چهار تست برای دشوارترین تصمیمات زندگی
در چه حوزه‌ای کار کنم؟ چه شغلی انتخاب کنم؟ در چه رشته‌ای تحصیل کنم؟
حتما این سوالات برای شما مطرح شده است و یا اینکه دیگران یکی از این سه سوال را از شما پرسیده‌اند. انصافا هم جواب دادن به این سوالات کوتاه، دشوار و گاهی اوقات جانکاه و دردناک است. زمانی که این سوال از من پرسیده می‌شود، از چهار تست استفاده می‌کنم. 
چه خود با این سوال‌ها در حال کلنجار رفتن هستید و چه اطرافیان شما، این چهار تست می‌تواند بسیار کمک کند.
جواب: کار، شغل یا رشته‌ای را انتخاب کنید که از این چهار تست سر بلند بیرون بیاید:

تست یک: توانمندی
 آیا احساس می‌کنید که در آن حوزه توانمندی ذهنی و مهارت خاصی دارید و می‌توانید موفق شوید؟ به عبارت دیگری استعداد ذاتی (و نه اکتسابی) دارید؟ بگذارید مثال بزنم: حتما دیده‌اید که برخی در نواختن موسیقی بدون آنکه خیلی کلاس رفته باشند مهارت دارند و برخی در نویسندگی و برخی در محاسبات و برخی در تعمیر وسایل الکترومکانیکی. آیا در آن رشته، شغل یا حوزه، توانمندی ذاتی دارید؟

تست دو: علاقه‌مندی
آیا علاوه بر توانمندی، یک ذوق و شوق درونی در خود نسبت به آن رشته احساس می‌کنید؟ از خودتان بپرسید چه چیزی در درون من وجود دارد که من را ساعت 6 صبح با اشتیاق از رختخواب بلند می‌کند؟ مثلا ممکن است که هم شما و هم من به کلاس پیانو برویم؛ ولی شما با عشق می‌روید و من صرفا به‌عنوان یک تکلیف. آیا آن حوزه کاری یا تحصیلی از درون شما شعله می‌زند؟ این تست خیلی مهم است که کار، رشته یا حوزه‌ای را انتخاب کنید که نسبت به آن شوق و اشتیاق درونی دارید. شما قرار است حدود نیمی از زمان بیداری‌تان را با او بگذارنید حتی بیشتر از خانواده‌تان؛ بنابراین چیزی را انتخاب کنید که دوست دارید. 

تست سه: نیازمندی
 آن رشته کاری یا تحصیلی باید دردی اساسی از جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنید را حل کند. این ویژگی یک فایده اساسی دارد: شما می‌توانید در ازای فعالیتی که می‌کنید، هم درآمد خوبی داشته باشید و هم حس خوبی از اینکه یک مسئله از مسائل مردم را حل کرده‌اید؛ بنابراین علاوه بر اینکه روحتان را سیراب می‌کنید، جیبتان را هم پر می‌کنید. 

تست چهار: گستره فرصت‌های آتی
رشته‌ای که در آن تخصص یافته‌اید باید فرصت‌های متنوع و بلندمدتی را پیش روی شما قرار دهد. اگر در یک رشته خاص متخصص باشید که فقط سه سازمان به آن احتیاج دارند و آن‌هم فقط دو سال، این به درد نمی‌خورد! در جستجوی مهارت‌هایی باشید که اکثریت سازمان‌ها همواره کم‌وبیش به آن محتاج‌اند.

سوال: ممکن است کسی بگوید نمی‌توانم جواب سوالات 1 و 2 را بدهم.
جواب: این نشان می‌دهد که خودتان را به اندازه کافی نمی‌شناسید و البته اصلا جای نگرانی نیست. بهتر است در طول 3 الی 4 سال، چند حوزه کاری، چند مسئولیت شغلی و چند دانش تخصصی را مزمزه کنید، آنگاه خودتان را بیشتر خواهید شناخت. تا آن زمان گزینه‌هایی را انتخاب کنید که افق‌های پیش رویتان را باز می‌گذارند.

تحلیل پایانی:
خداوند هر کدام از ما را یکتا و ويژه آفریده است. هیچ دو نفری در این دنیا شبیه به هم نیستند حتی پیامبران؛ بنابراین هر کسی باید مسیر ويژه خودش را طی کند. در این مسیر باید جرئت کرد و متفاوت بود. حیف است کسی که به موسیقی عشق می‌ورزد آن را به‌خاطر جراح شدن کنار بگذارد (که نمی‌تواند هر دو را هم‌زمان به پیش ببرد)، شاید اگر موسیقی را ادامه می‌داد می‌توانست بیشتر از یک جراح، به دیگران زندگی ببخشد. این دنیا طراحی شده است برای آنکه ما چون یک مسافر حرکت کنیم و در طول این سفر دیگرگون شویم و هر کدام از ما به گونه‌ای ويژه، خداوند را تجربه کنیم.


0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.