آشنایی با انواع خامه‌های آشپزی و تفاوت آن‌هاآشنایی با انواع خامه‌های آشپزی و تفاوت آن‌ها


یکی از مواد پر استفاده در دسرها، خامه زده شده است. خامه، مثل بقیه محصولات لبنی تنوع زیادی دارد و هر کشوری انواع خاصی را تولید می‌کند. بطور کلی پنج نوع خامه در رسپی‌ها استفاده می شود و آن‌هایی که در ایران نیست را به راحتی میتوان جایگزین کرد. 

1) خامه هاف اند هاف (Half and Half Cream)
این نوع خامه بین 10.5 تا 18% درصد چربی دارد. قابل فُرم دادن نیست و برای فوم‌های روی قهوه و دسرهایی مثل پاناکوتا استفاده می شود. برای تهیه این نوع خامه نصف پیمانه شیر پرچرب را با نصف پیمانه خامه صبحانه مخلوط کنید. 

2) خامه سبک (Light Cream)
این نوع خامه بین 18 تا 30% چربی دارد. این خامه هم قابل فُرم دادن نیست و برای درست کردن سس ها و کِِرِم های رقیق استفاده می شود. برای تهیه این نوع خامه به یک پیمانه سرخالی شیر پرچرب، سه قاشق غذاخوری کره آب شده اضافه کنید. البته چند وقتی است که بعضی از کارخونه ها این نوع خامه را با نام خامه سبک تولید می کنند و می توانید راحت از همان محصول استفاده کنید.

3) ویپینگ کریم ( light whipping cream /whipping cream)
این نوع خامه بین 30 تا 36% درصد چربی دارد. قابل فرم دادن است ولی پایداری زیادی ندارد. یکی از نکات قوت این نوع خامه، امکان استفاده از آن روی حرارت مستقیم است. برای همین در تهیه گاناش ها و کرم هایی که روی حرارت درست می شوند به راحتی میتوان این خامه را به کار برد. خامه پاکتی صورتی، معروف به خامه صبحانه، از همین خامه محسوب می شود و میتوانید از آن استفاده کنید. 

4) هوی کریم (heavy cream heavy /whipping cream)
این نوع خامه حداقل 36% چربی دارد. مناسب فُرم دادن و زدن است، حجمش با زدن دو برابر می شود و فرمش را به خوبی حفظ می کند. غلظت این خامه زیاد است و کار با آن راحت است؛ چون خیلی دیرتر می بُرد.

5) double cream
این نوع خامه 42% درصد چربی دارد. این خامه خیلی زود فرم می گیرد و غلظت زیادش می تواند پودینگ ها و دسرها را سریع فرم بدهد.

چند سال اخیر محصولی شبیه heavy cream به صورت کارخانه‌ای تولید و در لوازم قنادی ها فروخته می شود. کارخانه کاله، کولاک، پاک، بن‌سا و غیره این محصول را به نام «خامه قنادی شیرین شده» می فروشند. این نوع خامه با کمی زدن فرم می گیرد و برای تزیین قابل استفاده و ماندگار است.
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.