مُسکن نه بگو بلای جان

9 تیر 1395   حنان   مطالب و مقالات / داروسازی   1 نظر   751 بازدید   |

مُسکنی که بلای جان می شودایبوپروفن یکی از رایج ترین دارو های مسکن در سراسر دنیاست که اغلب افراد از عوارض جانبی آن آگاه نیستند. حمله قلبی، آسیب به DNA، خطر سقط جنین، کم خونی و فشار خون، از جمله مهمترین عوارض جانبی این داروست.

مُسکن نه بگو  بلای  جان


ایبوپروفن یکی از رایج ترین دارو های مسکن در سراسر دنیاست که اغلب افراد از عوارض جانبی آن آگاه نیستند. حمله قلبی، آسیب به DNA، خطر سقط جنین، کم خونی و فشار خون، از جمله مهمترین عوارض جانبی این داروست.


معمولا از این داروی ضد التهابی غیر استروییدی برای از بین بردن التهاب، تورم، درد آرتروز، سردرد، پا درد، دندان درد و دردهای قاعدگی استفاده می شود.

محققان بر این باورند که برخی از عوارض جانبی ایبوپروفن بسیار خطرناک و جبران ناپذیر هستند، به همین دلیل کاهش دردهای مزمن با استفاده از روش های طبیعی و داروهای گیاهی بیشتر توصیه شده است. مهمترین عوارض جانبی ایبوپروفن عبارتند از :

-شایعترین عواض جانبی

زنگ زدن گوش، خارش، بثورات پوستی، اسهال یا یبوست، نفخ معده، سردرد، پرخاشگری، سرگیجه، سوزش معده، تهوع، استفراغ، احساس گیجی، افزایش وزن، زخم معده، تنگی نفس و آسم، تغییرات بینایی و مشکلات کلیوی و کبدی از شایع ترین عوارض جانبی ایبوپروفن به شمار می آیند. این عوارض جانبی معمولا در اکثر بیماران دیده می شود. عوارض جانبی جدی و خطرناک ایبوپروفن عبارتند از :

-حمله قلبی

بر اساس مطالعه ای که در مجله The Lancet منتشر شده است، یکی از مهمترین عوارض جانبی ایبوپروفن و داروهای ضد التهابی غیر استروییدی دیگر، حمله قلبی و سکته مغزی است. پزشکان استفاده از ایبوپروفن را در بیماران قلبی و افرادیکه در خانواده خود سابقه نارسایی قلبی دارند، گزینه مناسبی نمی دانند.

-آسیب به DNA

بر اساس گزارش منتشر شده در نشریه Drug and Chemical Toxicology، آزمایش های حیوانی نشان می دهد مصرف افراطی ایبوپروفن باعث آسیب به DNA و جهش ژنتیکی می شود و همین امر زمینه را برای ابتلا به سرطان فراهم می کند.

-کم خونی

ایبوپروفن و داروهای ضد التهابی غیر استروییدی دیگر با آسیب به سلول های قرمز خون، سبب کم خونی می شود. نتایج این مطالعه در نشریه Pharmazie منتشر شده است.

-افزایش فشارخون

مطالعات نشان می دهد این دارو سبب افزایش فشار خون شده و در بیماران قلبی توصیه نمی شود.

-کاهش شنوایی

بر اساس گزارش نشریه Medicine، کاهش شنوایی یکی از عوارض جانبی استفاده طولانی مدت از ایبوپروفن است.

-سقط جنین

بر اساس گزارش BMJ، مصرف ایبوپروفن و داروهای ضد التهابی غیر استروییدی دیگر، خطر سقط جنین را در ماه های اول بارداری دو برابر می کند.

با توجه به عوارض جانبی خطرناک ایبوپروفن، محققان توصیه می کنند که روش های طبیعی تسکین درد، جایگزین این دارو شود.

3
1
2
5 نفر

1 نظر

  1. با عرض سلام و احترام حنان جان مقاله بسیار عالی و به زبان روان و ساده وامونزنده ایست......ممنون smiley17 افرادی که ناراحتی معده دارند یا سابقه خونریزی معده دارند ولی باید بالاجبار مسکن مصرف کنند پس::باید مسکن را با کپسول امپرازول مصرف کنند تا عارضه ای دیگر دامن دیگر این گونه افرد نشود و طریقه مصرف کپسول امپرازول نیز صبح یک عدد نیم ساعت قبل صبحانه.................نکته جالب این است که مسکن یکی از مواردی است که میزان سرطان روده را کاهش می دهد wassat wassat wassat, و زمانی که مدام از یک مسکن استفاده شود نسبت به ان مسکن تحمل(تولرانس)ایجاد می شود وبدن دیگر به ان مسکن بی خیال می شود!!!!!!!!!!!!پس باید مسکن دیکر جایگزین مسکن فعلی گردد........و اکثرا امروزه در درمان میگرن از مسکن استفاده میشود که البته میتوان به جای ان یا از ارگوتامین_سی(دو عدد یک جا مصرف شود)یا از دم کرده استخودوس_سنبولوتی استفاده کرد smiley17 سالم و سلامت باشید
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.