اسم من گلابى است

خواص گلابیخواص گلابی


مرا شربت منجمد مى نامند. نيرو بخش معده هستم و از انقلاب دستگاه گوارش جلوگيرى مى كنم. من مفرح قلب و كبد هستم و اگر مى خواهيد چهره يى بشاش داشته باشيد، دوستم شويد.

من شاه ميوه، گلابى هستم. اسم اصلى من امرود است و به ميوه پيوندى و شاداب من شاه امرود مى گويند، و چون معطر و پر آب مى باشم، به گلابى معروف شده ام.

من انواع و اقسام كوچك، بزرگ، سبز، گلگون، مخروطى ته گرد دارم. يك نوع من ترش و ميخوش و بقيه شيرين يا گس مى باشد. يك نوع جنگلى دارم كه در كهكيلويه زياد است و تخم زياد دارد و ميوه آن قابل استفاده نيست. فقط تخم آن را به نام انجوجك مى فروشند و براى اين كار، ميوه را زير خاك مى كنند و پس از آن كه پوسيد تخم هاى آن را بيرون آورده، پس از شستن خام يا بو داده مى فروشند. در گيلان يك نوع گرد من به نام خج معروف است كه به علت سفتى قابل خوردن نيست، ولى با آن بهترين مربا را مى توان تهيه كرد.

من در نقاط سردسير بهتر از گرمسير به عمل مى آيم و از قديم در آذربايجان و همدان و خراسان مرا مى كاشتند و به امر شاه عباس مرا به اصفهان و شيراز بردند و اهالى اين شهرهاى بزرگ مدتى مرا به نام عباسى مى خواندند. من داراى ويتامين هاى آ، ب، ث و فلزاتى مثل آهن، كلسيم پتاسيم، منگنز و كمى هم كبالت هستم .مقدار ويتامين ها و املاح در پوست من دو برابر گوشتم مى باشد، عده اى گوشت پيوندى و شاداب مرا شربت منجمد و دانه هاى چربى كه در آن مى باشد به عنوان ريگ گلابى نام گذارى كرده اند.

اين دانه هاى چوبى سلولز بوده و در معده و روده ها هضم نشده عينا دفع مى شوند و روده ها را جارو كرده فضولات را همراه خود مى برند و به همين علت است كه ميوه من اول در مزاج لينت مى دهد و آب آن زودتر از معده مى گذرد و بعد كه نوبت ريگ هاى آن رسيد مزاج را قبض مى كند. من نيروبخش معده، تسكين دهنده عطش، و انقلاب و دستگاه گوارش هستم و از همه ميوه ها بهتر و زودتر رفع عطش و التهاب مى نمايم و روى همين اصل است كه اروپائى ها مثلى دارند كه مى گويد يك گلابى را بايد براى روز تشنگى نگاه داشت.

هيچگاه بعد از خوردن من آب، مخصوصا آب سرد ننوشيد زيرا هضم مرا مشكل كرده و توليد نفخ مى نمايد. من ترشح بزاق را زياد مى كنم و با اين وسيله هضم غذا را آسان مى نمايم و به همين جهت به شما توصيه مى كنم كه هميشه مرا همراه با غذا ميل نماييد. قبل از غذا يا بعد از آن فرقى نمى كند، ولى نبايد مرا در شكم خالى تنها تناول كنيد. من براى مزاج هاى گرم مفيدم و براى پيران و صاحبان مزاج سرد، چندان مطلوب نيستم مگر آنكه كاملا رسيده و شاداب باشم، ولى سالخوردگان مى توانند به راحتى از كمپوت و مرباى من استفاده نمايند. اصولا ما ميوه هاى تر داراى اين خاصيت مى باشيم كه هر چه رسيده تر و شيرين تر شويم، زودتر هضم شده و توليد نفخ و برودت نمى نماييم، ولى اگر سفت و نارس باشيم، توليد نفخ خواهيم كرد مخصوصا اگر بعد از خوردن ما آب سرد بنوشند. 

شما مردم شهرنشين اين روزها، ما ميوه هاى آب دار را در سردخانه و يخچال جا داده ايد و ما را در حالى كه حرارت بدنمان نزديك صفر است، وارد معده مى كنيد كه حرارت آن 37 درجه مى باشد و با اين عمل با دست خود معده ى خود را خراب مى كنيد و بعد از ما گله مى نماييد كه چرا توليد نفخ و برودت مى نماييم!

من مفرح قلب و كبد هستم، و به همين جهت رنگ رخساره را باز مى كنم و گرفتگى هاى روحى غم و غصه را برطرف مى سازم. من با كمك ريگ هايى كه همراه دارم، معده و روده ها را دباغى و زهكشى مى كنم، املاح پتاسيم و تانن كه در ميوه من است، سموم بدن مخصوصا اسيد اوريك را از بين مى برد و پزشكان مرا براى مبتلايان به امراض نقرس و روماتيسم زياد توصيه مى كنند. من پادزهر سموم مخصوصا زهر قارچ هاى سمى مي باشم و اين خاصيت در ميوه هاى غيرپيوندى و خج زيادتر است و چون مرا با قارچ سمى بپزند، زهر آن را خنثى خواهم كرد هر وقت دچار مسموميت شديد، به سراغ من بياييد، شما را يارى خواهم كرد.

قند من براى مبتلايان به مرض قند ضرر ندارد، بلكه مفيد است. نوع ميخوش من مقوى معده و كبد بوده اشتها را زياد مى كند. مسكن التهاب و فشار خون است. صفرا و تشنگى را بهتر برطرف مى كند، قى و اسهال را تسكين مى دهد، ولى براى پيران خوب نيست مگر آنكه بعد از آن كمى عسل ميل نمايند.

نوع گس من قابض تر بوده، خوردن گرد خشك آن اسهال را بند مى آورد و ماليدن آن روى زخم جراحات آن را از بين مى برد و گوشت نو مى آورد. دم كرده پنجاه گرم برگ درخت من مخلوط با پنجاه گرم برگ سيب، سنگ كليه و مثانه را خرد مى كند. دمكرده صد گرم برگ تازه و جوان من ادرار را زياد مى نمايد، و كليه و مثانه را شستشو داده و اسهال را درمان مى كند. صمغ درخت من كمى ملين است و به هضم غذا كمك مى كند. سابقا از سوخته چوب و برگ من يك نوع سرمه مى ساختند كه جانشين توتيا بود، و براى جوش هاى پلك زياد توصيه و تجويز مى شد.

نام كتاب: زبان خوراكي ها
نويسنده: دكتر عباد الدين جزايری
جلد اول

آموزش پیانو در آموزشگاه موسیقی همراز
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.