تسبیحات مابین طلوع صبح و طلوع آفتاب

یکى از اوقات بسیار شریف و گرانبها، بین الطّلوعین (مابین طلوع صبح و طلوع آفتاب) است و اخبار زیادى از اهل بیت عصمت(علیهم السلام) در فضیلت این وقت و در ارتباط با عبادت و ذکر و تسبیح خداوند در این مدّت از شب و روز وارد شده است; در بعضى از روایات از آن به یکى از دو ساعت غفلت تعبیر شده، چنانکه امام باقر(علیه السلام) مى فرماید: «ابلیس ملعون لشکریان خویش را در دو وقت: هنگام طلوع خورشید و غروب آن، پراکنده مى سازد، چراکه این دو ساعت، دو ساعت غفلت است».
خواب در این ساعت نیز کراهت دارد. چرا که از امام باقر(علیه السلام) نقل شده که فرمود: «خواب صبح، شوم و نامیمون است; روزى را دور مى سازد، رنگ صورت را زرد و متغیّر مى کند، خداوند متعال، روزى را بین الطّلوعین تقسیم مى کند، از خواب در این زمان بپرهیزید و بدانید که منّ و سلوى (دو غذاى لذیذى که براى بنى اسرائیل نازل مى شد) در این ساعت بر بنى اسرائیل فرود مى آمد».

به هر حال براى این وقت شریف، چند عمل وارد شده:
1ـ از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) نقل شده است که فرمود: هر کس هنگام صبح، هفت بار این دعا را بخواند، در آن روز از بلاها محفوظ باشد:
فَاللّهُ خَیْرٌ حافِظاً وَ هُوَ اَرْحَمُ الرّاحِمینَ، اِنَّ وَلِیِّىَ، اللهُ الَّذى نَزَّلَ الْکِتابَ وَ هُوَ یَتَوَلَّى الصّالِحینَ، فَاِنْ تَوَلَّوْا فَقُـلْ حَسْبِىَ اللهُ لا اِلهَ اِلاَّ هُوَ، عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَ هُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظیمِ.
خدا بهترین نگهبان است و او مهربانترین مهربانان است براستى سرپرست من، خدایى است که قرآن را فرستاد و او شایستگان را دوست دارد پس اگر روگرداندند بگو خدا مرا بس است، که معبودى جز او نیست بر او توکل کنم که او پروردگار عرش بزرگ است.

2ـ مرحوم «شیخ کلینى» از امام باقر(علیه السلام) فضیلت فراوانى براى این دعا نقل کرده است که پیش از طلوع آفتاب خوانده شود:
اَللّهُ اَکْبَرُ،اَللّهُ اَکْبَرُ کَبیراً، وَسُبْحانَ اللّهِ بُکْرَةً وَ اَصیلاً، وَالْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعالَمینَ کَثیراً، لا شریکَ لَهُ، وَ صَلَّى اللّهُ عَلى مُحَمَّد وَ آلِهِ.
خدا بزرگتر است خدا بزرگتر است به کمال بزرگى و منزه است خدا در بامداد و پسین و ستایش بسیار خاص خدا پروردگار جهانیان است که شریکى ندارد و درود خدا بر محمّد و آلش.

3ـ «قطب راوندى» از امیر مؤمنان(علیه السلام) روایت کرده که رسول خدا(صلى الله علیه وآله) فرمود: هر کس که صبح کند و چهار نعمت خدا را یاد نکند، مى ترسم که این نعمت هاى خدا از او زایل گردد; آن چهار نعمت و سپاس بر آن، چنین است:
اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذى عَرَّفنى نَفْسَهُ،وَ لَمْ یَتْرُکْنى عَمْیانَ الْقَلْبِ، اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذى جَعَلَنى مِنْ اُمَّةِ مُحَمَّد صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ،اَلْحَمْدُلِلّهِ الَّذى جَعَلَ رِزْقى فى یَدَیْهِ وَ لَمْ یَجْعَلْ رِزْقى فى اَیْدى النّاسِ،اَلْحَمْدُلِلّهِ الَّذى سَتَرَ ذُنُوبى وَ عُیُوبى، وَلَمْ یَفْضَحْنى بَیْنَ النّاسِ.
ستایش خدایى را سزاست که خود را به من شناساند و مرا کوردل وامگذارد، ستایش خدایى را سزاست که مرا از امّت محمّد که درود خدا بر و خاندانش باد قرارم داد و ستایش خدایى را سزاست که روزى مرا در اختیار خود قرار داد و قرار نداد روزیم را در اختیار مردم ستایش خدایى را سزاست که گناهان و عیبهایم را پوشاند و در میان مردم رسوایم نکرد.

4ـ مرحوم «صدوق» با سند معتبرى از امیر مؤمنان على(علیه السلام) نقل کرده است که آن حضرت فرمود: «هر کس سوره هاى توحید و قدر و همچنین آیة الکرسى را یازده بار پیش از طلوع آفتاب بخواند، از خسارتهاى مالى محفوظ مى ماند و همچنین فرمود: هر کس دو سوره «قل هو اللّه» و «انّا انزلناه» را پیش از طلوع آفتاب بخواند در آن روز گناهى از او سر نخواهد زد هرچند شیطان در این راه تلاش فراوان کند».

5ـ بسیار مناسب است که در این وقت مقدارى قرآن همراه با تدبّر و اندیشه بخواند و با آیات آن روح و جان خود را تازه کند و نیز مناسب است دعاى صباح امیرمؤمنان على(علیه السلام) را در این وقت بخواند.
منبع: makarem.ir
2
2
0
2 نفر

4 نظر

 1. سلام خانم اخوان عزیز مطالب نابی بود ممنون از زحمات تون صادقانه همیشه از مطالب مذهبی تون نهایت استفاده رو می برم موفق وموید باشید در پناه حق
 2. سلام دوست خوبم......
  مطالب بسیار آموزنده بود... درسته واقعا هم همینطوره، روزی انسانها در صبح تقسیم میشه و اگر بخواهیم خودمان را از روزیی که خداوند مقرر فرموده، بهرمند سازیم باید در بین الطلوعین قرآن رو فراموش نکنیم.... خواب در این ساعات رو پیغمبر صلوات الله علیه لعن فرموده...یکی از جاهایی که شیطان قسم خورد دست آدمیزاد رو از رسیدن به نعمتهای خدا محروم میکنه، همین وقت طلوع صبح تا طلوع خورشید است.... دستمریزاد.... هر روز که میگذره از فضای سایت بیشتر خوشم میاد....خدا رو شکر
 3. سلام خانوم اخوان....
  بله واقعا همینطوره و درسته.....ممنون از مطالب آموزنده و مفیدتون.
  موفق باشید.
 4. azadvari01, ترنه وا شمالی کیجا, گل رز,
  سلام دوستان بسیار ممنون از لطف و همراهیتون. شما هم موفق باشید.
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.