزده سال ، مدیرِ طرح و برنامه های فرهنگی و هنری کاخ جوانان بوده است . در حال حاضر مدرس موسیقی و عضو هیئت اُمنای فرهنگ صوتی ایران نیز می باشد .
وی در سال 1380 موفق به دریافت درجه ی دکترای موسیقی در رشته ی نوازندگی و آهنگسازی از شورای عالی ارزشیابی هنرمندان کشور گردید و به همین مناسبت نیز زنده یاد استاد علی تجویدی هنرمند صاحب نام و عالیقدرِ موسیقی ایران با وجودی که در آن زمان در بستر بیماری بودند ، طی مراسمی لوحِ افتخار هنری را به خاطر چهل سال فعالیت هنری به ایشان اهدا نمودند .
ایشان کنسرتهای متعددی را در داخل و خارج از کشور ترتیب داده است ، از جمله کنسرت هایی در کانادا ، فرانسه ، آلمان ، آمریکا ، سوئد ، هلند و انگلیس و تا کنون شاگردان زیادی را تربیت نموده که عده ای از آنان به دانشکده های مختلف هنر ، رشته ی موسیقی راه یافته اند و در سال 1383 چهارتن از شاگردان ایشان در کشورهای کانادا و انگلیس به دوره ی دکترای موسیقی راه یافته اند .

منابع : کتاب خاطرات استاد میلاد کیایی ، خبرگزاری مهر ، روزنامه ی اعتماد ملی .
نویسنده : مهرداد ; ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢ مهر ۱۳۸۸
 0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.