7 نکته در آماده‌سازی باغچه برای زمستان

7 نکته در آماده‌سازی باغچه برای زمستان


1- پاک‌سازی بستر باغچه
- حذف پوشش گیاهی مرده:
ممکن است در طول زمستان مشکلاتی مانند سوختگی یا آسیب حشرات، برای شاخ‌وبرگ و میوه‌های باقی‌مانده روی سطح خاک ایجاد شود و به خاک آسیب بزند. کمپوست یا کود موجود در خاک حرارت کافی برای ازبین بردن آفات را ندارد بنابراین تمام پوشش‌های گیاهی و میوه‌ها یا سبزیجات پوسیده را از روی زمین جمع کنید.

- اضافه کردن یک لایه جدید کمپوست و کود گیاهی:
کود موجود در خاک را کنار بزنید، هرگونه علف هرزی را بردارید سپس یک لایه 2 تا 5 سانتی‌متری کمپوست تازه روی بستر خاک بریزید و درنهایت لایه کودی که در ابتدا کنار زده بودید را روی آن پهن کنید. با این روش به مهار رشد علف‌های هرز و محافظت از خاک کمک می‌کنید. بسیاری از آفات و حشرات در طول زمستان به دلیل یخ‌زدن خاک ازبین می‌روند و پوشاندن بستر باغچه با لایه ضخیمی از کود موجب عدم یخ‌زدن کامل خاک و در نتیجه عدم نابودی آفات می‌شود. زمانی که زمین یخ زد، روی آن یک لایه دیگر کود گیاهی بریزید تا گل‌ها و گیاهان دوام یابند.

2- چک کردن خاک
اکنون بهترین زمان انجام آزمایش خاک برای تخمین مفید بودن اصلاحات تغذیه‌ای خاک و تنظیم PH برای باغچه است. نتایج به‌دست آمده از آزمایش خاک این موارد را برای شما مشخص می‌کند:
PH خاک- سطح پتاسیم، فسفر، کلسیم، منیزیوم و گوگرد- سطح مواد ارگانیک و محتوای سرب
آزمایش خاک میزان آهک و کودی که باید به خاک اضافه شود را تعیین می‌کند. معمولا از افزودن آهک برای تنظیم PH خاک استفاده می‌کنند. افزودن آهک در پاییز بسیار مفید است زیرا در طول زمستان جذب خاک می‌شود. بقیه اصلاحات تغذیه‌ای خاک را می‌توانید در بهار و فصل کشت انجام دهید.

3- کاشتن سیر
در قسمتی از باغچه که امسال در آن از خانواده پیازها چیزی نکاشته‌اید، سیر بکارید تا محصول سیر سال آینده خود را تامین کنید. خاک باید حاوی مقدار زیادی کمپوست و کود ارگانیک باشد. سیرها را به فاصله 15 سانتیمتری از هم و در عمق 10 سانتیمتری از خاک بکارید و یک لایه نازک کود گیاهی روی آنها پخش کنید.

4- گسترش باغچه‌ها
پاییز زمان مناسبی برای اضافه کردن باغچه مناسب کاشت سبزیجات است. بستر جدیدی که برای باغچه تهیه کرده‌اید را با خاک تازه پر کنید و به آن یک لایه کود گیاهی اضافه کنید تا باغچه‌ای آماده کشت برای فصل بهار داشته باشید.

5- جمع کردن برگ‌های پاییزی
برگ‌های پاییزی به عنوان یک طلای واقعی برای باغچه به‌شمار می‌روند. تا می‌توانید در این فصل برگ‌های پاییزی را جمع‌آوری و ذخیره کنید. این برگ‌ها می‌توانند برای کود گیاهی باغچه، جزء قهوه‌ای کمپوست و هوموس استفاده شوند.
- برای کود گیاهی: وجود یک لایه بزرگ از برگ‌های ریز شده روی سطح خاک موجب مهار رویش علف‌های هرز، حفظ رطوبت و غنی‌سازی باغچه زمانی که کمپوست خاک کم است، می‌شود.
- برای کمپوست: برگ‌ها بهترین جزء قهوه‌ای (کربن) کمپوست هستند و برای متعادل کردن مواد سبز (نیتروژن) نیز مفید هستند.
- هوموس: به مرور زمان برگ‌هایی که روی هم جمع می‌شوند، به هوموسی غنی تبدیل می‌شوند و می‌توانید با اضافه کردن آنها به خاک، ساختار خاک و حفظ رطوبت آن را بهبود بخشید و نیز برای موجودات مفید خاک غذا تهیه کنید.

6- یادداشت‌برداری
همان‌طور که باغچه را تمیز می‌کنید، یادداشتی تهیه کنید که شامل این موارد است: چند نوع گیاه کاشته‌اید، کدام نوع یا گونه از گیاه بهتر نتیجه داده است، چقدر محصول برداشت کرده‌اید و با کدام حشرات مواجه شده‌اید. یادداشت کردن این اطلاعات تا زمانی که یادتان است به شما کمک می‌کند تا برای باغچه خود در سال بعد برنامه‌ریزی بهتری داشته باشید و همچنین مدت‌زمان کافی برای پیدا کردن راه‌حل مشکلات را دارید.

7- از پاییز لذت ببرید
آخرین روزهای پاییز را قدر بدانید. هوای خنک پاییز و عدم رطوبت آن کار کردن را راحت‌تر می‌کند. از مشاهده زیبایی‌های اطراف لذت ببرید. یک نفس عمیق بکشید و بوی خاک تازه را استشمام کنید. به‌زودی سطح این خاک با برف پوشیده می‌شود و تا بهار سال دیگر یخ‌زده می‌ماند.  

7 نکته در آماده‌سازی باغچه برای زمستان0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.