معجزه خمیازه بعد از بیدار شدن!!


زنگ ساعت به صدا در می‌آید و چشم‌های شما باز می‌شود. اولین کاری که می‌کنید چیست؟ اگر مثل اکثر مردم باشید، یک کش و قوس حسابی به بدن خود می‌دهید و هوای زیادی را به داخل ریه‌ها می‌کشید. این کار غریضی را خمیازه کشیدن می‌گویند، و معجزه آن راه‌اندازی مجدد بدن است.

معادل انگلیسی خمیازه کشیدن از فرهنگ لاتین می‌آید و به معنای "کش‌وقوس" است. آدم‌ها تنها موجوداتی نیستند که خمیازه می‌کشند. اگر یک سگ یا یک گربه داشته باشید، احتمالا کش و قوس کامل بدن آنها در صبح یا بعد از یک چُرت را دیده‌اید. آنها پشت خود را کش می‌آورند، پاهای جلوی‌شان را نیز همین‌طور، و یک دهان دره می‌کنند. این اتفاق بامزه‌ای است که البته کاربردهای مهم زیستی در بدن دارد.

اکثر انسان‌ها بیشتر وقت خواب شبانه‌شان را در یک وضعیت بدنی و کم‌تحرک می‌گذرانند. کش‌وقوس صبحگاهی هم برای نرم کردن و هماهنگی دوباره عضلات مهم است، و هم برای جریان خون شما، زیرا ضربان قلب درست قبل از بیدار شدن در پایین‌ترین سطح خود است.

کش‌وقوس را همچون یک زنگ بیدارباش برای مغز خود نیز بدانید. حرکات کششی در کنار خمیازه، تنش و استرس انسان را آزاد می‌کند. این ترکیب جادویی یعنی عضلات رها شده، جریان خون روان و رو به افزایش، و احساسات مثبت می‌تواند روند شروع روز را تسریع کند.
منبع: کتاب کاله
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.