استفاده بهینه از اتو و روش صحیح اتو کردن لباس‌ها!


شاید کمی عجیب به نظر برسد که بخواهیم درباره استفاده صحیح از اتوی لباس صحبت کنیم. ولی برای استفاده بهینه از این وسیله کاربردی خانه و درست اتو کردن لباس ها با کمترین هزینه چند نکته ظریف وجود دارد که کمک می کند همیشه لباس های مرتبی داشته باشید بدون آن که به اتو یا لباس آسیبی برسد. در ادامه با ما همراه باشید تا استفاده صحیح از اتوی لباس را برای شما به صورت کامل شرح دهیم.

استفاده صحیح از اتوی لباس و طرز درست اتو کردن لباس ها
برای استفاده صحیح از اتوی لباس به نحوی همه چین و چروک ها از بین برود و دست یا لباس تان نسوزد چند نکته زیر را در نظر بگیرید:
    برچسب روی لباس را بررسی کنید تا مطمئن شوید آیا نیاز به اتو دارد یا نه. چون بعضی از لباس ها به اصطلاح بشور و بپوش هستند و نیازی به اتو ندارند.
    حتما یک مکان خاص برای اتو کردن در نظر بگیرید تا اتو و میز اتو در آن مکان قرار گیرد. این مکان باید یک سطح صاف و بدون ناهمواری باشد و در عین حال نزدیک به پریز برق.
    امروزه بیشتر اتوها مخزنی برای آب دارند. همیشه از آب تصفیه شده یا آبی که قبلا جوشانده شده و املاح ندارد استفاده کنید. پس از اتمام اتو کردن حتما مخزن را خالی کنید تا املاح به صورت جرم در مخزن تشکیل شود. خالی کردن مخزن از مهمترین نکات در استفاده صحیح از اتوی لباس است.
    با توجه به نوع لباس درجه حرارت اتو را تنظیم کنید. خوشبختانه هم روی برچسب لباس ها و هم روی اتو درج شده است که هر درجه برای اتو کردن چه نوع پارچه ای مناسب است. هر چند توصیه می کنیم همیشه با حرارت کم شروع کنید و سپس درجه حرارت مناسب نوع پارچه را انتخاب کنید.
    هیچ وقت نشسته اتو نکنید. میز اتو را طوری تنظیم کنید تا مجبور به خم شدن و قوز کردن نباشید. در عین حال میز اتو نباید خیلی بلند باشد تا دست هایتان خسته شود. در صورتی که مشکل ستون فقرات دارید، کنار میز اتو یک چهارپایه کوچک قرار دهید و هر چند دقیقه یک بار یکی از پاها را روی آن بگذارید.

لباس ها را این طور اتو کنیم

استفاده بهینه از اتو و روش صحیح اتو کردن لباس‌ها!


وقتی خیالتان از مکان و استفاده از اتو راحت شد حالا باید نکات زیر را برای استفاده صحیح از اتوی لباس حین اتو کردن لباس ها در نظر بگیرید:
     هر قسمت لباس را جداگانه اتو کنید. مثلا برای یک پیراهن مردانه بهتر است سرشانه، تنه،  آستین، سر آستین، سرشانه، جیب را هر کدام جداگانه اتو کنید.
    اتو را به مدت زیادی روی یک قسمت از پارچه قرار ندهید. در صورتی که چروکها زیاد است با استفاده از بخار اتو و چند بار حرکت اتو چروکها را صاف کنید.
    همیشه برای قسمت اصلی لباس ها ابتدا داخل لباس را اتو کنید. در بیشتر مواقع مثلا برای تی شرت ها نیازی به اتوی روی لباس نیست. برای لباس های دیگر مثل انواع پیراهن یا دامن وقتی ابتدا قسمت داخلی را اتو کردید و لباس را پشت رو کردید فقط با چند حرکت اتو، اتوی لباس را تکمیل کنید.
    همیشه قبل از اتو کردن چند چوب رختی دم دستتان داشته باشید.

چند نکته کاربردی و ظریف

استفاده بهینه از اتو و روش صحیح اتو کردن لباس‌ها!


هر چند روی لباس ها و تنظیم درجه اتو نوشته شده چه حرارتی برای چه لباسی مناسب است ولی خوب است نکات زیر را بدانید: 
    برای هر لباسی ابتدا از حرارت کم شروع کنید.
    برای لباس های نخی و پنبه ای می توانید از حرارت بالا هم استفاده کنید.
    برای پارچه هایی که مخلوطی از پنبه و پشم است حتما از درجه حرارت متوسط اتو استفاده کنید.
    برای لباس های ابریشمی، پلی استر، نایلون و سایر انواع پارچه همیشه از حرارت کم استفاده کنید.
    لباس را درست و صاف روی سطح کار برای اتو کردن قرار دهید. تا هم کلافه نشوید و هم سرعت کارتان سریع تر باشد.
    بهترین راه اتو کردن حرکت دادن اتو در حین کار است که با جلو و عقب بردن اتو روی پارچه باید این کار را انجام دهید.

روش صحیح اتوکردن تی شرت
به این ترتیب اتو کنید:
    ابتدا تی شرت را پشت رو کنید.
    آن را کاملا تخت روی میز یا سطح کار بگذارید.
    وقتی قسمت داخلی را اتو کردید بدون اتوکردن آستین ها و یقه ( در صورتی که تی شرت یقه دار است ) آن را برگردانید.
    حالا با استفاده از یک پارچه نخی سفید تمیز آستین ها و یقه را اتو کنید. به این ترتیب یقه و آستین ها برق نمی افتد. هر چند اگر نمی خواهید روی آستین ها خط بیفتد می توانید آن ها را در مرحله اول که تی شرت را پشت رو کرده اید اتو کنید. یعنی ابتدا تمام تی شرت بجز یقه را از پشت پارچه اتو بزنید.

روش صحیح اتو کردن پیراهن ها
برای پیراهن ها به روش زیر عمل کنید:
    در صورتی که پیراهن دکمه دار است مثل پیراهن های مردانه و مانتو دگمه ها را باز کنید و پشت لباس را روی میز اتو بگذارید. حالا قسمت داخلی را اتو کنید.
    حتما از پایین پیراهن شروع کنید تا وقتی آن را به پایین میز اتو می کشانید و به قسمت بالا و سرشانه ها می رسید لباس دوباره چروک نشود.
    ابتدا قسمت پشت لباس را اتو بزنید و سپس قسمت جلوی لباس و بعد آستین ها و مرحله آخر یقه .
    برای آستین ها و یقه که ناچار هستید از روی لباس آن ها را اتو کنید حتما یک پارچه سفید تمیز روی لباس بگذارید و سپس اتو کنید. همان طور که گفتیم این کار مانع از برق زدن لباس می شود.

روش صحیح اتو کردن شلوار
برای اتوی شلوار این مراحل را به ترتیب انجام دهید:
    ابتدا شلوار را پشت رو کنید و قسمت داخلی را از قسمت کمر اتو کنید. سپس جیب ها و درزها را اتو کنید.
    شلوار را برگردانید و قسمت کمر را دور میز اتو قرار دهید. به آرامی تمام قسمت های کمر و جیب ها را اتو کنید.
    بعد قسمت های ساق را روی هم قرار دهید. ابتدا قسمت داخلی شلوار را که روی میز اتو است ، اتو بزنید. بعد قسمت رویی را اتو بزنید. شلوار را برگردانید و همین روش را تکرار کنید.

برای استفاده صحیح از اتوی لباس این نکته را هیچگاه فراموش نکنید
آویزان کردن لباس بعد از اتو

استفاده بهینه از اتو و روش صحیح اتو کردن لباس‌ها!


هر لباسی را بعد از اتو کردن حتما روی چوب لباسی آویزان کنید و پس از سرد شدن لباس آن را در کمد بگذارید. در صورتی که تنها زندگی می کنید و ناچار هستید خودتان لباس ها را اتو بزنید و چندان تمایلی به این کار ندارید، آن را یک ورزش و البته مرتب بودن در جامعه در نظر بگیرید. می توانید وقتی یکی از برنامه های مورد علاقه تلویزیونی تان را نگاه می کنید لباس هایتان را اتو بزنید. به هر حال یادتان باشد اتوی لباس مرتب و منظم بودن شما در جلسات کاری و مهمانی ها است.
منبع: نت نوشت
1
1
0
1 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.