سندرم ایمپاستر

13 بهمن 1396   afsoonforootan   مطالب و مقالات, روانشناسی, موفقیت   0 نظر   189 بازدید   |سندروم ایمپاستر (خود ویرانگری افراد موفق) چیست؟
اگر دیگران شما را باهوش و با استعداد و بسیار موفق می دانند و خودتان تصور می کنید که خیلی هم باهوش و موفق نیستید، احتمالا به سندروم ایمپاستر مبتلا شده اید.

چگونه سندرم ایمپاستر موجب کاهش پتانسیل و توانایی شما می شود.
سندرم ایمپاستر ویژه افراد موفق است. بسیاری از افراد توانمند و تیزهوش علی‌رغم قابلیت‌ها و موفقیت‌های روز افزون هیچ احساس مثبت درونی به توانمندی‌ها و قابلیت‌های خود ندارند بلکه معتقدند دیگران را به گونه‌ای فریب داده‌اند. به عبارت دیگر این سندرم را می‌توان به عنوان مجموعه‌ای از احساسات عدم کفایت تعریف کرد که از این باور نشات می‌گیرد که فرد ناشایست بوده و قابلیت انجام کار را ندارد.
آیا همانقدر که همکارانتان شما را باهوش و با استعداد تصور می کنند خود را باهوش می دانید؟ اگر پاسختان منفی است احتمالا به سندرم ایمپاستر مبتلا هستید. مطالعات نشان داده است حدود 70 درصد از افراد فکر می کنند در حال فریب دادن دیگران هستند و بالاخره روزی دستشان رو می شود. به همکارانتان در محل کار نگاهی بیندازید، آیا زنانی را می بینید که آرزودارید مانند آن ها باشید؟ اگر چنین است پس احتمالا آن ها آن دسته از افرادی هستند که به این سندرم مبتلا هستند.
درحالیکه در مردان هم همانقدر احتمال ابتلا به این سندرم وجود دارد، با این حال احتمالا کمتر در دام آن گرفتار می شوند . بسیاری از زنان مبتلا به این سندرم، تا زمانی که مطمئن نباشند از عهده انجام کارشان بر می آیند دست از فعالیت بر می دارند، درحالیکه سایر مبتلایان سعی می کنند به قله های موفقیت دست بیابند اگرچه در این راه دو برابر بیشتر از دیگران تلاش می کنند تا به همه ثابت کنند لایق چنین جایگاهی هستند اما مرتبا مراقب تهدید هایی هستند که فکر می کنند ممکن است متوجه کارشان شود.
سوزان مرسیر که عضو هیئت مدیره شرکت تبلیغاتی جرج پاترسون بود از آنجا که تصور می کرد شاید به خوبی از عهده وظایفش بر نمی آید از این سمت کناره گیری کرد. وی می گوید:” هرگز مطمئن نبودم آنچه را که از من انتظار می رود به خوبی انجام می دهم یا نه، به همین خاطر تصور می کردم نقش خود را به خوبی ایفا نمی کنم.” وی پیش از آنکه اخراج شود خودش از سمتش کناره گیری کرد.
مرسیر در حال حاضر مشاور "تغییر رفتار” است و در این حرفه تلاش می کند به افراد و سازمان ها کمک کند تا درگیر محدودیت هایی که سندرم ایمپاستر برایشان ایجاد می کند نشوند. وی می گوید وقتی در محیط کاری با سندرم ایمپاستر مواجه می شویم دو سوال مطرح می شود:

1. وقتی مبتلا به سندرم ایمپاستر می شویم چه اتفاقی برایمان می افتد؟
وقتی فکر می کنید در حال فریب دادن دیگران هستید بزرگترین ترسی که در وجودتان پدید می آید این است که دیگران پی به فریبکاری شما ببرند. درنتیجه آن، از خودمان جدا می شویم، هوش و استعداد خودمان را انکار می کنیم و وقتی خودمان باور به خود را از دست می دهیم دیگران هم به مرور ظاهر حرفه ای مان را زیرسوال می برند. و این طرز تفکرمان ممکن است ما را وادار کند تا بر مبنای قضاوت نادرستمان تصمیماتی را در مورد شغل و زندگیمان بگیریم و به دنبال آن راهی را انتخاب می کنیم که راحت و بی دردسر باشد که مبادا دوباره نسبت به خودمان چنین حسی پیدا کنیم و در این راه سعی نمی کنیم خودمان را به خود و سایرین ثابت کنیم و بر این ترس فائق بیاییم.

2. چه اتفاقی برای سازمان ها رخ می دهد وقتی کارمندانشان احساس می کنند در حال فریب دیگران هستند و موفقیتشان را به خود نسبت نمی دهند؟
کارفرمایان خواهان آن هستند که کارکنانشان تا حد زیادی تلاش کنند و ایده هایشان را به دور از این تصور که شاید مورد قبول قرار نگیرد، مطرح کنند چرا که در این صورت است که نوآوری شکل می گیرد و در پی آن موفقیت به دست می آید. کارکنانی که به ارزشمند بودن حضورشان چندان اعتقادی ندارند هرگز نمی توانند خواسته کارفرمایان را عملی کنند. چنین افرادی همان کسانی هستند که سرشان را پایین می اندازند و دعا می کنند در محیط کاری کسی به آنها پیله نکند. سندرم ایمپاستر تاثیر بدی بر روی کار و حرفه می گذارد.
پس با این شرایط چطور می توان از شر سندرم ایمپاستر خلاص شد و به پتانسیل و توان خود در محیط کاری ایمان آورد؟ و چگونه کارفرمایان می توانند به کارکنان خود در راه موفقیت کمک کنند؟

توصیه های مرسیر برای خود و دیگران:
به عالی بودن فکر نکنید.
حتی اگر عالی هم نباشید چیزی را از دست نداده اید. تنها به فکر گام بعدی در کار خود باشید و ببینید در نتیجه آن چه چیزی رخ می دهد.

به خاطر موفقیت هایی که به دست آورده اید خود را تشویق و تحسین کنید.
از پیروزی هایی که به دست آورده اید لذت ببرید و زمانی را که در حال به دست آوردن آن پیروزی ها بودید در ذهن خود مرور کنید.

مثل تفلون باشید.
مثل تفلون اجازه دهید انتقادات و عدم پذیرش دیگران درونتان سر بخورند و از شما عبور کنند بی آنکه جذبتان شوند و بی آنکه ارزش ها و توانایی های ذاتیتان را زیر سوال ببرند.

هر زمان که لازم بود سوال بپرسید و درخواست کمک کنید.
تصور نکنید با این کار احمق تصور می شوید بلکه برعکس میزان تعهدتان به کار به اثبات می رسد.

مراقب برداشت هایی که از اتفاقات دور و برتان می کنید باشید.
از خودتان بپرسید: آیا آن گفته یا رفتار واقعا به همین معنی است که من برداشت کرده ام یا می توان تعابیر بهتری هم داشت؟

اینکه گاهی فکر کنیم در حال فریب دیگران هستیم چندان هم بد نیست.
ولی وقتی این فکر مانع فعالیت هایمان شود و ما را از رسیدن به موفقیت باز دارد اصلا خوب نیست.

شناخت سندرم ایمپاستر
اولین تعاریف سندرم ایمپاستر را اساتید دانشگاه ایالتی جورجیا، پائولین رز کلنس و سوزان ایمس در مقاله خود در سال 1978 منتشر کردند، این سندرم می‌تواند باعث تضعیف اعتماد به نفس شما شده، شما را در تصمیم گیری دچار تردید کرده، و کسب و کار شما را به نابودی بکشاند. این سندرم عوارضی جسمی و روحی دارد که معمولا با اضطراب، افسردگی، و خستگی در عدم توانایی در برآوردن استانداردهای درونی کمال خود را نشان می‌دهد.
در اصل، کلنس و ایمس بر این باور بودند که این پدیده مربوط به جنسیت خاصیست. آنها فرض را بر این گرفته بودند که سندرم ایمپاستر ریشه در باور اجتماعی درونی درباره پایین بودن جایگاه زنان دارد. با این حال، تحقیقات پس از آن نشان داده است که این پدیده در هر دو جنسیت رواج دارد.
در واقع، 70 درصد مردم چه زن چه مرد حداقل یکبار در دوره زندگی حرفه‌ای خود این پدیده را تجربه کرده‌اند. مطالعه اخیری که توسط شرکت تحقیقاتی Amazing If بریتانیا انجام شده نشان داد که یک سوم از نسل هزاره بریتانیا از این پدیده رنج می‌برند. ( جوانان حتی برای آن مخفف هم ساخته‌اند: FOBFO، "ترس از کشف شدن".)
اما این مسأله تنها منحصر به افراد عادی نیست. بر افراد مشهور نیز تأثیر می‌گذارد. نویسنده مشهور مایا انجلو، مدیر فیسبوک شریل سندبرگ، اما واتسون بازیگر، و حتی البرت انیشتین همگی دچار چنین چیزی شده ‌اند.
 شاید نتوانید از سندرم ایمپاستر جلو بزنید، اما این بدان معنا نیست که این پدیده شکست ناپذیر است.

چگونه با سندرم ایمپاستر مبارزه کنید.

1. ریشه مشکل را بشناسید.
حس ترس یا تردید به خود می‌تواند ریشه در کودکی شما داشته باشد. اما تجزیه دقیق آنها می‌تواند گره از مشکل باز کند. خواهید دید که آنها یا کاملا غیرمنطقی بوده و یا آنقدر که فکرش را می‌کردید بزرگ نبودند. شاید واقعا دلیل اینکه نمی‌توانید کارتان را انجام دهید ترس شما نیست؛ فقط اینکه نمی‌توانید با مهلت پایان مشخصی کار کنید.


2. نظر یکی از دوستان خود را بپرسید.
به خاطر داشته باشید که تصویر شما از خودتان لزوما همان چیزی نیست که دیگران می‌بینند. هم اتاقی دانشگاه‌تان – یا بهتر از آن، مادرتان – راجع به توانایی‌های شما چه می‌گویند؟ از آنها راجع به نقاط قوت، مهارت‌ها، و دستاوردهای بزرگ خود بپرسید.

3. شبکه‌ای از افراد معتمد تشکیل دهید.
کلید ما در اینجا "معتمد" است. به آنها اعتماد کنید تا هنگامی که بدترین حال ممکن را دارید آنچه را که واقعا در شما می‌بینند را بگویند. زمانی که به شما می‌گویند که اگر به تعطیلات بروید مشکلی پیش نمی‌آید به آنها اعتماد کنید. داشتن شبکه‌ای مطمئن باعث آرامش شما می‌شود، به خصوص وقتی که حس می‌کنید با کفشی پاشنه بلند بر روی سیم قدم می‌زنید.


4. بر خودتان سرمایه گذاری کنید.
تعیین کننده ارزش نهایی شما خودتان هستید. کار شما، تعداد دوستان فیسبوک‌تان، و حتی درآمد سالانه شما ارزش شما را تعیین نمی‌کند. چنانچه ستاره سینما لنا دانهم که دچار سندرم ایمپاستر است دریافته تصمیمات او راجع به میزان خوابی که "لایقش بود" و اینکه به خود "اجازه می‌داد" تا آخر هفته‌ها از کار دست بکشد کاملا به خود او بستگی داشت.این نوع تجدید مثبت برای کنترل استرسی که همراه رهبری است حیاتیست. این بهترین گزینه ممکن برای شماست.

همانطور که قبلا اشاره شد، نمی‌توانید از سندرم ایمپاستر جلو بزنید. هیچگونه اعتباربخشی خارجی نمی‌تواند آن را درمان کند. تغییر تنها از درون حاصل می‌شود. پس اگر احساس یک کلاهبردار را دارید، همین الان به درون خود بنگرید. در سخنان نویسنده و آموزگار معنوی ماریان ویلیامسون تعمق کنید: " عمیق‌ترین ترس ما این نیست که ما صلاحیت کافی را نداریم. عمیق‌ترین ترس ما این است که ما فراتر از اندازه قدرتمند هستیم. این مسأله در درون روشن ماست، نه تاریکی‌های ما، که بیشتر ما را می‌ترساند. ما از خودمان می‌پرسیم،’ من که باشم که بخواهم باهوش، زیبا، با استعداد و بهترین باشم؟ ‘ در واقع، چرا نباشید؟


0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.