درمان‌های خانگی برای بهبود رگ‌به‌رگ شدن گردن


تقریبا کسی نیست که رگ به رگ شدن گردن و گردن درد را تجربه نکرده باشد. گاهی حتی صبح ها با درد آن از خواب بیدار می شویم. گاهی آن قدر به کامیپوتر خیره می شویم یا شکل انجام دادن کارهای روزمره باعث می شود رگ های گردن خشک شود و به اصطلاح بگیرد. سوزش و درد رگ به رگ شدن گردن گاهی تا مغز سر و نوک انگشتان درست هم می رسد. هیچ تکانی هم نمی توان به گردن داد چون درد شدید آن تقریبا غیرقابل تحمل است. معمولا پس از یک هفته درد از بین می رود و رگی که به هر علت تحت فشار قرار گرفته دوباره به جای عادی خود بر می گردد. هر چندگاهی مجبور می شوید از مسکن های غیر استروئیدی ضد التهابی استفاده کنید. امروز به شما می گوید چه گونه با چند روش خانگی درد رگ به رگ شدن گردن را کمتر و روند بهبود را سریع تر کنید و نیازی به مسکن نداشته باشید.

کمپرس گرم یا سرد
به محض آن که احساس گردن درد کردید یک بسته ماده غذایی یا یخ را از فریزر خارج کرده و با گذاشتن در یک پارچه یا حوله تمیز نازک آن را روی گردن درست روی محل درد بگذارید. اگر از این روش استفاده می کنید سه بار در روز و هر بار ۵ دقیقه کافی است. این روش سریع تری است.
اگر به هر دلیلی ترجیح می دهید از کمپرس آب گرم استفاده کنید به یک کیسه آب گرم احتیاج دارید. آب را داغ کرده در آن بریزید و سه بار در روز هر بار ۲۰ دقیقه کیسه را روی گردن تان بگذارید. اگر از آب جوش استفاده می کنید حتما بین کیسه و پوست گردن یک حوله بگذارید.

درست بایستید و بنشینید
در صورتی که عادت کرده اید به دلیل کاری که انجام می دهید طور خاصی بایستید یا بنشینید که گردن تان به طرفین یا جلو خم می شود، باید نحوه قرار گرفتن گردن را اصلاح کنید. گردن به طور طبیعی بین ۵ تا ۶ کیلو از وزن بدن را تحمل می کند که در صورتی که نحوه نشستن یا ایستادن شما درست نباشد فشار بیشتری به مهره های گردن وارد می شود.

برای آن که گردن تان نسبت به بدن در موقعیت صحیح قرار داشته باشد به نکات زیر توجه کنید:
سرتان را زیاد به جلو خم نکنید.
کج ننشینید.
صفحه کامیپوترتان باید درست روبروی چهره تان باشد.
در صورتی که کار دستی انجام می دهید میز کارتان را باید طوری با اندازه بدن تان تنظیم کنید تا مجبور نباشید خیلی سرتان را به جلو خم کنید.
موقع نشستن کاملا سر و گردن را به پشتی مبل تکیه دهید. می توانید یک حوله را لوله کنید و پشت گردن تان بگذارید تا به این ترتیب استراحت هم کرده باشید. شانه ها را عقب بدهید. سینه جلو و ستون فقرات باید راست و با مهره های گردن در یک راستا باشد.
موقع ایستادن دقت کنید شانه ها را خم و به اصطلاح قوز نکنید.
هیچ وقت روی شکم نخوابید.
امگا ۳ بخورید.

از گردن بند طبی استفاده کنید
یک گردن بند طبی نرم انتخاب کنید و مدتی آن را استفاده کنید تا یاد بگیرید چه گونه گردن تان را در موقعیت درست نگه دارید. بعد از مدتی می توانید گردن بند را در بیاورید. هر چند گاهی که فشار به گردن زیاد است ممکن است پزشک گردن بندهای طبی سفت را برای مدتی تجویز کند. در این صورت بعد از مدتی که پزشک برای تان تحویز کرده با برطرف شدن ناراحتی گردن از گردن بند نرم استفاده کنید تا کاملا یاد بگیرید چه گونه گردن تان را نسبت به بدن تان در موقعیت درست قرار دهید. یادتان باشد از این نوع گردن بندها نباید زیاد استفاده کنید چون عضلات گردن تان ضعیف می شود.

برای درمان رگ به رگ شدن گردن از تمرین های ورزشی کمک بگیرید
معمولا هنگام درد بهتر است هیچ نرمشی نکنید. شب ها می توانید گردن بندتان را در بیاورید و به جای آن از بالش های بادی استفاده کنید. ولی بعد از خوب شدن از ورزش های زیر کمک بگیرید تا عضلات گردن تان تقویت شود.
درمان‌های خانگی برای بهبود رگ‌به‌رگ شدن گردن
انقباض عضلات گردن

درست بایستید تا مهره های گردن درست در امتداد سایر مهره های ستون فقرات باشد. شانه ها را باز کنید و سینه را جلو بدهید. قوز نکنید. حالا گردن را تا اندازه ای که می توانید به عقب بکشید بدون آن که حالت گردن تغییر کند. چشم ها باید به طور مستقیم به جلو نگاه کند.

کشش عضلات گردن
درمان‌های خانگی برای بهبود رگ‌به‌رگ شدن گردن
درست بایستید. این بار گردن را به جلو خم کنید به طوری که چانه در گودی گردن قرار گیرد. پس از چند ثانیه گردن را کاملا به عقب برگردانید تا کشش را کاملا در عضلات جلوی گردن احساس کنید.

نرمش عضلات شانه تقویت عضلات گردن
درمان‌های خانگی برای بهبود رگ‌به‌رگ شدن گردن
درست بایستید. این بار شانه ها را با هم به عقب ببرید. کشش را به طور کامل در وسط شانه ها در ستون مهره ها حس می کنید. این حرکت را با عقب بردن شانه ها طوری انجامد دهید که انگار می خواهید سینه تان را به جلو ببرید یا به اصطلاح سینه چاک کنید.
این نرمش ها را هر بار بین ۳ تا ۵ بار و البته به آرامی و آهسته انجام دهید. وقتی حالتان خوب است انجام دادن این حرکات باعث قوی شدن عضلات گردن و پیشگیری از گرفتن رگ ها می شود.

اگر زیاد دچار گردن درد می شوید
در صورتی که درد شدید است یا زیاد دچار گردن درد می شوید بهتر است با مراجعه به پزشک از ماساژ درمانی یا فیزیوتراپی استفاده کنید. کایروپراتیک یا فیزیوتراپ پس از اتمام درمان، حرکات نرمشی و اصلاحی را به شما آموزش می دهد تا در خانه انجام دهید.

طب سوزنی نیز از دیگر روش های خوب برای برطرف کردن این مشکل و پیشگیری از بروز مجدد آن است. مسلما اگر قصد دارید از طب سوزنی استفاده کنید حتما به یک متخصص معتبر مراجعه کنید.

یادتان باشد استراحت کافی، درست نشستن و درست ایستادن، برداشتن و حرکت دادن اشیا با روش درست، بلند نکردن اشیا سنگین از جمله مواردی است که باید رعایت کنید تا به گردن درد مبتلا نشوید. همچنین نباید حرکت های ناگهانی داشته باشید. موقع انجام کارهای خانه همیشه سعی کنید بدن تان در موقعیت درست قرار داشته باشد.
منبع: نت نوشت
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.