در "Little Shop of Horrors” شخصی به نام Seymour Krelborn کشف بزرگی انجام داد: یک گیاه عجیب از فضای بیگانه که رشدش برخلاف دیگر گیاهان است و از منابع غیر معمولی تغذیه می کند. اما پس از ۱۵۰ سال پنهان شدن، گیاهی همین جا بر روی زمین ثابت کرد که این نوع از حیات اکنون در بین ما وجود دارد. فقط اینکه این نوع گیاهان در زیر زمین هستند، نه در فضای خارج از زمین (و نگران هم نباشید، آن ها آدم خوار نیستند!).


شکوفه‌ی Peeka
در سال ۱۸۶۶، Odoardo Beccari اولین فردی بود که توانست Thisma neptunis را کشف کند و برای ۱۵۰ سال هیچکس موفق به انجام این کار نشده بود. اما در سال ۲۰۱۷، یک تیم از محققان کشور جمهوری چک، با کشف شکوفه ی کوچک عجیبی که از لجن کنار رودخانه ای در Borneo سر برآورده بود موفق به تاریخ سازی شدند. این گل فقط در همان جا رشد و نمو می کند. وقتی که شما فقط چند هفته در طول سال خود را نشان دهید و در زیر درختان جنگل های بارانی ساراواک زندگی کنید، ممکن است که فقط برای مدت کوتاهی در معرض دید انسان ها قرار بگیرید.

فانوس سحرآمیز
این گل عجیب و غریب که فانوس سحرآمیز هم نامیده می شود، حتی از فاصله ی ۹ سانتی متری هم به سختی قابل تشخیص است. اما اگر نظر شما به آن جلب شود، دیگر به سادگی نمی توانید از آن چشم بردارید. این گل عجیب و غریب گوشتی، دارای ۳ محور عمودی است که مانند آنتن مرتب شده اند و به آن ظاهری شبیه "بیگانگان” می دهند. با توجه به توصیفات دقیقی که Beccari در سال ۱۸۶۶ از این گل کرده است، می توان با یقین گفت که این گل کشف شده در سال ۲۰۱۷ هم از همان نوع است.


زندگی زیرزمینی
این گل کوچک عجیب غریب فقط بخشی از T. neptunis می باشد. این گل فقط یک بار در سال سر از خاک در می آورد که آن هم به منظور گرده افشانی می باشد. حال شاید بخواهید بدانید که این گل دقیقا چگونه زندگی میکند؟ شکوفه ها هیچ کلروفیل سبز رنگی ندارند، و صد البته که در زیر زمین هیچ نوری از خورشید وجود ندارد! پس این گل چگونه خودش را تقویت می کند؟ جواب ساده است، به کمک دوستانش! این گل عاشق مهمانی گرفتن با قارچ ها می باشد!

T neptunis با مکیدن شیره ی قارچ های زیرزمینی زنده می ماند که خود این قارچ ها متکی به گیاهان فتوسنتز کننده ی در روی زمین هستند. هرچند قسمت روزمینی فانوس سحرآمیز خودش بسیار عجیب است، اما حداقل شباهت هایی به گل و گیاه دارد. در زیر زمین، گیاه به شکل یک شبکه ی سیم پیچ از ریشه های گسترش یافته است که از یک پیاز مرکزی سرچشمه می گیرند و به دنبال قارچی برای چسبیدن به آن هستند. جالب است، هر وقت که بشر به جایی می رسد تا ادعا کند سر از راز طبیعت درآورده است، مادر طبیعت چیز تازه ای را رو می کند!

فانوس سحرآمیز شاید یکی از عجیب ترین گیاهان این کره ی خاکی باشد، اما تنها گیاه عجیب بر روی زمین نیست. اگر به موضوع حفظ گیاهان عجیب و غریب و گیاهان در معرض نابودی علاقه مند هستید می توانید سری به Carlos Magdalena’s "The Plant Messiah.” بزنید.
منبع: نت نوشت
1
1
0
1 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.