میلک‌شیک توت‌فرنگی و پسته

میلک‌شیک توت‌فرنگی و پستهمیلک‌شیک توت‌فرنگی و پسته


میلک‌شِیک (به انگلیسی: Milkshake)؛ به معنی شیرِ زده‌شده) گونه‌ای نوشیدنی شیرین خنک است که معمولاً از شیر، بستنی، یا آیس میلک، طعم دهنده‌ها یا شیرین کننده‌هایی مانند باتر اسکاچ، کارامل، سس شکلات، یا شهد میوه درست می‌شود. در این مطلب مواد لازم و طرزتهیه میلک‌شیک توت‌فرنگی و پسته را می خوانید.

مواد لازم
- توت‌فرنگی خرد شده: 340 گرم
- روغن زیتون: 1 و 2/1 قاشق غذاخوری
- نمک: 4/1 قاشق چایخوری
- بستنی وانیلی (یا هر طعم دلخواه): 3 پیمانه
- شیر: 3/1 پیمانه
- عصاره وانیل: 1 قاشق چایخوری

مواد لازم برای تکه‌های شکلات و پسته
- شکر: 3/2 پیمانه
- شربت ذرت: 3 قاشق غذاخوری
- آب: 1 و 2/1 قاشق غذاخوری
- پسته خرد شده: 1 پیمانه
- کره: 2/1 قاشق غذاخوری
- عصاره وانیل: 1 قاشق چایخوری
- جوش‌شیرین: 2/1 قاشق چایخوری
- خامه پرچرب: 4 قاشق غذاخوری
- شکلات تخته‌ای خرد شده: 113 گرم

طرز تهیه
برای آماده کردن توت‌فرنگی‌ها: فر را با حرارت 218 درجه سانتیگراد روشن کنید. روی یک سینی فر، کاغذروغنی بکشید. توت‌فرنگی‌ها را با روغن، نمک و شکر مخلوط کنید و حدود 20 دقیقه در فر قرار دهید تا حالت کاراملی و بریانی به خود بگیرند. در هنگام پخت یک یا دو بار آن‌ها را زیرورو کنید.
برای تهیه تکه‌های شکلات و پسته: روی سینی فر یک کاغذ روغنی بیندازید. شکر، آب و شربت ذرت را در شیرجوشی روی حرارت متوسط قرار دهید و مدام به‌هم بزنید تا شکر کاملا حل شود و مخلوط به جوش آید و به دمای 87 درجه سانتیگراد برسد؛ سپس 3/2 پسته‌ها، کره و عصاره وانیل را به آن اضافه کنید و حرارت دادن را ادامه دهید هرچند مخلوط غلیظ‌تر شود (با حرارت دادن بیشتر این حالت رفع می‌شود). زمانی که دمای مخلوط به 148 درجه سانتیگراد رسید جوش‌شیرین را اضافه کنید و مخلوط را کاملا به‌هم بزنید (دقت کنید که در این مرحله ممکن است کمی از مواد به بیرون بپاشد) و بعد حرارت را خاموش کنید. بلافاصله این مخلوط را روی کاغذ روغنی پهن کنید و صبر کنید تا کاملا خنک شود. شکلات‌های خرد شده را در کاسه‌ای بریزید، خامه را روی حرارت کم قرار دهید تا شروع به حباب زدن کند؛ سپس آن را به شکلات‌ها اضافه کنید و مخلوط را هم بزنید تا صاف و یکدست شود و بعد آن را روی لایه قبلی بریزید و بقیه پسته‌ها را روی آن بپاشید و صبر کنید تا این لایه هم خودش را بگیرد و سفت شود.
برای آماده‌سازی شیک: بستنی، شیر و عصاره وانیل را با مخلوط‌کن به‌هم بزنید. می‌توانید توت‌فرنگی‌ها را در همین مرحله اضافه کنید و یا اینکه توت‌فرنگی‌ها را انتهای لیوان قرار دهید؛ سپس بستنی را روی آن‌ها ریخته و بعد مقداری خامه فرم گرفته روی آن قرار دهید. در نهایت تکه‌های شکلات و پسته و تعدادی دیگر از توت‌فرنگی‌ها را روی آن قرار دهید و سرو کنید.

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.