نکات نگهداری صحیح از گل صلح (اسپاتی‌فیلوم)


اسپاتی‌فیلوم یکی دیگر از گیاهان تصفیه‌کنندۀ هوا محسوب می‌شود. در ادامه به روش نگهداریِ درست، میزان آبیاری لازم، دما و رطوبت مناسب و روش تکثیر این گیاه خواهیم پرداخت.

کمی دربارۀ اسپاتی‌فیلوم
اسپاتی‌فیلوم (Spathiphyllum) انتخاب خوبی به‌عنوان یک گیاه آپارتمانی‌ست. این گیاه با ساقه و برگ روشن و گل‌های سفیدرنگ زیبایش، درخشش و انرژی را به محیط خانه و محل کارِ شما خواهد آورد.

اسپاتی‌فیلوم طرفداران بسیاری دارد و با گل‌های ظریف و سفید و همچنین سرعت رشد ثابت، زیبایی خود را به رخ می‌کشد. محیط خانه را دوست دارد و به‌راحتی با آن سازگار می‌شود. فضای گرم را می‌پسندد و به‌آسانی در شرایط خانگی رشد می‌کند. گل صلح مثل آنتوریوم، ژربرا، دیفن‌باخیا، گل گندمی، سانسوریا و پوتوس یک تصفیه‌کنندۀ هوا محسوب می‌شود. بنابراین کارخانه اکسیژ‌ن‌سازی بسیار مفیدی برای خانه‌هاست. این گیاه را باید در سینی شنی نگهداری کرد یا خزۀ مرطوب در اطراف گلدانش گذاشت.

اسپاتی‌فیلوم گیاه بسیار حساسی‌ست و به نگهداریِ مناسب و به‌موقع نیاز دارد. چنانچه باید از اثرات تغییرات فصلی حفظ شود. این گیاه زیبا در برابر بیماری‌ها مقاوم است، اما گاهی تغییر فصل باعث ایجاد تغییر شکل در نوک برگ‌هایش می‌شود. اسپاتی‌فیلوم‌ها ریشه‌های حساسی دارند.

از نور مستقیم خورشید دور نگه داشته شود!

نکات نگهداری صحیح از گل صلح (اسپاتی‌فیلوم)
اسپاتی‌فیلوم گیاه تصفیه‌کنندۀ هوا

در تأمین نور اسپاتی‌فیلوم بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که نباید در نور مستقیم خورشید نگهداری شود. قرارداشتن در محیط روشن باعث می‌شود که گیاه سریع‌تر و سالم‌تر رشد کند. در فصل بهار، سایه و در تابستان، نیمه‌سایه و در فصل زمستان، محیط روشن برای این گیاه مناسب است.

دمای محیط 
این گیاه به گرمای متوسط نیاز دارد و دمای مناسب برای آن بین ۱۰ تا ۲۸ درجه سانتی‌گراد است. حداقل دما در زمستان باید ۱۳ درجۀ سانتی‌گراد باشد. اما دقت کنید که در آب‌و‌هوای گرم، خاک باید به‌طور مداوم مرطوب نگه داشته شود. هفته‌ای یک بار گردوخاک گیاه را بگیرید. این کار باعث براق‌تر و سالم‌ترشدن گیاه شما می‌شود.

دلیل گل‌ندادن اسپاتی‌فیلوم 

نکات نگهداری صحیح از گل صلح (اسپاتی‌فیلوم)
گل سفید و زیبای گیاه اسپاتی‌فیلوم

اسپاتی‌فیلوم در هر فصلی گل نمی‎‌دهد. این گیاه دوبار در سال و در فصل‌های بهار و پاییز گل می‌دهد. اگر در این زمان‌ها گل نداد نشانۀ این است که به‌اندازۀ‌‎کافی نور ندیده است. یادتان باشد که تابستان و زمستان زمان مناسبی برای گلدهی نیست. البته ناگفته نماند که در اقلیم‌هایی با تنوع زیستی بالا و در هوای مرطوب و گرم، امکان سه‌بار گلدهی در سال وجود دارد. اگر می‌خواهید گیاه گل بدهد، آبیاری را متوقف کنید و آن را در جایی بدون نور قرار دهید. هنگامی که خاک خشک شد، آن را آبیاری کنید و دو هفتۀ بعد به مکان طبیعی و قبلی خود بازگردانید. با این کار گیاه استراحت می‌کند و شروع به گل‌دادن خواهد کرد.

دورۀ استراحت اسپاتی‌فیلوم
در بهار، دو ماه و در پاییز، یک ماه پس از ریزش گل‌های گیاه، دوره‌های استراحت گیاه است. برای این کار به‌جای ریختن آب در گلدان این گیاه، آبیاری را به‌صورت اسپری‌کردن به آن انجام دهید. به‌جای استفادۀ مستقیم از آب شیر و لوله‌کشی هم بهتر است آب کمی در ظرف بماند تا املاح آن ته‌نشین شود و سپس برای آبیاری استفاده شود.

نگذارید رطوبت خاک کاملاً از بین برود

نکات نگهداری صحیح از گل صلح (اسپاتی‌فیلوم)
بهار و پاییز فصل گلدهی اسپاتی‌فیلوم

قبل از اینکه خاک گیاه کاملاً خشک شود، آن را آبیاری کنید. دو سه روز یک‌بار برگ‌ها را با اسپری مرطوب کنید. این کار برای گل‌ها و برگ‌های اسپاتی‌فیلوم مفید است. در فصل زمستان دمای آب کمی بیشتر باشد. از آب خیلی سرد استفاده نکنید و دمای آب به دمای محیط نزدیک باشد. اگر در جایی زندگی می‌کنید که  آب‌و‌هوای تمیزی دارد، آب باران بهترین گزینه برای آبیاری اسپاتی‌فیلوم است. اما این موضوع در مورد شهرهای صنعتی صدق نمی‌کند.

از خاک غنی از مواد معدنی استفاده کنید
خاک این گیاه باید غنی از مواد معدنی باشد. خاک غنی از مواد معدنی یعنی خاکی که در آن فیبر و شن و زغال نارس استفاده شده باشد. در صورت امکان دو هفته یک‌بار گلدان را در حمام لبریز از آب کنید تا هم مواد اضافۀ آن خارج شود و هم تنفس گیاه بهتر شود. ۱۰ تا ۱۲ ساعت فرصت دهید تا آب اضافه خارج شود، سپس به‌جای قبلی‌اش برگردانید.

زمان مناسب برای تعویض گلدان اسپاتی‌فیلوم

نکات نگهداری صحیح از گل صلح (اسپاتی‌فیلوم)
تکثیر به روش جداکردن بوته‌ها

گل صلح خیلی زود با محیط خود انس می‌گیرد. به‌همین‌دلیل نیاز نیست در فاصله‌های زمانیِ کوتاه گلدان را عوض کنید. گلدان این گیاه هر ۲ تا ۳ سال یک‌بار تعویض شود. بهترین زمان برای تعویض گلدان گیاه، فصل بهار است. مراقب باشید هنگام تغییر گلدان، ریشه‌ها آسیب نبینند. از گلدان بزرگ استفاده نکنید. بهتر است جای ریشه‌ها تنگ باشد.

نحوۀ تکثیر اسپاتی‌فیلوم
برای تکثیر این گیاه می‌توانید از روش جداکردن گیاه از قسمت ریشه استفاده کنید. برای این کار زمانی که می‌خواهید گلدان گیاه را تعویض کنید، بوته‌ها را از هم جدا نمایید و در گلدان دیگری قرار دهید. در زمان‌های غیر از این، اقدام به تکثیر گیاه نکنید. اگر ریشه‌ها محکم به‌هم متصل بودند، آن‌ها را ۵ تا ۱۰ بار در آب فرو ببرید. با این کار ریشه‌ها به‌راحتی از هم جدا می‌شوند. ریشه‌های نازک و کوتاه را در عمق ۱ تا ۲ سانتی‌متری بکارید. سپس گیاه را در جایی دور از نور خورشید اما خیلی روشن نگه دارید. در ابتدا ممکن است تمام برگ‌هایش بریزد، اما پس از مدتی شروع به رشد خواهد کرد.

هرس گیاه یادتان نرود

نکات نگهداری صحیح از گل صلح (اسپاتی‌فیلوم)
گیاهی که به محیط زندگی و کار شما انرژی می‌بخشد

هرس‌کردن یکی از احتیاجات گیاهان برای رشد بهتر است. هنگامی که رنگ گل‌ها از سفید به سبز تبدیل شد، با قیچی قسمت بالایی گل را ببُرید تا ساقه به‌خودیِ‌خود خشک شود. اگر تعداد برگ‌های گل زیاد است، برگ‌های زرد را به روش گفته‌شده بچینید. اما اگر خیلی متراکم نیست منتظر بمانید تا برگ‌ها کاملاً قهوه‌ای و خشک شوند. با این کار گیاه شما تمام نیروی خود را صرف درآوردن برگ‌های تازه می‌کند و برگ‌های گیاه، بیشتر زرد نمی‌شود.

هدف از معرفی گیاهان آپارتمانی، علاقه‌مندکردن شما به گل و گیاه و پی‌بردن به اهمیت گیاهان آپارتمانی در زندگی روزمره است. نگهداری از گل و گیاه در منزل، سلامت روحی و روانی را همراه خواهد داشت و از بار فشار و استرس زندگی روزمره می‌کاهد. علاوه‌براین باعث علاقه‌مندی کودکان به گیاهان و طبیعت نیز خواهد شد.
منبع: روزچین
1
1
0
1 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.