جرم گوش در تمامی گوش ها وجود دارد اما کم و زیاد آن متفاوت است. افرادی که مدام شنا می کنند یا در فضاهای آلوده بیشتر تردد دارند ممکن است بیشتر از دیگران دچار جرم گوش شوند. راه کارهای بسیاری جهت از بین بردن این جرم ها وجود دارد که اگر بتوانید آن ها را در منزل انجام دهید دیگر نیازی به شستشوی گوش و یا مصرف دارو نخواهد بود.

خواص جرم گوش
جرم های داخل گوش یکی از ساکنین همیشگی داخل گوش هستند که البته نقش مهمی نیز در سلامت گوش دارند. این جرم های واکس مانند، آب های وارد شده به گوش را دفع می کنند و مانع عفونت گوش می شوند. از پوسته پوسته شدن و خشک شدن مجاری داخلی گوش نیز ممانعت می کنند. این جرم ها خاصیت ضد باکتری و ضد قارچی برای گوش دارند و در صورتی که داخل گوش باشند کانال داخلی گوش را همواره تمیز نگه می دارند. شما هنگام صحبت کردن و جویدن از این جرم ها کمک می گیرید ولی گاهی میزان جرم زیاد می شود و ممکن است نیاز به تخلیه و پاکسازی داشته باشد. در صورتی که گوش شما عاری از جرم گوش باشد و خارش زیاد نیز داشته باشید، ممکن است شما دچار عفونت گوش باشید که در آن حالت  با مشکلاتی از جمله کاهش شنوایی، وزوز گوش، خارش و حتی احساس بوی نامطبوع از گوش مواجه می شوید. عواملی مانند گرد و خاک یا حتی اگزما می تواند سبب ازدیاد این نوع ترشحات گوش شوند.

استفاده از روغن های طبیعی
برای شستن گوش با روغن زیتون یا روغن بادام می توانید از یک سرنگ کوچک استفاده کنید. وارد کردن روغن توسط سرنگ را به سرعت انجام ندهید می توانید از یک پنبه مرطوب برای هدایت جریان روغن استفاده کنید.

در صورتی که ترشحات گوش منجر به مسدود شدن آن شده باشد نیاز به درمان دارد. شما می توانید از مقداری روغن بادام یا روغن زیتون برای نرم کردن جرم داخلی گوش استفاده کنید. روغن خردل به دلیل خاصیت ضد عفونی کننده ای که دارد نیز برای این امر بسیار مفید است.
می توانید ۲ الی ۳ قطره از این روغن ها را برای ۳ تا ۵ مرتبه در روز داخل گوش بچکانید. طول مدت درمان به این روش چند هفته است که بعد از آن جرم داخلی نرم شده و خود به خود از گوش شما بیرون می افتد. سعی کنید روغن را به درجه حرارت بدن برسانید سپس بخوابید و چند قطره روغن در گوش بچکانید سپس کمی آب بنوشید این کار کمک می کند تا قطره روغن داخل گوش حرکت کند. در حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه به همان سمت که هستید بخوابید و اجازه دهید روغن به داخل جرم نفوذ پیدا کند.

روغن ها را می توانید با کمی گلیسیرین، روغن بچه مخلوط کنید و به کمک قطره چکان این کار را انجام دهید. قطره هایی جهت از بین بردن جرم گوش به صورت آماده وجود دارند که حاوی بی کربنات سیدم و پراکسید هیدروژن می باشند در صورتی که پوست حساسی داشته باشید ممکن است این قطره ها شما را اذیت کنند.

چگونه می توان جرم گوش را تمیز کرد؟
برای شستن گوش با روغن زیتون یا روغن بادام می توانید از یک سرنگ کوچک استفاده کنید. وارد کردن روغن توسط سرنگ را به سرعت انجام ندهید می توانید از یک پنبه مرطوب برای هدایت جریان روغن استفاده کنید. بهتر است چند قطره آب نمک در حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از شستشو، داخل گوش بریزید. سر خود را بالا نگه داشته و گوش را به سمت بالا بکشید تا بتوانید داخل مجاری گوش بیرونی را ببینید. سر سرنگ را داخل گوش کرده و خیلی آرام سرنگ را تخلیه کنید. پس از اینکه روغن وارد گوش شما شد دست خود را روی گوش گذاشته و چند دقیقه صبر کنید. این کار می تواند جرم گوش شما را به بیرون هدایت کند. شاید لازم باشد چند مرتبه این روش را استفاده کنید. در غیر این صورت بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
منبع: نت نوشت
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.