اگر با شکم خالی برخی مواد از جمله دسته‌ای از داروها را بخورید صدمات زیادی را به دستگاه گوارش، روده و معده خود وارد کرده‌اید و خود را در خطر ابتلا به برخی از بیماری‌ها قرار می‌دهید.

وقتی بر روی دارویی نوشته می‌شود که «با غذا خورده شود»، به این معنی است که اگر آن را با شکم خالی مصرف کنید ضررهای جبران‌ناپذیری را به سلامتی خود وارد می‌کنید. در صورت توجه نکردن به دستورالعمل‌ داروها ممکن است دچار حالت تهوع و مشکلات مربوط به شکم شوید. علاوه بر این، این دسته از داروها اگر با غذا مصرف شوند اثر و عملکرد بهتری خواهند داشت و بهتر جذب بدن می‌شوند.
مصرف دارو با غذا

اگر چندین بار به دلیل کمبود وقت یا عدم دسترسی به غذا این داروها را بدون غذا مصرف کنید، کم‌کم عادت می‌کنید که آن‌ها را این طور استفاده کنید. اگر این روش مدتی نسبتا طولانی ادامه د
اشته باشد شما به روده، معده، کبد و کلیه خود صدمات غیر قابل جبرانی را وارد می‌کنید که می‌تواند سلامتی عمومی بدن شما را با مشکلاتی جدی روبه‌رو کند. در بیوطب به مهم‌ترین این داروها اشاره می‌کنیم:
روش مصرف متفورمین
کدام داروها باید با شکم پرمصرف شوند

به طور معمول متفورمین برای درمان دیابت نوع دوم استفاده می‌شود که در آن بدن فرد نمی‌تواند سطح قند خون را کنترل کند. اگر متفورمین را با غذا مصرف نکنید، دچار ناراحتی و مشکلات مربوط به شکم و گوارش می‌شوید. علاوه بر این، مصرف غذا با داروهای مخصوص دیابت از افت فشار خون جلوگیری می‌کند.
روش مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها

هر آنتی‌بیوتیک مکانیزم متفاوتی دارد به همین دلیل مصرف غذا به همراه برخی آنتی‌بیوتیک‌ها توصیه می‌شود و برخی دیگر به شدت منع می‌شود. از جمله آنتی‌بیوتیک‌هایی که باید به همراه غذا مصرف شود می‌توان آموکسی سلین و کلوفازیمین را می‌توان نام برد.
روش مصرف داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی

این داروها درد را با مسدودد کردن پروستاگلاندین‌ها که گیرنده‌های درد هستند کاهش می‌دهند. این داروها دردهای ناشی از سردرد، آرتروز را کاهش می‌دهند.
استامینوفن، آسپرین و ایبوپروفن از این دسته هستند که بهتر است به همراه غذا استفاده شوند تا هم ضرری به بدن وارد نکنند و همچنین تاثیرگذاری آن‌ها افزایش یابد و مهم‌تر از همه از مکشلات گوارشی و خونریزی روده یا معده جلوگیری می‌کند.
روش مصرف داروهای مسکن و ضد درد

این داروها دردها و نشانه‌های درد موجود در مغز را کاهش می‌دهند. کدئین‌ها، اکسی‌کدون، و مورفین از این دسته هستند. برای پیشگیری از حالت تهوع و عمل تهوع این داروها را به همراه غذا مصرف کنید. علاوه بر این، اگر مواد غذایی که حاوی فیبر هستند با این داروها مصرف شود، از یبوست جلوگیری می‌کند.
روش مصرف قرص‌های ضدبارداری

قرص‌های ضدبارداری دسته دیگری از داروهایی هستند که باید همراه غذا مصرف شوند. مصرف این داروها با غذا از حالت تهوع شما جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، اگر این داروها را با غذا مصرف کنید زمان مصرف آن‌ها را فراموش نمی‌کنید.
1
1
0
1 نفر

1 نظر

  1. سلام ممنون حنان جان مقالاتت خیلی اموزنده و صریح و روانه........ممنون smiley17 گلی بنگلامید نیز داروی داروی ضد دیابت نوع2 میباشد ولی ین دارو باید ناشتا(نیم ساعت قبل صبحانه مصرف شود)پس این دارو (گلی بنگلامید)عکس مت فورمین است...........پنی سیلین و کواموکسی کلاو باید با شکم خالی مصرف شوند بالعکس سفالوسپورین ها(مثلا سفیکسیم ) باید همراه غذا مصرف شوند تا جذب بالا رود...............NSAID ها(مسکن ها)علاوه بر اینکه باید همراه غذا مصرف شوند بعد مصرف نیز نباید فرد دراز بکشد برای جلوگیری از سوزش مری(برای جلوگیری از ازوفاژیت دارویی)الندرونات و ایباندرونات که از دسته دارویی بیس فسفوناتها هستند و برای جلوگیری از پوکی استخوان مصرف میشوند(هفته ای یک بار)این دسته داریی نیز باید یک ساعت قبل غذا........با یک لیوان سرپر اب.......مصرف شود و در این مورد نیز فرد نباید به مدت 1 ساعت بعد مصرف دراز بکشد(برای جلوگیری از ازوفاژیت دارویی)قرصهای اهن نیز باید با شکم خالی همرا ه ویتامین C(برای جذب بیشتر)مصرف شوند و در این مورد نیز بعد مصرف نباید دراز کشید........و قرص کلسیم نیز باید همراه غذا و با یک لیوان پر از اب مصرف شود و در این مورد نیز نباید بعد مصرف دراز کشید.........و داروی اتورواستاتین که داروی ضد کلسترول مباشد باید همراه غذا مصرف شود
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.