گیتار یکی از سازهای زهی است که با مضراب یا انگشت نواخته می شود و شش سیم دارد. گیتار نتیجه تحول (عود) لوت در اروپاست.روایت های متفاوتی در مورد تاریخچه گیتار وجود دارد عده ای بر این معتقدند که گیتار از سیتارای یونانی - آشوری (Assyrian Cithara Greek) که به وسیله رومی ها به اسپانیا آورده شده، گرفته شده است. گیتار نتیجه تحول لوت در اروپاست. لوت نیز خود تحول یافته عود (به عربی العود = چوب) و بربط است. گفته می شود زریاب نامی عود را به اندلس آورد و از آن پس این ساز در اسپانیا و دیگر مناطق اروپا رایج شد. در زمان حکومت اسلام در اروپا، ساز گیتار توسط زریاب دارابگردی و چند تن از شاگردانش به اندلس برده شد. در آن زمان به گیتار،کیتارا یا قیتارا می گفتند و نام کنونی گیتار برگرفته از همین نام است. در واقع وجود پسوند تار در نام گیتار می تواند موید این باشد که گیتار سازی ایرانی است. 
نوازندگان ایرانی معروف گیتار:
از نوازندگان معروف ساز گیتار می توان لیلی افشار، مهرداد پاکباز، فرزاد دانشمند، سیمون آیوازیان و بهرام آقاخان را نام برد.
انواع گیتار

تاریخچه و انواع گیتار


گیتار آکوستیک
ظاهر گیتار آکوستیک شبیه به گیتار کلاسیک است. سیم های این گیتار فلزی است و کاسه ی صدای آن بزرگتر می باشد. به همین صدای گیتار آکوستیک دارای یک زنگ خاص است و به همین دلیل طنین زنگدار بیشتر در آهنگ های بلوز، کانتزی، فولک و راک به کار می رود. اما اگر از طرفداران موسیقی بلوز، کانتری یا فولک هستید بهتر است این نوع گیتار را انتخاب کنید. جنس این نوع ساز گیتار، در انواع مرغوب از جنس Rosewood یا چوب افرا است و دسته ی آن معمولا دارای 14 فرت تا لبه بدنه و 20 فرت تا سوراخ صدا است. انواع پیکاب دار این ساز نیز در بازار وجود دارد. گیتار آویشن، نسل جدیدی از گیتار آکوستیک است که کاسه صدای آن از جنس PVC می باشد و اولین بار در دهه 50 مدل های نخست آن تولید شدند. گیتار آویشن دارای یک پیکاب «پیزو» است و صدایی بین گیتار الکتریک و آکوستیک تولید می کند. اما صدای بدون پیکاب آنها مشابه گیتار آکوستیک است.

تاریخچه و انواع گیتار


گیتار الکتریک
گیتار برقی یا گیتار الکتریک نوعی گیتار است که صدای آن به وسیله تقویت کننده الکتریکی تشدید و یا تغییر می کند. ایده پیدایش گیتارهای الکتریکی از آنجا آغاز شد که در همنوازی ها صدای گیتار آکوستیک در بین صدای سازهای دیگر مانند بیس و درام گم بود و به وضوح شنیده نمی شد. در نتیجه درصدد آن برآمدند تا صدای گیتار را تقویت کنند و بهترین راه برای این کار استفاده از علم الکترونیک بود. گیتارهای الکتریکی در حدود دهه 30 میلادی وارد موسیقی شدند. این اتفاق، انقلابی در صدا و تکنولوژی بود که تا امروزه نیز ادامه دارد. با پیدایش راک اند رول در دهه 50 میلادی، گیتارهای الکتریکی به سرعت در موسیقی جا باز کردند و به یکی از فراگیرترین سازهای تاریخ مبدل شدند. معمولا در گروه های راک دو نوازنده گیتار الکتریک وجود دارد که یک نفر ملودی ها را می نوازد (گیتار لید) و دیگری ریتم ها را. 
در گیتار الکتریکی ارتعاشات وارده بر سیم های گیتار توسط قطعه ای به نام پیکاب به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود. در واقع پیکاب در گیتار الکتریکی همانند یک میکروفن عمل کرده و سیگنال ها را از طریق یک سیم به آمپلیفایر (تقویت کننده) می فرستد و سپس صدای تقویت شده توسط یک یا چند بلندگو پخش می شود. در ابتدا گیتارهای الکتریکی تنها یک پیکاب داشتند، اما امروزه با دو یا سه پیکاب ساخته می شوند.

تاریخچه و انواع گیتار


گیتار کلاسیک
گیتار کلاسیک دارای تاریخی کهن است که آغاز نامشخص و مبهمی دارد و در پیچ و تاب تاریخ گم شده است. اما آنچه که دانسته شده می باشد، این است که اجداد گیتار کلاسیک در هزاره های اول و و دوم قبل از میلاد در خاور نزدیک نواخته می شدند. گیتار کلاسیک در رده ی سازهای زهی زخمه ای، که خود بخشی از خانواده ی سازهای زهی است، قرار می گیرد و همچون پیانو، به نوازنده امکان اجرای اثرهایی با بافت کنترپوانتیک با ملودی های پیچیده و همچنین اثرهایی با بافت هارمونیک با توانایی اجرای چندین نت در یک زمان را می دهد. به همین دلیل گیتار کلاسیک به عنوان سازی تکنواز شناخته شده است. گیتار کلاسیک به شکل استاندارد دارای شش سیم (سه سیم نایلونی برای نت های زیر و سه سیم فنری برای نت های باس) می باشد. 

تاریخچه و انواع گیتار


گیتار بیس
گیتار بیس نوعی ساز زهی است که صدایش به وسیله یک تقویت کننده الکتریکی (آمپلی فایر) تقویت می شود. گیتار بیس که برای تولید صداهایی با فرکانس و تن پایین استفاده می شود. از نظر ظاهری بسیار شبیه به گیتار الکتریک است، با این تفاوت که بدنه ی بزرگتری دارد. دسته و میزان بندی اش بلندتر است و معمولا دارای چهار سیم ( و گاهی پنج یا شش) است که از نظر تن یک اکتاو پایین تر از گیتار الکتریک در محدوده ی بیس کوک می شود. گیتار بیس هم می تواند دارای پرده بندی باشد و هم نباشد، اما در اکثر موسیقی های عامه پسند، بیس های پرده بندی شده رایج اند. علاوه بر این ها، گیتار بیس آکوستیک تو خالی نیز ساخته شده است. از حدود سال 1950 به بعد، در موسیقی های راک و پاپ، گیتار بیس به صورت وسیعی جایگزین کنترباس شد و تولید صداهایی با تن پایین را بر عهده گرفت. همچنین گیتار بیس به صورت تکی، در موسیقی های جاز، لاتین، فانک و فلامنکو استفاده می شود.

تاریخچه و انواع گیتار


اجزای گیتار
گونه های مختلف گیتار ممکن است شامل اجزای متفاوتی باشند، یا شکل اجزاء گیتار یا جنس آن ها با هم فرق داشته باشند. اما نهایتا اجزای موجود در همه انواع گیتارها مطابق شکل می باشد. 
منبع: فرهنگ و هنر


سایت رسمی مجیداخشابی
1
1
0
1 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.