به راستی، بحران انتهای دهه رخ می‌دهد!


وقتی وارد ۲۹ سالگی می‌شوید، (یا ۱۹ یا ۴۹ یا ۸۹ سالگی)، احتمالا زیاد به ۲۹ سالگی (یا آن سنین دیگر) فکر نمی‌کنید. تمام چیزی که در سرتان می‌چرخد این است که ۲۹ سالگی چقدر شما را به ۳۰ ساله شدن و ورود به دهه بعدی عمرتان نزدیک می‌کند. شاید به عقب و دستاوردهای‌تان نگاه کنید و از خود بپرسید "چقدر تا این لحظه خوب زندگی کرده‌ام؟" یا "آیا کارهای خارج از عرف و حتی خطرناک کرده‌ام؟" و از این دست سوالات.

باید بدانید که تنها نیستید. پژوهش‌ها نشان داده که انسان با نزدیک شدن به دهه جدید عمرش شروع به جستجوی معنا می‌کند. به راستی، بحران انتهای دهه رخ می‌دهد.

آیا با نگاه به عقب، تصویری دوست داشتنی می‌بینید؟
معمولا سوالی که با نگاه به عقب و مرور زندگی‌تان تا این لحظه پیش می‌آید این است: این همه چه معنایی دارد؟ آیا زندگی من هدفی داشته؟ ارزشی داشته؟ آیا دنیا با حضور من جای بهتری است؟

معمولا وقتی کسی حس کند که بخشی از زندگی‌اش بی‌معنا بوده، دو نوع واکنش محتمل است: واکنش تطبیقی، یعنی تلاش برای یافتن معنا در زندگی؛ یا واکنش تطبیقی مضر، یعنی تلاش برای غرق شدن بیشتر در پوچی.

نمونه‌های مختلفی از این دو واکنش وجود دارد. مثلا در سمت مثبت، افرادی را داریم که به اهداف ورزشی بزرگ روی می‌آورند و در رویدادهایی مثل ماراتن شرکت می‌کنند. بعضا دیده شده که حتی یک دهه بعد نیز دوباره با جدیت بیشتری در چنین رویدادهایی شرکت کرده و نتایج بهتری نسبت به دفعه اولی‌ها کسب کرده‌اند.

اما در سمت منفی نیز افرادی را داریم که شروع به غرق شدن در رفتارهای پوچ و مضر کرده‌اند. برای مثال برقراری روابط نامشروع، روی آوردن به رفتارهای ناسالمی که جسم را تخریب می‌کند، و حتی خودکشی؛ جالب اینکه خودکشی بیشتر در سال پایانی دهه فعلی عمر‌ افراد رخ می‌دهد تا در سال‌های میانی.

چطور می‌شود با این وضعیت سخت کنار آمد؟
اما چطور می‌شود با این وضعیت سخت کنار آمد و وارد شرایط منفی مثل خیانت به همسر یا خودکشی نشد؟ بهترین راه حلی که دانشمندان علوم رفتاری یافته‌اند این است که بن‌مایه شکست‌ها یا کمبودهای گذشته را برگیرید و برای دهه جدید عمرتان از آنها یک نقشه راه بسازید.

برای مثال اگر ناراحت هستید که چرا در دهه دوم عمرتان تحصیلات عالی را جدی نگرفتید، دهه سوم را تبدیل کنید به بستری برای آموختن و افزایش مهارت‌ها. اگر دهه سوم را بدون دوستان جدید و روابط عاطفی ماندگار به پایان برده‌اید، دهه چهارم را تبدیل کنید به سال‌های وصل و برقراری ارتباطات مفید و سالم.

با این روش، شما یک انگیزه و مسیر اولیه برای دهه جدید ترسیم می‌کنید که کمک می‌کند روی جنبه‌های مثبت زندگی و پرورش خلاقیت خود تمرکز کنید. آیا این چیز زیبایی نیست؟ شما از تیرهایی که زندگی به سمت‌تان پرتاب کرده کمک می‌گیرید، آنها را جمع می‌کنید تا در کمان اراده‌تان قرار می‌دهید تا به اهداف شخصی‌تان برسید.
منبع: کتاب کاله

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.