پیشگیری و درمان‌های طبیعی دیسک کمر


هر چه قدر هم که مواظب خودتان باشید با بالارفتن سن، بعضی از دردها به طور طبیعی بروز می کند. یکی از این دردها کمر درد یا دیسک کمر است. این بیماری زمانی به وجود می آید که دیسک یا همان لایه محافظتی بین ستون های فقرات صدمه می بیند. بارداری، و انجام کارهای سنگین و بالا رفتن سن از جمله عواملی است که باعث بوجود آمدن این مشکل می شود. دردهای شدیدی در ناحیه پایین کمر که خیلی وقت ها شخص ناچار به استراحت مطلق و حتی جراحی می شود. امروز راه حل های طبیعی برای درمان دیسک کمر را بخوانید.

دیسک ها با بالا رفتن سن صدمه می‌بینند
بین استخوان های ستون فقرات یک نوع لایه غضروفی قوی قرار داد که دیسک نام دارد و درست مثل یک بالش مانع از به هم خوردن استخوان ها به هم می شود. در واقع با حضور این بالشتک ها دیسک ها به راحتی روی استخوان لغزیده و بدون فشار به آن ها حرکت ستون فقرات به راحتی انجام می گیرد. در صورتی که این بالشتک ها به هر دلیلی از بین بروند یا سابیده شوند استخوان ها با هم اصطکاک پیدا کرده درد شدیدی ایجاد می شود. شخص نمی تواند حرکت کند. ستون فقرات از گردن تا قسمت انتهایی کمر یعنی لگن امتداد دارد. به همین دلیل هر کدام از دیسک ها صدمه ببیند باعث تورم و درد می شود. کار بدنی سنگین، بلندکردن اشیا با روش نا درست، سیگار، چاقی یا تصادف باعث صدمه دیدن دیسک های ستون مهره می شود.

معمولا قسمت کمر یعنی دیسک های شماره ۴ و شماره ۵ درگیر این مشکل می شود. خیلی ها دچار این بیماری می شوند ولی درد فقط با حرکت های اشتباه و فشارها بروز می کند. دردی که از کمر به لگن و حتی پاها می رسد. شخص تقریبا نمی تواندحرکت کند. این بیماری گاهی آن قدر شدید است که باعث ضعف زانو هم می شود. گاهی هم کانالی که نخاع در آن قرار می گیرد تنگ شده مشکل را بدتر می کند.

وقتی وضعیت شخص خیلی وخیم باشد  پزشک باید دارو و استراحت مطلق تجویز کند. این داروها معمولا از نوع غیراستروئیدی و ضد التهابی است. در بعضی از موارد بسیار شدید پزشک حتی جراحی را پیشنهاد می کند که در این صورت بازهم بعد از جراحی شخص ناچار است مراقب خود باشد.
پس بهترین کار در صورتی که دیسک کمر دارید پیشگیری از عود مجدد با استفاده از درمان های طبیعی است.

پیشگیری و درمان‌های طبیعی
کمپرس سرد و گرم

به احتمال زیاد آن قدر کمر درد دارید و نمی توانید حرکت کنید که ترجیح می دهید حمام نکنید. در صورتی که حتی کمی می توانید روی پای خود بایستید حتما از دوش آب گرم استفاده کنید. در انتهای حمام آب داغ را روی قسمتی که درد می کند متمرکز کنید. خود را به خوبی بپوشانید. بعد از آن با استفاده از کمپرس آب سرد درد را تسکین دهید.
بعضی از افراد با کمپرس گرم و بعضی با کمپرس سرد دردشان آرام می گیرد. بعضی هم بعد از چند دقیقه کمپرس آب گرم یا کیسه آب داغ یا یک حمام داغ، و نیم ساعت کمپرس سرد احساس آرامش بهتری دارند.
خودتان بررسی کنید ببینید کدام کمپرس برایتان بهتر است.

حرکات اصلاحی برای دیسک کمر
اشتباه نشستن، نشستن زیاد، ایستادن مداوم، بلندکردن اشیا سنگین، بلندکردن اشتباه اشیا، و حتی نحوه خوابیدن را باید بررسی و اصلاح کنید. یک اصل را به خاطر داشته باشید : سعی کنید به مدت طولانی بدن تان در یک وضعیت قرار نگیرد.

نشستن
موقع نشستن همیشه توجه کنید که قسمت بالای ستون مهره باید راست باشد. به اصطلاح قوز نکنید. شانه ها را عقب بدهید. شکم را تو ببرید. وقتی می نشینید یک بالش کوچک زیر لگن تان بگذارید و بعد بنشینید.
وقتی روی صندلی یا مبل می نشینید وضعیت بدن تان باید به شکلی باشد که زانوها بالاتر از ران ها و کف پا کاملا روی زمین قرار گیرد. در صورتی که لازم است از زیرپایی استفاه کنید.

ایستادن
موقع ایستادن وزن بدن تان را روی هر دو پا به طور متوازن تقسیم کنید. هیچ وقت روی یک پا فشار زیادی وارد نکنید. اگر ناچارید مدت زمان زیادی سرپا به ایستید حتما از کفش های طبی و نه پاشنه بلند استفاده کنید.

خوابیدن
بهترین شکل خوابیدن برای افرادی که دیسک کمر دارند خوابیدن به پهلو  است. به نحوی که زانوها خم و به طرف شکم کشیده شود. این حالت را به اصطلاح حالت جنینی می گویند. یک بالش کوچک بین دو زانو قرار دهید. به این ترتیب شما موقع خواب هم شکل طبیعی بدن را حفظ می کنید و فشاری به ستون فقرات وارد نمی شود.
در صورتی که گاهی دل تان می خواهد به پشت بخواهید حتما زانو را خم کنید. ولی در این حالت زیاد نمانید.

بلندکردن اشیا
وسایل و اشیا سنگین را بلند و جا به جا نکنید. در صورتی که ناچارید چیزی از روی زمین بلند کنید زانوهای تان را خم کنید تا فشار کمتری به کمر و دیسک های آن وارد شود.

کاهش وزن
هر کیلو اضافه وزن فشار زیادی به ستون مهره ها و زانو وارد می کند. بخصوص اگر از ناحیه شکم چاق باشید قوس کمر شدیدتر شده و فشار بیشتری به ستون مهره ها وارد می شود و با کوچکترین حرکتی درد عود می کند.
کاهش وزن و رفع چاقی یکی از بهترین روش ها برای کنترل و پیشگیری از عود بیماری است. پس هر زودتر یک برنامه رژیم غذایی برای خودتان پیدا کنید و وزن تان را کاهش دهید.

نرمش و ورزش
باید ماهیچه ها را قوی نگه دارید. در واقع وقتی استخوان ها مشکل دارد با محکم و قوی کردن ماهیچه ها یک حرکت اصلاحی برای کمک به ماهیچه ها انجام داده ایم. معمولا یک فیزیوتراپ یا یک متخصص ارتوپدی می تواند چند حرکت نرمشی یا کششی را به شما آموزش بدهد تا بتوانید ماهیچه های کمر را قوی کنید.

یوگا و پیلاتس
یوگا این ورزش سنتی و بسیار قدیمی هندوستان حرکت ها و تنفس هایی را می تواند به شما یاد بدهد تا تقریبا برای همیشه از دردناحیه ستون فقرات راحت شوید. حتما در یک کلاس یوگا ثبت نام کنید و مشکل تان را به مربی بگویید تا نحوه و میزان حرکت های مخصوص را به شما به درستی آموزش دهد که مناسب بدن تان باشد.
بهترین حرکت های یوگا برای کنترل و پیشگیری از دیسک کمر آساناهای بچه، سگ و گربه است.
پیلاتس هم به دلیل آن که ماهیچه ها را از درون تقویت و قوی می کند یکی از ورزش های خوب برای تندرستی ستون فقرات است. در این مورد هم حتما به مربی خود بگویید که مشکل تان چیست.

امگا ۳
روغن ماهی یا همان امگا ۳ به دلیل خاصیت ضدالتهابی تاثیر بسیار خوبی در تسکین درد و پیشگیری از عود مجدد بیماری دارد. در صورتی که بتوانید در برنامه غذایی تان در هفته حداقل ۲ تا ۳ بار از ماهی هایی مثل سالمون، ماهی تن ( نه کنسرو تن) و ساردین استفاده کنید چه بهتر در غیر این صورت حتما هر روز یک عدد کپسول امگا ۳ ۱۰۰۰ میلی گرم میل کنید.

صمغ یا روغن کندر
این ماده  یکی از داروهای خوب طبیعی برای رفع پوکی استخوان است. اسید بوسولیک Boswellic acid موجود در صمغ این درخت به میزان ۱۵۰ میلیگرم روزانه به مدت ۸ هفته درمان کننده خوبی برای رفع التهابات  است.
حتی می توانید کندر را مثل آدامس بجوید که در این صورت به تقویت حافظه و قوی شدن معده تان هم کمک کرده اید.

چای زنجبیل
زنجبیل خواص ضدالتهابی زیادی دارد و تقریبا هر جا حضور داشته باشد از بیماری خبری نخواهد بود. در صورتی که بیماری عود کرده است روزی ۲ تا ۳ فنجان چای زنجبیل حتی الامکان زنجبیل تازه دم کنید و میل کنید. علاوه بر خاصیت ضد التهابی زنجبیل مسکن طبیعی است که بسیار قوی عمل می کند.
در مواقع عادی هم هر از گاهی به منظور پیشگیری از عود دیسک کمر از چای زنجبیل استفاده کنید.

زردچوبه
این ادویه خوشمزه و خوش طعم و خوش رنگ هم از خاصیت ضدالتهابی بسیار خوبی برخوردار است. سعی کنید هنگام آشپزی همیشه از زردچوبه استفاده کنید. حتی می توانید چای آن را تهیه و با یک قاشق چایخوری عسل میل کنید. یا یک قاشق چایخوری زردچوبه را در یک لیوان شیر حل کرده و هر روز میل کنید.

طب سوزنی
اگر مکررا دچار عود بیماری دیسک کمر می شوید، بهتر است به یک متخصص طب سوزنی مراجعه کنید. متخصص طب سوزنی می داند با زدن سوزن هایی در مریدیان ها Meridians یا کانال های فرعی تقریبا درد را برای همیشه از بین ببرد. معمولا چند جلسه برای رفع این مشکل کافی است.
منبع: نت نوشت
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.