مضرات تزریق آمپول دگزامتازون

22 اردیبهشت 1395   حنان   مطالب و مقالات / داروسازی   5 نظر   779 بازدید   |

 

مضرات کورتون بسیار می‌باشد و عوارضی همچون پوکی استخوان، ضعیف شدن عضلات، ضعیف شدن سیستم ایمنی، چاقی و بسیاری مشکلات دیگر ایجاد می کند.

دردهای ساده‌ای مثل درد گلو، دندان و دردهای استخوانی که افراد مسن همه روزه با آن دست به گریبان هستند، با مصرف کورتون بهبود می‌یابند و هر روز به تعداد مشتریان این داروها افزوده می‌شود و مطب‌‌ها برای دریافت این داروها مملو از بیماران می‌شود.

اکنون سؤال این است که آیا تزریق یک آمپول دگزا واقعا این همه عوارض دارد؟

واقعیت این است که یک دوز دگزا عوارض چندانی ندارد ولی بیشتر افراد بعد از بهبود، به طور مرتب سراغ این داروها می‌روند و هر ماه چندین بار از این آمپول‌ها استفاده می‌کنند.
کورتیکو استروئید

داروهای گروه کورتیکواستروئید که در اصطلاح عموم به نام کورتون شناخته می‌شوند، در پزشکی امروز از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین داروها برای کاهش التهاب و کنترل بسیاری از بیماری‌های مزمن محسوب می‌شوند. درمان حمله آسم، درمان حساسیت شدید، کنترل التهاب در بیماری‌های روماتیسمی و خود ایمنی و کنترل صدها بیماری حاد و مزمن دیگر از جمله کاربردهای این داروهاست.

کورتون به شکل قرص‌های پردنیزولون، هیدروکورتیزون و دگزامتازون و به شکل آمپول هیدروکورتیزون، دگزامتازون و بتامتازون و نیز آمپول‌های تریامسینولون و متیل پردنیزولون برای تزریق داخل مفصل و رفع التهاب حاد وجود دارند. در سال‌های اخیر فرم‌های شیاف آن نیز به نام بودنوزید برای درمان التهاب روده بزرگ به بازار آمده است.

بیماری‌های روماتیسمی, اعتیاد به کورتون

با استفاده از آمپول دگزامتازون می توان حساسیت شدید را درمان کرد.

دگزامتازون، قوی‌ترین دارو و یکی از طولانی اثرترین انواع کورتون است. وقتی بیماری هر هفته یک آمپول دگزامتازون تزریق کند، تاثیر این دارو به طور مداوم در بدن او وجود دارد و عوارض طولانی‌مدت که ابتدا بر شمردم برای وی به وجود خواهد آمد. حتی با تزریق یک یا دو بار در ماه نیز چنین عوارضی ایجاد می‌شود.

صرف‌نظر از عوارض، وابستگی به کورتون مشکل مهم دیگری است که بر اثر استفاده به مدت حدود یک ماه از کورتون‌ها گریبانگیر بیمار می‌شود.وابستگی به کورتون

بدن انسان روزانه حدود ۳۰ میلی گرم کورتیزول که کورتون درونی بدن است، تولید می‌کند. وقتی انسان با استرس جسمی و روحی مواجه می‌شود، میزان ترشح کورتون به موازات شدت استرس بیشتر می‌شود و گاهی تا ده برابر کورتون تولید می‌شود.

در بیمارانی که به صورت طولانی کورتون را به شکل دارو وارد بدن خود می‌سازند، تولید کورتون درونی مختل می‌شود و به این ترتیب وقتی بیمار در معرض استرس‌ها و آسیب‌های جسمی و روحی قرار می‌گیرد، بدن او قادر به تولید کورتون اضافی نیست و دچار عوارضی مثل ضعف شدید، افت فشار خون و بی‌حالی می‌شود.
1
1
0
1 نفر

5 نظر

 1. سلام حنان جان عالی smiley17 (کورتون در بدن از قشر غده فوق کلیه ترشح می شود.....و یکی دیگر از مضرات استفاده کورتون افزایش فشار خون ,,,,طپش قلب ,,,,برافروختگی صورت و ادم می باشد,,,,,که بهتر است قبل تزریق کورتون در تمام افراد ابتدا فشار خون چک شود)
 2. سلام دوست عزیز
  مرسی از اطلاعات خوب و مفیدت
  smiley16 smiley6
 3. نقل قول: حنان
  سلام دوست عزیز
  مرسی از اطلاعات خوب و مفیدت
  smiley16 smiley6

  خواهش میکنم smiley19 ممنون که خوشت اومده smiley16 خوشحال شدم که خوشت اومده smiley32 راستشو بخوای وقتی داشتم می نوشتم تو دلم می گفتم خدا حنان جان ناراحت نشه یموقهsmiley35 تو دلش نگه این کیه داره معلوماتشو به رخ ما می کشه....خیالم راحت شد smiley32
 4. عزیزم
  این چه حرفیه
  من از اینکه چیز جدیدی یاد بگیرم خوشحال میشم خیلی
  و همین طور از شرکت کردن شما در بحث
  لیلا جان smiley6 باز هم نظرات مفیدت رو با ما در میون بذار
 5. نقل قول: حنان
  عزیزم
  این چه حرفیه
  من از اینکه چیز جدیدی یاد بگیرم خوشحال میشم خیلی
  و همین طور از شرکت کردن شما در بحث
  لیلا جان smiley6 باز هم نظرات مفیدت رو با ما در میون بذار

  به روی دیده دوست عزیز smiley33 smiley33
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.