انواع نژاد اسب در کشور ایران


انواع نژاد اسب در کشور ایران کدامند؟ 

می دانیم که اسب ها هم دارای نژادها و انواع مختلفی در سرتاسر دنیا هستند، که گاهی بعضی از نژادهای اسب فقط مختص برخی نواحی است. ایران هم دارای نژادهای خاصی از اسب از جمله اسب های ترکمن، عرب ایرانی، اسبچه خزر، قره داغ و... است که در این مقاله به بررسی انواع نژاد اسب در ایران و خصوصیات آن ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

انواع نژاد اسب های بومی ایران

مطابق با خصوصیات منطقه ای فلات ایران، معمولاً اسب های بومی ایران از جثه بزرگی دارند. با این وجود قدرت بالا، صبر و تحمل از خصوصیات کلی اغلب انواع نژاد اسب ایران به حساب می آید. چندین و چند قرن از این اسب ها به منظور فعالیت های سخت استفاده شده است.

معمولاً اسب های اصیل، اسب هایی با نژادهای خاص هستند. این اسب ها هر کدام از خصوصیات ویژه نژاد و تیره خود را دارا می باشند. تعداد اسب های برخی از این نژادها بسیار زیاد و برخی به تعداد اندک در ایران یافت می گردند. جدیدترین آمارها، تعداد اسب های کل کشور را نزدیک به 150 هزار رأس نشان می دهد.

اغلب انواع نژاد اسب ایران، آکثراً رگه ای از اسب عرب دارند. اسب های بومی ایران اسب بختیاری، اسب شاهسون، اسب لری، اسب دره شوری، اسب ناصری، اسب قشقایی، اسب ترکی، اسب سیستانی، اسب چناران و اسب تالشی و اسب ورامینی از این میان می باشند. در ادامه موارد مهم انواع نژاد اسب ایران را بیشتر معرفی خواهیم کرد:

1- اسب تركمن یکی از انواع نژاد اسب ایران

اسب ترکمن (Turkmen Horse) یکی از انواع نژاد اسب ایران می باشد، که احتمال زده می شود که حدود دویست رأس از آن در ایران وجود داشته باشد. اسب ترکمن بیشتر در استان های گلستان و خراسان شمالی و اکثراً در ترکمن صحرا مشاهده می گردد. اسب ترکمن خصوصیات ظاهری و کاربردهای ویژه خود را دارد که در ادامه آن ها آورده ایم.

خصوصیات ظاهری اسب ترکمن یکی از انواع نژاد اسب ایران

اسب ترکمن پیشانی نسبتاً باریکی دارد که کمی برجسته می باشد و نزدیک به گوش ها باریکتر می گردد. این حیوان بینی و سوراخ های بینی صافی دارد. چشم های اسب ترکمن بزرگ و کشیده و گوش های وی زیبا و باریک می باشند. سر این حیوان اغلب به طور صاف به گردن وی متصل می گردد. اسب ترکمن یموت گردنی درشت و آخال تکه گردنی نحیفی دارد. یال این نوع اسب پرپشت نمی باشد. کفل آن حالتی چهارگوش دارد و قفسه ی سینه آن کشیده و گود می باشد.
سایر خصوصیات اسب ترکمن یکی از انواع نژاد اسب ایران

اسب ترکمن حیوانی با رفتاری دوستانه می باشد که خلق و خویی رام و آرام دارد. این اسب قابلیت زیادی برای پرش از مانع دارد و فاصله های زیاد را با نفس می دود و همچنین استقامت اسب ترکمن بالا می باشد. تیره های اسب ترکمن یموت و آخال تکه نام دارند. این اسب در رنگ های نیله، کرنگ، کهر و قره کهر مشاهده می گردد. قد اسب ترکمن آخال تکه نزدیک به 152 سانتی متر (پانزده وجب) می باشد، که برای اسب های یموت این میزان به 154 سانتی متر (پانزده و دو دهم وجب) می رسد.

کاربردهای اسب ترکمن: سواری و مسابقات سوارکاری و همچنین استفاده در بانک ذخایر ژنتیکی و زیستی جهت استفاده در طرح آمیخته گری (Crossbreeding)

2- اسب عرب ایرانی یکی از انواع نژاد اسب ایران

اسب عرب ایرانی (Persian Arab) یکی از انواع نژاد اسب ایران می باشد، که مطابق با شواهد تاریخی ابتدا در ایران زندگی می نموده است. این اسب در حال حاضر به اقصی نقاط جهان راه یافته و از آن تحت عنوان اسب عرب یاد می نمایند. گمانه زنی ها نشان می دهد که نزدیک به چهل هزار رأس اسب عرب ایرانی در سراسر کشور وجود داشته باشد. اکثراً این اسب ها در جنوب غرب كشور و همچنین خوزستان، فارس، اصفهان، لرستان، خراسان، کرمان و تهران یافت می گردند.
خصوصیات ظاهری اسب عرب ایرانی یکی از انواع نژاد اسب ایران

خصوصیات ظاهری اسب عرب ایرانی به گونه ای می باشد، که ممکن نیست آن را با نژادهای دیگر اشتباه گرفت. اسب عرب ایرانی پیشانی نسبتاً صاف و پهنی دارد که کمی برجسته می باشد. بینی و سوراخ های بینی این حیوان خمیده می باشند و در قسمت پایانی برجستگی دارند. اسب عرب ایرانی چشمانی گرد و بزرگ دارد و حدقه های چشمش برجستگی خاصی دارند.

گونه های اسب عرب ایرانی گرد و برجسته می باشد. سر این حیوان پیوند مستحکمی با گردن قدرتمند آن دارد و می تواند به سادگی به هر سو بچرخد و یالی انبوه دارد. کفل اسب عرب برجسته و صاف و عرضی و مانند مربع می باشد و شکمی به شکل استوانه دارد. قفسه سینه اسب ایرانی عرب کم ارتفاع و پهن و گرد می باشد.

سایر خصوصیات اسب عرب ایرانی

اسب عرب ایرانی حیوانی دلیر، نجیب و در عین حال جسور و باهوش می باشد. از بین گونه های بسیار اسب عرب می توان تیره عبیان، صگلاوی، حمدانی، کهیلان و حدبان را نام برد. قد اسب عرب نزدیک به 152 سانتی متر (پانزده وجب) می باشد و بیشتر به رنگ خاکستری یا سمند مشاهده می گردد.

کاربردهای اسب عرب ایرانی: پرش از مانع و پرش از ارتفاع و مسابقات سرعت

3- اسبچه خزر یکی از انواع نژاد اسب ایران

اسبچه خزر یا اسب کاسپین (Caspian horse) یکی از انواع نژاد اسب ایران می باشد، که در شمال رشته کوه البرز پیدایش یافت می گردد. عمده زیستگاه این اسب ها مناطق ساحلی دریای خزر می باشد. آمارهای رسمی وجود دویست رأس اسبچه خزر را تأیید نموده اند و احتمال داده می شود که نزدیک به پانصد رأس اسبچه خزر در کشور ایران زندگی نماید.

خصوصیات ظاهری اسبچه خزر یکی از انواع نژاد اسب ایران

خصوصیات ظاهری اسبچه خزر به صورتی می باشد که شرایط لازم جهت زندگی در جنگل را در اختیار او قرار می دهد. پیشانی اسبچه خزر برجسته می باشد و حالتی گنبد مانند دارد. بینی آن به داخل انحنا دارد و سوراخ های بینی اسبچه خزر اندکی پایینتر از اسب های دیگر می باشد. اسبچه خزر چشمانی گشاد و گوش هایی کوچک دارد. این حیوان سم هایی قدرتمند و قدی کوتاه دارد و با اندام زیبای خود مانند نمونه کوچک شده اسب عرب است.


سایر خصوصیات اسبچه خزر

اسبچه خزر هم هوش بالایی دارد و هم حیوان با محبت و خونگرمی می باشد. به ندرت مشاهده شده که این حیوان در مقابل انسان دست به حرکات تدافعی بزند. قد اسبچه خزر معمولاً به 120 نمی رسد و غالباً در رنگ های سمند، قهوه ای و شاه بلوطی مشاهده می گردد.

کاربردهای اسبچه خزر: استفاده به عنوان وسیله نقلیه و عبور و مرور، نمایش در سیرک، نگهداری در باغ وحش

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.