حدیثی از امام رضا (ع) درباره ایمان

 


ایمان عبارت است از: شناخت قلبی، اقرار و اعتراف زبانی و عمل با اعضا و جوارح

امام رضا علیه السلام فرمودند:
الإیمانُ هُوَ مَعرِفَةُ بِالقَلبِ وَ اِقرارُ بالِلسّانِ وَ عَملَ بِالاَرکانِ؛
ایمان عبارت است از: شناخت قلبی، اقرار و اعتراف زبانی و عمل با اعضا و جوارح.
تحت العقول، ص 422

شرح حدیث:

ایمان، تنها اقرار زبانی و گفتن «شهادتین» نیست.


وقتی کسی به خدای جهان و آخرت و نبوّت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و سایر اعتقادات دینی قلباً باور داشت و با زبان هم به آنها اقرار کرد و به آنها عمل کرد، «مؤمن واقعی» است.


اگر کسی در دل، خدا را قبول داشت، تا وقتی به آن اقرار نکرده باشد، مسلمان نیست و مردم با شنیدن «اقرار زبانی» پی به مسلمانی او می برند.


البته ممکن است کسی به زبان، اعتراف کند، امّا در دل قبول نداشته باشد، این همان «نفاق» است. در قرآن هم اشاره شده است که کسانی این گونه اند:

«یقولونَ باَلسِنَتِهِم ما لیسَ فِی قُلوبِهِم»(1).

به زبانهایشان می گویند، آنچه را که در دلهایشان نیست.


از همه ی اینها گذشته، ایمان واقعی انسان در «عمل» آشکار می شود.


همچنان که اگر کسی به سوزندگی آتش عقیده داشته باشد، دست در آتش نمی کند، آنان هم که به خدا و قیامت و حساب و کتاب ایمان داشته باشند، «اطاعتِ فرمان» می کنند و از معصیت خدا، که عذاب آخرت را در پی دارد، می پرهیزند.


پس برای آن که «حیات ایمانی» داشته باشیم هم باید بر معرفت دینی افزود، هم معتقدات را پیوسته یاد کرد، و هم بر طبق ایمان و عقیده عمل کرد.

پی نوشت:
1. فتح (48)، آیه 11.
منبع: حکمت های رضوی (ترجمه و توضیح چهل حدیث از امام رضا علیه السّلام)، جواد محدثی، انتشارات آستان قدس رضوی، چاپ سوم (1391).

rasekhoon.net

2
2
0
2 نفر

2 نظر

 1. متنی بسیار زیبا و تامل برانگیز
  برخی واقعیت ها وجود دارند که چون مطابق فطرت و سرشت آدم هاست، در هر مکتبی و با هر عقیده ای که بر اساس اصل انسان بودن است سازگار میباشد.
  ⭕️➕ اگر آهن را به كار نگیریم زنگ می‌زند، اگر آب راكد بماند می‌گندد و یا هنگام سرما یخ می‌زند، و اگر از آگاهی و مغز خود بهره نگیریم، آن هم از دست می‌رود. لئوناردو دا وینچی

  چه بسا دانشمندی که جهل او را ازپای درآورد، در حالی که دانش وی همراهش باشد.
  امام علی(ع)،نهج البلاغه
 2. اگر شخصی نتواند صادقانه بگوید : آنچه امروز هستم به دلیل انتخابهای دیروز من است. این را نیز نمیتواند اکنون دیگر گونه انتخاب میکنم. (جور دیگری انتخاب میکنم)
  هیچ چیز الهام بخش تر و هیجان انگیزتر از این نیست بدانیم به رغم هر آنچه برایمان رخ دهد، میتوانیم پاسخ یا واکنش خویش راانتخاب کنیم. زیرا محرک و واکنش اندک فاصله یا زمانی وجود دارد.
  وانگهی با انتخاب پاسخ یا واکنش خود میتوانید بر رویدادها تاثیر بگذارید.
  زیرا آنچه در سرتان میگذرد جهانتان را می آفریند..
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.