باورهای غلط در ورزش

3 آذر 1397   nedakeshavarz   مطالب و مقالات / ورزشی   0 نظر   197 بازدید   |

باورهای غلط در ورزش

باورهای غلط در ورزش


در زمان کودکی چیزهایی شنیده‌ایم، چند بار تکرار شدند و سپس به حقایقی در ورزش تبدیل شده‌اند. چه این موارد از نسل‌های قبل منتقل شده باشند و چه حاصل تغییر دانش امروزه، بسیاری از آن‌ها درست نیستند. در اینجا شما را با حقایقی اشتباه از ورزش آشنا می‌کنیم.

1- انجام تمرینات روزانه در باشگاه
مطالعه‌ جدیدی در سال 2017 نشان داد افرادی که آخر هفته‌ها به‌صورت منظم ورزش می‌کردند و دستورالعمل‌های مطابق با سرویس سلامت بین‌المللی شامل 75 دقیقه ورزش‌های مقاومتی و یا 150 دقیقه فعالیت‌های متوسط هوازی مانند پیاده‌روی را انجام می‌داند، در مقایسه با افرادی که اصلا ورزش نمی‌کردند؛ خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی به میزان 41% و سرطان به میزان 18% در آن‌ها کاهش یافته بود. پس اگر نمی‌توانید هر روز به باشگاه بروید، نگران نباشید. فقط کافی است تمرینات ورزشی را درست و در هر جایی که امکان دارد انجام دهید.

2- شنا نکردن تا یک ساعت بعد از غذا خوردن
این باور رایج که خونی که در هنگام شنا برای پمپاژ به دست‌ها و پاها موردنیاز است، تا یک ساعت بعد از غذا خوردن برای هضم غذا تغییر مسیر می‌دهد و به اندام‌ها نمی‌رسد و شنا کردن در این زمان موجب گرفتگی عضلات و غرق شدن می‌شود، هنوز اثبات نشده است. ما انسان‌ها موجودات پیشرفته‌ای هستیم که خون کافی برای هضم غذا و تحرک اعضای بدن به‌صورت هم‌زمان را دارا هستیم و نیز مطالعه‌ای جدید به این موضوع دست یافته است که این اتفاق برای کمتر از 1% افراد غرق شده، قبل از یک ساعت غذا خوردن رخ داده است. متخصصان این نکته را تایید کرده‌اند که شنا کردن مخصوصا با شکم پر می‌تواند موجب گرفتگی عضلات شود؛ اما برای سایر شناگران شانس این اتفاق خیلی پایین است.

3- خنک کردن بعد از تمرینات ورزشی برای بهبود عملکرد
بسیاری از مربیان بعد از انجام تمرینات ورزشی یا مسابقات، درخواست یک مقطع زمانی برای خنک کردن دارند تا از دردهای عضلانی جلوگیری کند و موجب بهبود سرعت ریکاوری و انعطاف‌پذیری عضلات شود؛ اما تحقیقات زیادی در این زمینه ناکام مانده‌اند. هرچند بعد از تمرینات بسیار سخت، فشار وریدی ممکن است موجب سرگیجه شود و راه‌رفتن به مدت 2 دقیقه می‌تواند آن را برطرف کند که در حقیقت این یک خنک کردن کامل نیست. اعتقاد عده‌ای بر این است که ممکن است این راه برای برگشت وضعیت نرمال پس از ورزش موثر باشد؛ اما هنوز تاثیر آن برای ریکاوری و جلوگیری از دردهای عضلانی به‌طور علمی به اثبات نرسیده است.

4- انجام حرکات کششی قبل از ورزش
تا کنون هیچ مطاله‌ای کاهش درد عضلانی بعد از انجام حرکات کششی و جلوگیری از آسیب‌ها و جراحات ورزشی را گزارش نکرده است. تحقیقی که بر روی این موضوع صورت گرفته است انجام حرکات کششی قبل از ورزش را منع کرده است. ممکن است با این کار، قدرت انعطاف‌پذیری فرد بیشتر شود؛ اما محققان معتقدند انجام خیلی از حرکات قبل از ورزش ضرورتی ندارد و حتی ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد. اگر انجام این حرکات با تمرینات سنگین و رژیم‌های مخصوص باشگاه همراه باشد، موجب بیش‌ازاندازه کار کردن بدن فرد ورزشکار می‌شود.

5- نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود
بسیاری بر این باورند که هرچه تمرینات ورزشی سخت‌تر و با درد بیشتری همراه باشد، می‌توانند چربی بیشتری بسوزانند؛ اما متخصصان این روش را غلط می‌دانند. احساس ناراحتی جسمی و روحی یک چیز است ولی احساس درد نه! شما هیچگاه نباید تا مرحله‌ای ورزش را ادامه دهید که احساس درد داشته باشید، فقط باید نسبت به تمرینات ورزشی دقیق‌تر و فعال‌تر عمل کنید.

6- مصرف پروتئین‌بار و نوشیدنی بعد از ورزش
یکی از مهم‌ترین مراحل ریکاوری پس از ورزش ابتدا هیدراسیون و بعد از آن مصرف کربوهیدرات و پروتئین است. همین موضوع باعث شده است که مردم مصرف پروتئین‌ها و نوشیدنی‌های آماده که راهی آسان‌تر است را پس از ورزش انتخاب کنند؛ اما بسیاری از این تنقلات مانند یک وعده غذایی کامل حاوی کالری زیادی هستند. باید به جای آن‌ها از پروتئین و کربوهیدرات‌های طبیعی برای دریافت مواد غذایی کامل‌تر و کالری کمتر استفاده کنید؛ مانند یک سیب با کره بادام‌زمینی و یا نصف نان جو با هوموس و از مصرف مواد غذایی فرآوری‌شده خودداری کنید.

7- وزنه‌برداری‌های سنگین موجب افزایش توده عضلانی خانم‌ها می‌شود
عضلات برجسته و برآمده در بدن‌سازان حاصل جمع راه‌های مخصوصی از قبیل آموزش‌های مربوط به وزن، رژیم و هورمون‌ها است. در بدن خانم‌ها هورمون تستوسترون وجود ندارد تا فقط با انجام وزنه‌برداری‌های سنگین به عضلات برجسته برسند. در تحقیقی که روی دو گروه از خانم‌ها انجام گرفت، گروهی وزنه‌برداری‌های سنگین و گروهی وزنه‌برداری‌های سبک انجام دادند. نتیجه این آزمایش این بود: گروهی که تمرینات سنگین انجام داده بودند به بازوی قوی‌تری رسیدند؛ اما سایز عضلات در هر دو گروه یکسان بود.


0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.