سوغات شهرهای ایرانسوغات شهرهای ایران

 


مرجع سوغات شهرهای ایران، می توان گفت یکی از زیباترین آداب و رسوم مردم ایران خرید سوغاتی و گرفتن هدیه از سفر است. سوغاتی دادن و سوغاتی گرفتن لذت فراوانی دارد. این سوغات ها، گواهی است بر اینکه به یاد عزیزانمان بوده ایم و جای آن ها در این سفر خالی بوده است. از طرفی هدیه گیرندگان مخصوصا کودکان بسیار خوشحال می شوند. در این مقاله قصد داریم سوغات تعدادی از شهرهای ایران را برای شما بیان کنیم. 

سوغات اصفهان

گز سوغات اصفهانگز سوغات اصفهان


با گذر از بازار امام اصفهان و دیگر مراکز خرید آن میتوان فهمید که سوغات اصفهان تنوع زیادی دارد مهمترین یادگاری هایی که می شود از اصفهان تهیه کرد، صنایع دستی اصفهان که بسیار زیبا و جذاب است مانند خاتم کاری، مینا کاری، مینیاتور، پارچه های قلمکار و … همچنین از سوغاتی های خوراکی معروفش می توان به گز و پولکی اشاره کرد که معروفترین شیرینی های اصفهان هستند.
دیگر سوغات های معروف اصفهان عبارتند از:

گلاب قمصر کاشان اصفهان
عسل فریدون شهر اصفهان
سوغات اصفهان نبات
سوغات اصفهان جوز قندی
سوغات اصفهان سوهان عسلی

سوغات شیراز

مسقطی سوغات شیرازمسقطی سوغات شیراز


صنایع دستی شیراز با ارزش ترین سوغاتی است که میتوانید تهیه کنید، صنایع زیبایی که منحصر به شیراز است مانند خاتم کاری، گلیم، قالی و قالیچه، گبه، منبت کاری و … می باشند. از صنایع دستی که بگذریم مسقطی، بهارنارنج، خرما، آب لیمو تازه، عرقیات ناب و فالوده شاخص ترین سوغاتی های شیراز هستند. که در سایت نشاط آوران منتشر شده است. 
از جمله دیگر سوغاتی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کلوچه شیراز
کاک یا نان یوخه سوغات شیراز
سوغات شیراز نان فسا
پرتقال داراب شیراز
رب انار ارسنجان شیراز
سوغات شیراز آبغوره

سوغات تبریز

آجیل سوغات تبریزآجیل سوغات تبریز


یکی دیگر از شهرهای زیبای ایران زمین تبریز است که دارای سوغات فراوانی می باشد. در ادامه سوغات تبریز را برایتان معرفی میکنیم. تبریز یکی از شهرهای ایران با جاذبه های گردشگری زیادی است، که هر سال پذیرای تعداد قابل توجهی گردشگر داخلی و خارجی می باشد. آنچه از دیرباز با سفر ادغام شده آوردن ره آورد یا همان سوغاتی برای آشنایان است. خوشبختانه سوغاتی های شهر تبریز، تنوع زیادی دارد که میتوان متناسب با سلیقه مسافران در سبد خریدشان انواعی از صنایع دستی تبریز، خوراکی و شیرینی های تبریز را مشاهده کرد. مسافران بعنوان سوغاتی از شهر تبریز برای نزدیکانشان ره آوردهای زیادی تهیه می کنند و هیچ کدام دست خالی به شهر خود بر نمی گردند. سوغات معروف تبریز آجیل، باقلوا، قرابیه، نوقا، راحت الحلقوم، لبنیات و پنیر لیقوان است که یکی از یکی دیگر خوشمزه تر می باشد. 
از دیگر سوغاتی های تبریز، موارد زیر را میتوان نام برد:

سوغات تبریز اریس
سوغات تبریز لوز
راحت الحلقوم تبریز
شیرینی کنجدی تبریز
شکلات تسبیحی سوغاتی تبریز
صابون مراغه تبریز
حلوا گردویی سوغات تبریز
عسل طبیعی کوهستان سهند

سوغات مشهد

زعفران سوغات مشهدزعفران سوغات مشهد


سوغات مشهد زبانزد مردم ایران است چرا که مشهد، مرکز استانی است که تنوع زیادی از محصولات، کالاها و صنایع در آن میتوان دید و همه آنها در مراکز خرید شهر، عرضه می شوند. معمولا زائران پس از انجام زیارت، به دنبال خرید برای دوستان و اقوام خود هستند. خوشبختانه آنچه در ویترین مغازه ها به چشم میخورد تنوع زیادی دارد و میتوان برای هر سنی و سلیقه ای خرید کرد. بهترین سوغاتی های مشهد، زعفران، زرشک، خشکبار، جیلی بیلی، فیروزه، مهر و تسبیح، جانماز، عطریات، نقل و نبات هستند. در در نشاط آوران توضیح آن درج شده است، که انتخاب و خرید راحتی داشته باشید.

سوغات مشهد زعفران، طلای سرخ
سوغات مشهد زرشک
فیروزه مشهد، جواهرگران بها
خشکبار سوغاتی مشهد
سوغات نبات و نقل مشهد
مهر ، جانماز و تسبیح مشهد
سوغات مشهد جیلی بیلی
سوغات مشهد عطریات

منبع: نشاط آوران - مرجع اطلاعاتی سوغات شهرهای ایران

آموزشگاه موسیقی همراز با مدیریت دکتر مجید اخشابی
1
1
0
1 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.