گزارش اختتامیه سی‌وسومین جشنواره موسیقی فجر


آیین پایانى سی و سومین جشنواره موسیقی فجر ۹۶ شامگاه شنبه ۳۰ دی ماه همزمان با اعلام برندگان "جایزه‌ی باربد” با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولان فرهنگی و هنری، هنرمندان و… در تالار وحدت برگزار شد. بخش‌های موسیقی دستگاهی با کلام، موسیقی دستگاهی بی کلام،  موسیقی کلاسیک، موسیقی تلفیقی باکلام، موسیقی تلفیقی بی کلام، موسیقی پاپ، موسیقی معاصر باکلام و موسیقی معاصر بی کلام؛ بخش‌هایی بودند که برگزیدگان موسیقی کشور در آن‌ها معرفی شدند. این برگزیدگان با بررسی و ارزیابی آثار موسیقی از مهر ۹۵ تا مهر ۹۶ انتخاب شدند.

در ابتدای مراسم اختتامیه‌ی سی و سومین جشنواره موسیقی فجر ۹۶ در کلیپی از آن چه در جشنواره‌ی سی و سوم گذشت به صورت تیتروار مرور شد و همچنین اولین قسمت مراسم اجرای "ارکستر ملی” به رهبری "فریدون شهبازیان” و خوانندگی "سالار عقیلی” بود. گفتنی است از دوره‌ی جشنواره‌ی سی و یکم به بعد میزان فروش بلیت اجراهای غیر پاپ جهشی قابل توجه پیدا کرده به گونه‌ای که فروش موسیقی نواحی، سنتی و کلاسیک به سطح موسیقی پاپ رسید در حالی که در دوره‌های قبل بخش پاپ بیش از ۸۰ درصد درآمد را به خود اختصاص می‌داد.

بی‌شک جشنواره‌‌ی فجر آیینه‌ی تمام نمای فعالیت‌های همه‌ی اهالی موسیقی در طول سال است و همه هنرمندان باید در آن سهیم باشند. متاسفانه مشکلانی بسیاری هم در این حوزه وجود دارد که از جمله می‌توان به لغو کنسرت‌ها، آزادی فعالیت زنان در حوزه‌ی موسیقی در سراسر کشور، مسئله‌ی کپی رایت، رونق بخشیدن به صنعت نشر و از همه مهم تر روشن شدن تکلیف سیاستگذاری‌های حوزه‌ی موسیقی در تمام کشور اشاره کرد.

"لوکا چیارلا” از کشور ایتالیا روی صحنه آمد و  به اجرای تک نوازی ویولون پرداخت. او در طول سی و سومین جشنواره موسیقی فجر هم اجرا داشت. در ادامه از ابراهیم قادری، پیشکسوت موسیقی کردستان و فرج علیپور پیشکسوت موسیقی لرستان تقدیر شد.

باید گفت جشنواره‌‌ی موسیقی فجر فرصتی است برای حضور نسل‌های متوالی موسیقی از تجربه‌ی پیشکسوتان تا خلاقیت جوانان. فرصتی برای گونه‌های متنوع موسیقی ایرانی و جهانی. این فرصت را باید تقویت کرد. جشنواره را فرصتی برای انسجام، همدلی و همراهی اصحاب موسیقی قرار داد.

اهدای جوایز در سه بخش انجام شد و پس از آن در کلیپی هیئت ۲۵ نفره داوران و نامزدهای جایزه‌ی باربد مرور شدند. ابتدا نامزدهای آهنگسازی موسیقی کلاسیک معرفی شدند که شامل کارن کیهانی، علیرضا مشایخی و سهیل شیرنگی بودند. لوح تقدیر این بخش به پریسا پیرزاده تعلق گرفت. علیرضا مشایخی و کارن کیهانی نیز مشترکاً جایزه‌ی این بخش را دریافت کردند.

نامزدهای آهنگسازی موسیقی بی کلام ایرانی، علی قمصری، رابعه زند و میلاد درخشانی بودند. در این بخش لوح تقدیر به احسان ذبیح‌فر و جایزه‌ی باربد به میلاد درخشانی تعلق گرفت. علی قمصری و رابعه زند پیش‌تر از حضور در جایزه‌ی باربد به عنوان نامزد انصراف داده بودند. نامزدهای آهنگسازی موسیقی باکلام ایرانی، سامان صمیمی، کاوه صالحی و پیمان سلطانی بودند. جایزه‌ی باربد در این بخش به کاوه صالحی تعلق گرفت.

نامزدهای خوانندگی موسیقی باکلام ایرانی، علیرضا قربانی، پوریا اخواص و وحید تاج بودند و جایزه‌ی باربد به علیرضا قربانی برای آلبوم فروغ تعلق گرفت. در بخش آهنگسازی بخش موسیقی تلفیقی بی‌کلام جایزه‌ی باربد به گلنوش صالحی برای آلبوم «۱۰ تیر» تعلق گرفت. در بخش آهنگسازی بخش موسیقی تلفیقی باکلام لوح تقدیر به فرزاد میلانی برای آلبوم «نوستالژی نامه» تعلق گرفت. بهترین آهنگسازی بخش موسیقی تلفیقی باکلام به میلاد درخشانی برای آلبوم «حرف بزن» تعلق گرفت تا او دو جایزه از سی و سومین جشنواره موسیقی فجر را از آن خود کند.

در بخش موسیقی دستگاهی بی کلام جایزه‌ی باربد برای بهترین آهنگسازی به قاسم رحیم زاده برای آلبوم «آواز رود» تعلق گرفت. در بخش موسیقی دستگاهی باکلام، جایزه‌ی باربد برای بهترین آهنگسازی به مجید مولانیا برای آلبوم «در عشق زنده باید» و محمد عشقی برای آلبوم «سرو بالا» تعلق گرفت. در بخش خوانندگی موسیقی دستگاهی باکلام، هیئت داوران هیچ آلبومی را حائز دریافت جایزه باربد ندانست و دو لوح تقدیر را مشترکاً به سالار عقیلی و وحید تاج اهدا کرد.

در بخش جایزه‌ی بخش بهترین ناشر موسیقی دو لوح تقدیر به موسسه ایران گام به مدیریت صدرالدین حسین خانی و موسسه‌ی پردیس موسیقی معاصر به مدیریت اردوان جعفریان تعلق گرفت و جایزه‌ی باربد در این بخش به موسسه پرده هنر موسیقی به مدیریت امیرعباس ستایشگر اهدا شد. ستایشگر که خود از اعضای برگزارکننده‌ی سی و سومین جشنواره موسیقی فجر بود پیشتر حضورش به عنوان نامزد مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود.

در بخش آهنگسازی موسیقی پاپ جایزه‌ی باربد به کاوه یغمایی برای آلبوم "ناگهان رفته” تعلق گرفت. در بخش خوانندگی موسیقی پاپ جایزه‌ی باربد به مهدی یراحی برای آلبوم "آینه قدی” تعلق گرفت. لوح تقدیر بخش موسیقی نواحی به شهباز شاهین پور تعلق گرفت و جایزه باربد بخش موسیقی نواحی به "فوزیه مجد” از پیشگامان پژوهش در حوزه‌ی موسیقی نواحی تعلق گرفت. در بخش رسانه‌های برگزیده مهدی شاهرضایی به پاس تهیه برنامه ی مترونوم، امیرحسین ثقفی به پاس تهیه برنامه رادیویی چراغ، بهزاد حقیقت تهیه کننده برنامه خیابان جام جم، یدالله گودرزی از سایت موسیقایی نوا، علیرضا سعیدی سرویس موسیقی خبرگزاری مهر جایزه دریافت کردند.

در این مراسم گروه "سازینه” متشکل از کسانی چون خالو قنبر راستگو پیشکسوت موسیقی نواحی که در سال گذشته در فهرست حاملان میراث فرهنگی به عنوان گنجینه‌ی زنده‌ی بشری ثبت شد و احسان عبدی پور نوازنده‌ی جوان سرنا از لرستان به سرپرستی پیمان بزرگ‌نیا روی صحنه آمدند و به اجرای موسیقی نواحی پرداختند. در بخش دیگر مراسم گروه مهتاب به خوانندگی مجتبی عسگری، قطعه «می تراود مهتاب» با شعری از نیما یوشیج و قطعه‌ای از مولانا را اجرا کردند. مهدی یراحی خواننده‌ی پاپ با اجرایش پایان بخش اختتامیه سی و سومین جشنواره موسیقی فجر بود.
متاسفانه برخلاف انتظارها در این مراسم خبری از اساسنامه سی و سومین جشنواره موسیقی فجر نشد، اما امیدها برای رونمایی از آن ادامه دارد.
منبع: نت نوشت
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.