انواع نژاد اسب در ایران

4 - اسب کردی یکی از انواع نژاد اسب ایران

اسب کردی (Kurdish Horse) یکی دیگر از انواع نژاد اسب ایران که بیشتر در غرب کشور مشاهده می گردد. استان کردستان، استان کرمانشاه، استان ایلام و استان های زنجان و آذربایجان از عمده زیستگاه های اسب کردی به حساب می آیند. تعداد تقریبی این اسب نزدیک به هزار رأس می باشد.

خصوصیات ظاهری اسب کردی

اسب کردی از نظر خصوصیات ظاهری شباهت بسیاری به اسب عرب ایرانی دارد. اسب کردی عموماً اسبی قوی می باشد، که نفس بالایی دارد و در شرایط سخت مقاومت نشان می دهد. اندام اسب کردی عضلانی می باشد و در سواری های طولانی و مسیرهای کوهستانی استقامتی بی مانند به نمایش می گذارد. علاوه بر خصوصیاتی که برای اسب عرب ایرانی نام بردند، اسب کرد غالباً سر خود را به سمت بالا نگه می دارد. کفل اسب کردی درشت و قدرتمند می باشد و قفسه سینه ای پهن و فرو رفته و شکمی گرد دارد.

سایر خصوصیات اسب کردی

اسب کردی گونه های گوناگونی دارد که از بین آن می توان به گونه های سنجابی، جاف و افشار اشاره نمود. اسب های این گونه ها به ترتیب در رنگ های خرمایی و کهر روشن در گونه ی اول، سپید و سیاه در گونه ی دوم و قره کهر و کهر در گونه ی سوم مشاهده می گردند. اسب کرد در مقایسه با اسب عرب ایرانی جثه کوچکتری دارد و قد آن معمولاً به 145 تا 148 متر می رسد.

کاربردهای اسب کردی: اسب کرد بیشتر در ورزش چوگان مورد استفاده قرار می گیرد.

5 - اسب قره باغ یکی از انواع نژاد اسب ایران

اسب قره باغ (Karabakh horse) یکی دیگر از انواع نژاد اسب ایران می باشد، که نام آن به محل سکونت نخست آن یعنی منطقه قره باغ در ناحیه ی قفقاز باز می گردد. بعد از جدا شدن قفقاز از کشور ایران در دوره قاجار، اسب قره باغ وارد ایران گشت و در سراسر ناحیه ی آذربایجان ساکن گشت. تعداد اسب های قره باغ موجود در ایران 50 الی 100 رأس تقریب زده می گردد، که معمولاً در دو استان اردبیل و آذربایجان شرقی ساکن هستند.

خصوصیات ظاهری اسب قره باغ 

اسب قره باغ اسب پرنفسی می باشد، که دست ها و پاهای او از قدرت بالایی برخوردار است. همین امر سبب گشته تا بالا رفتن از کوه و نواحی مرتفع برای این حیوان ساده باشد. سر اسب قره باغ با اندام آن تناسب دارد و گردن آن اتصال قوی و پهنی با بدن وی دارد. این اسب گوش هایی متناسب و بازیگوش و با اندازه ای متوسط دارد. این حیوان جثه ای قدرتمند و پاهایی عضلانی دارد. اسب قره باغ دم کوتاهی دارد و اعضای بدن آن بسیار با هم متناسب می باشند. نوعی خط باریک گورخر مانند، در محلی که دم اسب به بدن آن متصل می گردد، وجود دارد که خاص ترین ویژگی ظاهری آن به حساب می آید.

سایر خصوصیات اسب قره باغ

اسب قره باغ از انرژی بالایی دارد. این اسب به هیچ وجه تنبل نیست و تمایل زیادی به تحرک دارد. اسب قره باغ حیوانی خوشرو می باشد، که معمولاً در رنگ های کهر، سمند و نیله مشاهده می گردد. قد اسب قره باغ 144.2 سانتی متر (نزدیک به چهارده و دو دهم وجب) است.

کاربردهای اسب قره باغ: جهت سواری، مسابقات سوارکاری و ورزش چوگان

6 - اسب چناران یکی از انواع نژاد اسب ایران

اسب چناران یکی دیگر از انواع نژاد اسب ایران می باشد که در زمان سلطنت نادر شاه به وجود آمد. این اسب از آمیزش اسب های عرب و اسب های ترکمن به وجود آمده است و خصوصیاتی دارد که می تواند آن ها را به فرزندان خود منتقل نماید. اسب چناران بیشتر در قسمت هایی از خراسان مشاهده می گردد.

7 - اسب سیستانی یکی از انواع نژاد اسب ایران

اسب سیستانی یکی دیگر از انواع نژاد اسب ایران به شمار می رود، که معمولاً فقط در استان سیستان و بلوچستان مشاهده می گردد. اسب سیستانی اسبی خونسرد و قوی هیکل می باشد. در میان انواع نژاد اسب ایران، این اسب سنگین وزن ترین آن ها محسوب می گردد.
نژادهای غیربومی در میان انواع نژاد اسب ایران

طی بیش از نیم قرن اخیر چند نوع اسب به ایران آورده شده اند، که از میان آن هامی توان به موارد زیر اشاره نمود، در شهرهای بجنورد، مراغه و ورامین با اسب ایرانی آمیزش پیدا نموده اند.

اسب آردنه
اسب نونیوس
اسب گیدران (Gidran)

اسب تروبرِد (Thoroughbred) هم یکی از نژادهای اسب غیرایرانی می باشد، که نزدیک به دویست رأس از آن در ایران وجود دارد. آمیزش این اسب با اسب ترکمن در مناطقی مانند تهران و ترکمن صحرا صورت گرفته و سبب پیدایش اسب های دورگه بسیاری گردیده است
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.