پدرخوانده The Godfather

پدرخوانده The Godfather


کارگردان: فرانسیس فورد کوپولا
نویسنده: ماریو پوزو، فرانسیس فورد کوپولا
بازیگران: مارلون براندو، آل پاچینو، جیمز کان، رابرت دووال، دایان کیتن و...
موسیقی: نینو روتا
جوایز: برنده اسکار برای بهترین بازیگر مرد نقش اصلی برای مارلون براندو، بهترین فیلم، فیمنامه اقتباسی؛ نامزد اسکار برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای آل پاچینو، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای رابرت دووال و جیمز کان، بهترین کارگردانی برای فرانسیس فورد کوپولا، بهترین طراحی صحنه برای آنا هیل جانستون، بهترین تدوین برای ویلیام رینولدز و پیتر زینر، بهترین موسیقی متن برای نینو روتا، بهترین صدابرداری.

پدرخوانده The Godfather


خلاصه داستان
فیلم، در اواخر دهه 40 و در "نیویورك" جریان دارد و "دون كورلئونه" رئیس یك خانواده مافیایی است. 
"مایكل"، كه مدت‌ها پیش، از قبول شغل خانوادگی سر باز زده است، به همراه دوست‌دختر غیرایتالیایی‌اش، كه برای اولین بار سر از شغل خانوادگی "مایكل" درمی‌آورد، در مراسم ازدواج خواهرش، حاضر می‌شود. چند ماه بعد "دون"، هدف گلوله مرد مسلحی قرار می‌گیرد كه در استخدام قاچاقچی مواد رقیبی است كه پیش از این، درخواست كمكش از "دون" باتوجه به روابط سیاسی‌ای كه داشت رد شده بود، و به زحمت از مرگ نجات می‌یابد. "مایكل"، بعد از نجات پدرش از دومین اقدام به ترور، برادر بزرگ و تندخوی خانواده، "سانی"  و مشاوران خانواده، "تام هگن" و "سال تسیو" را متقاعد می‌كند كه بهتر است او كسی باشد كه از مسئولین این حوادث عینا انتقام بگیرد...

پدرخوانده The Godfather


# یك بازی صفحه‌دار تبلیغاتی به نام "بازی پدرخوانده"، در 1971 روانه بازار شد.
# فیلم، در دهمین سالگرد ویرایش "100 فیلم برتر انستیتو فیلم آمریكا"، به عنوان فیلم دوم برگزیده شد.
# این جمله فیلم "پیشنهادی بهش می‌دم كه نتونه ردش كنه."، به عنوان دهمین جمله از "100 جمله برتر فیلم‌ها" از طرف مجله "پریمایر" در 2007 انتخاب شد.
# "مارلون براندو" می‌خواست كاری كند كه "دون كورلئونه" شبیه به "یك سگ بولداگ " به نظر برسد، به خاطر همین برای تست صدا، گونه‌هایش را با پنبه پر كرد. او برای تصویربرداری اصلی، یك لثه مصنوعی در دهانش گذاشت كه یك دندانپزشك آن را ساخته بود؛ این وسیله در حال حاضر در موزه Moving Image "آمریكا" در "كوئینز" "نیویورك"، در معرض دید عموم است.
# در تمرین‌ها برای صحنه اتاق خواب، از یك سر اسب مصنوعی استفاده می‌شد. برای تصویربرداری واقعی، از یك سر اسب واقعی استفاده كردند كه از یك كارخانه تهیه غذای سگ گرفته بودند. "جان مارلی" می‌گوید كه فریادی كه در فیلم از وحشت می‌كشد، واقعی بوده چون خبر نداشته كه قرار بوده از یك سر واقعی استفاده كنند.
# گربه‌ای كه "مارلون براندو" در صحنه شروع فیلم با خودش دارد، یك حیوان ولگرد است كه او در پاركینگ استودیو "پارامونت" پیدا كرده بود و اصلاً قرار نبوده در فیلمنامه باشد. گربه آنقدر قبراق بود كه خرخرهایش بعضی قسمت‌های دیالوگ "براندو" را خفه می‌كرد و در نتیجه بیشتر جمله‌های او اجباراً با صدای بلند ادا می‌شوند.
# در طول نماهای اولیه صحنه‌ای كه در آن "ویتو كورلئونه" به خانه برمی‌گردد و آدم‌هایش او را از پله‌ها بالا می‌برند، "مارلون براندو" با كلك، زیر بدنش روی تخت، چند وزنه گذاشته بود تا بلند كردنش را سخت‌تر كند.
# مارلون براندو"، جمله‌هایش را حفظ نمی‌كرد و در بیشتر زمان فیلم، دیالوگ‌هایش را از روی كارت‌های متن‌نوشته می‌خواند.
# بازيگران اصلي براي اينكه بيشتر در قالب نقش يك گانگستر ظاهر شوند به نشست و برخاست با گانگسترهاي معروف پرداختند. «براندو» بازي فوق العاده خود را تا حدودي مديون هم صحبتي با رئيس تبهكاران بافالينو است. «آل پاچينو» نيز از كلاس درس گانگستر كارمين معروف به «اسنيك» بهره برده است.
# "فرانسیس فورد كوپولا"، كارگردان، در این فیلم، با خویشاوندانش كار می‌كرد. حضور به ترتیب زمانی در فیلم:
- خواهرش، "تالیا شایر" كه نقش "كانی كورلئونه" را در سرتاسر این سه‌گانه بازی می‌كند.
- مادرش، "ایتالیا كوپولا" كه در نقش یك سیاهی لشكر در ملاقات در رستوران بازی می‌كند.
- پدرش، "كارمین كوپولا" كه در سكانس "ماترس" نقش نوازنده پیانو را بازی می‌كند.
- پسرانش، "جیان-كارلو كوپولا" و "رومان كوپولا" كه به عنوان سیاهی لشكر در صحنه‌ای كه "سانی"، "كارلو" را لت و پار می‌كند و همچنین در مراسم تدفین دیده می‌شوند.
- و دخترش "سوفیا كوپولا"، نوزاد "مایكل ریزی" در غسل تعمید است(او در زمان فیلمبرداری، سه هفته‌اش بود).
# تقریبا 61 صحنه در فیلم هست كه مردم را در حال خوردن، نوشیدن یا فقط غذا را نشان می‌دهد.
# به گفته "آل پاچینو"، وقتی "مایكل"، در صحنه بیمارستان با پدرش عهد می‌بندد، اشكهایی كه در چشمان "مارلون براندو" حلقه می‌زند، واقعی بودند.
# فیلم با 6 میلیون دلار هزینه ساخته شد اما در اکران عمومی‌اش در سال ‌1972 طی 18‌هفته بیش از 101‌میلیون دلار فروش کرد.
# ال رودی تهیه‌کننده فیلم در یادآوری خاطرات آن روزها می‌گوید: پدرخوانده پردردسرترین فیلمی بود که می‌توانم به خاطر بیاورم و هیچ‌کس حتی از یک روز حضور در سر صحنه آن لذت نبرد. کوپولا هم با این موضوع موافق است و می‌گوید: تنش‌ها بدون توقف ادامه داشت و من هر روز منتظر اخراج بودم.
# كوپولا تصميمي براي ساخت ادامه «پدر خوانده» نداشت. ولي پس از مذاكرات فراوان در صورتي كه حاضر به ساخت قسمت دوم شد كه «رابرت اوانز» به عنوان تهيه كننده دخالت كمتري داشته باشد.
# دستمزد «آل پاچينو» در قسمت اول پدر خوانده فقط 35 هزار دلار بود. ولي موفقيت او در اين فيلم، حضور او در فيلم هاي «مترسك» و «سرپيكو» را به همراه داشت. او با دستمزد 600 هزار دلاري در «پدر خوانده 2»‌ بازي كرد.
# مجمع حقوق شهروندان ايتاليايي–آمريكايي به اين فيلم اعتراض كردند. آنها بر اين باور بودند كه اين فيلم تصوير منفي از ايتاليايي‌هاي مقيم نيويورك ارائه كرده است. ولي با اختصاص بخشي از درآمد اين فيلم به بيمارستان محله ايتاليايي‌ها، قائله ختم به خير شد.

پدرخوانده The Godfather

پدرخوانده The Godfather

پدرخوانده The Godfather

پدرخوانده The Godfather

پدرخوانده The Godfather

پدرخوانده The Godfather

پدرخوانده The Godfather

پدرخوانده The Godfather

پدرخوانده The Godfather

پدرخوانده The Godfather

پدرخوانده The Godfather

پدرخوانده The Godfather

پدرخوانده The Godfather

پدرخوانده The Godfather

پدرخوانده The Godfather

پدرخوانده The Godfather

پدرخوانده The Godfather

پدرخوانده The Godfather

پدرخوانده The Godfather0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.