روش نگهداری گوجه فرنگی با حفظ خواص و تازگی!


بهترین روش نگهداری گوجه فرنگی فقط یک روش است: یخچال. ولی برای آن که به بهترین روش از این جالیزی ضد سرطانی و پرخاصیت برای صبحانه و ناهار و شام  و یا درست کردن سالاد و میان وعده بهره بگیرید این است که باید آنها را درست انتخاب و به روش درستی هم نگهداری کنید. در ادامه نکات مهم از روش نگهداری گوجه فرنگی را می‌خوانید.


مصرف گوجه فرنگی بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت برای طعم و بوی بهتر!
بهترین روش نگهداری گوجه فرنگی نگهداری آنها در یخچال است. چون همیشه گوجه رسیده می خرید. پس براحتی می توانید آن ها را بشویید. بگذارید خشک شوند و در یک ظرف مناسب گذاشته در یخچال نگهداری کنید. به این ترتیب هم بافت  و هم بوی خوش آن ها حفظ می شود.

اگر بخواهیم یک تجربه بسیار ظریف را در روش نگهداری گوجه فرنگی اختیارتان بگذاریم. باید بگوییم که لطفا اجازه بدهید یک روز گوجه ها روی پیشخوان آشپزخانه بماند و بعد از ۲۴ ساعت از آن ها برای سالاد و غذا استفاده کنید. متوجه می شوید طعم و رنگ بهتری دارند. برای گوجه فرنگی های قرار گرفته در یخچال بهتر است دو روز صبر کنید. تجربه جالبی که فقط سرآشپزهای حرفه ای از آن خبر دارند. بی دلیل نیست که همیشه می بینید گوجه فرنگی های سرو شده در رستوران ها خوشمزه ترند.

روش نگهداری گوجه فرنگی در پیشخوان آشپزخانه
اگر بخواهیم خیلی راحت تر بگوییم دمای اتاق ۲۵ درجه برای یک روز نگهداری گوجه فرنگی ها عالیست. مسلما در تابستان که هوا گرمتر است بیشتر باید مراقب باشید و در صورتی که دمای خانه بیش از ۲۵ درجه است بیش از چند ساعت گوجه ها را در فضای آشپزخانه و خارج از یخچال نگهداری نکنید. چون به سرعت خراب شده، کپک می زنند که حاوی باکتری بسیار خطرناکی است.

در صورتی که گوجه ها خیلی رسیده نیست بدون نگرانی آن ها را جایی در آشپزخانه نگهداری کنید تا برسند. بعد آن ها را شسته و در یخچال نگهداری کنید. گوجه هایی که به این ترتیب می رسند قرمزتر، آبدارتر و خوشمزه تر هستند.

انتخاب درست گوجه ها موقع خرید
پیشنهاد می کنیم وقتی گوجه فرنگی می خرید به نکات زیر توجه کنید:
۱- همیشه گوجه های رسیده بخرید. گوجه هایی که قرمز است، کمی نرم است و سفت نیست. قسمت های سفید و سبز هم ندارد.
۲- گوجه هایی که کمتر گوشت و بیشتر دانه دارند گوجه های بهتری هستند. آن ها را انتخاب کنید.
۳- در صورتی که فقط رسیده ها را انتخاب می کنید فقط به میزانی که برای یک هفته نیاز دارید بخرید.
۴- می توانید به یک روش ساده عمل کنید. مقداری گوجه رسیده و مقداری گوجه سفت ( مثلا یک سبد کامل) بخرید. رسیده ها  را بلافاصله شسته و روی پیشخوان آشپزخانه بگذارید و طی ۲۴ ساعت مصرف کنید. در صورتی که می خواهید آن ها را مدت بیشتری نگهداری کنید همان طور که گفتیم در یخچال بگذارید. گوجه های سفتی را که کاملا نرسیده اند می توانید در آشپزخانه نگهداری کنید تا برسند و بعد برای مصرف آماده نمایید. به این ترتیب تقریبا بین دو تا سه هفته گوجه خواهید داشت بدون آن که مجبور به خرید مجدد گوجه باشید.
۵- گوجه گیلاسی را حتما در یخچال نگهداری کنید. این گوجه ها تقریبا تا دو هفته در یخچال تر و تازه باقی می ماند. نگهداری آنها خارج از یخچال به سرعت آن ها را خراب می کند.

هر چند پس از ۱۱ آزمایش مختلف بیشتر شرکت کننده ها معتقد بودند طعم و بوی گوجه فرنگی بعد از گذاشتن در یخچال بهتر است.

روش نگهداری گوجه فرنگی در فریزر
بهترین گوجه فرنگی سال گوجه های تابستان است. گوجه های دیگر فصل ها را معمولا در گلخانه ها پرورش می دهند که چندان طعم و رنگ جالبی ندارد. آن ها بیشتر دارای گوشت سفید مایل به سبز هستند که ناچار هستید بیشتر قسمت های گوجه را دور بریزید.

در صورتی که دوست دارید گوجه های فصل تابستان را برای زمستان هم نگهداری کنید می توانید گوجه های رسیده را شسته و درسته بسته بندی کرده در فریزر بگذارید. سپس هر بار که خواستید آنها را چند دقیقه ای در آب گرم قرار دهید. به راحتی پوست های آن ها جدا می شود و شما گوجه های تازه ای دارید که می توانید برای پخت انواع غذا به عنوان گوجه تازه و حتی به جای رب گوجه فرنگی استفاده کنید. البته استفاده از این گوجه فرنگی های یخ زده برای سالاد جالب نخواهد بود. ولی شاید امتحان کنید و دوست داشته باشید.
منبع: نت نوشت
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.