کتاب‌ ها یکی از اصلی‌ ترین و مهم‌ ترین نماد‌ های یک کشور به حساب می‌ آیند و نشان دهنده‌ ی فرهنگ یک ملت هستند. کتابخانه‌ ها نیز یکی از مکان‌ های مهم در شهر‌ها و کشور‌ها به حساب می‌ آیند که هر ساله در سراسر دنیا میلیون‌ها نفر از مردم مشتاق و علاقمند را به خود جذب می‌ کنند.
بعضی از این کتابخانه‌ ها به اندازه‌ ای بزرگ و جامع هستند که اگر شما تا پایان عمر خود نیز در این کتابخانه‌ ها به مطالعه بپردازید، هنوز هم کتاب‌ های خوانده نشده‌ ی بسیاری از آن‌ ها باقی خواهد ماند. اغلب کتابخانه‌ های دنیا سعی می‌ کنند هر روز گنجینه‌ی مطالب خود را کامل‌ تر کنند و کتاب‌ های جدید را به فهرست خود اضافه کنند.
بعضی دیگر از کتابخانه‌ ها نیز وجود دارند که مختص کتاب‌ های قدیمی و تاریخی هستند و مطمئناً می‌ توانند مطالب جذابی را به خوانندگان انتقال دهند. آیتم‌ ها در هر کتابخانه شامل: کتاب، ژورنال، منابع موسیقی، نقشه و سایر موارد می‌ باشد.

۱. کتابخانه‌ ی ملی کنگره‌ی آمریکا
کتابخانه های بزرگ دنیا

کتابخانه‌ ی کنگره بزرگ‌ ترین کتابخانه‌ ی جهان است که در آن بیش از ۱۶۰ میلیون آیتم نگه‌داری می‌ شود. برای نگه‌داری از این کتاب‌ ها حدوداً ۸۰۰ کیلومتر قفسه استفاده شده است که این عدد، وسعت بالای این کتابخانه را نشان می‌ دهد. این کتابخانه شامل کتاب‌ ها و اسناد چاپ شده به ۴۷۰ زبان مختلف می‌ باشد که در سال ۱۸۰۰ به دستور «جان آدامز» رئیس جمهور وقت آمریکا ساخته شد.

۲. کتابخانه‌ ی بریتانیا
کتابخانه های بزرگ دنیا

دومین کتابخانه‌ ی بزرگ دنیا در پایتخت انگلستان و در شهر لندن واقع شده است و در آن از بیش از ۱۵۰ میلیون آیتم در ۴۰۰ زبان مختلف نگهداری می‌ شود. طبق آمار‌ های ارائه شده هر ساله حدود ۳ میلیون کتاب جدید به این کتابخانه اضافه می‌ شود.

۳. کتابخانه‌ ی ملی کانادا
کتابخانه های بزرگ دنیا

این کتابخانه که در پایتخت کانادا و در شهر «اتاوا» واقع شده است دارای بیش از ۵۵ میلیون آیتم است. در این کتابخانه تنها کتاب‌ ها نگهداری نمی‌ شوند و عکس‌ های برجسته و قدیمی نیز در بخشی از این کتابخانه نگهداری می‌ شوند که توسط مردم نیز بازدید می‌ شوند.

۴. کتابخانه‌ ی عمومی نیویورک
کتابخانه های بزرگ دنیا

چهارمین کتابخانه‌ ی بزرگ دنیا، در سال ۱۸۹۵ میلادی تأسیس شده‌ است و در منطقه‌ی منهتن در شهر نیویورک قرار دارد. در این کتابخانه بیش از ۳۲۰۰ کتابدار مشغول به کار هستند. در این کتابخانه نزدیک به ۵۳ میلیون آیتم نگهداری می‌ شود. این کتابخانه تا کنون نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار از سازمان‌ ها و افراد مختلف هدایای نقدی دریافت کرده است.

۵. کتابخانه‌ ی ایالتی روسیه
کتابخانه های بزرگ دنیا

این کتابخانه که در شهر مسکو واقع شده است، بزرگ‌ ترین کتابخانه در کشور روسیه به شمار می‌ رود و در آن از ۴۴ میلیون آیتم نگهداری می‌ شود. در این کتابخانه از بیش از ۲۵۰ کیلیومتر قفسه برای نگهداری کتاب‌ ها استفاده شده است. در این کتابخانه، کتاب‌ هایی با بیش از ۲۵۰ زبان مختلف وجود دارند. این کتابخانه تا سال ۱۹۲۵ با نام «ولادیمیر لنین» شناخته می‌ شده است.

۶. کتابخانه شورای ملی ژاپن
کتابخانه های بزرگ دنیا

تنها کتابخانه ملی در ژاپن، در سال ۱۹۴۸ در شهر توکیو ساخته شده است. این کتابخانه در اندازه‌ ی کوچک‌ تر از کتابخانه‌ ی ملی کنگره‌ی آمریکا ساخته شده است. در این کتابخانه از بیش از ۴۱ میلیون آیتم نگهداری می‌ شود که این کتابخانه را تبدیل به ششمین کتابخانه بزرگ و جامع در دنیا تبدیل کرده است.

۷. کتابخانه ملی فرانسه
کتابخانه های بزرگ دنیا

این کتابخانه که زمانی بزرگ‌ ترین کتابخانه در دنیا محسوب می‌ شده است در شهر پاریس واقع شده است. ﺳﺎﺑﻘﻪٔ ﺗﺄﺳﯿﺲ این کتابخانه ﺑﻪ ﺳﺎﻝ ۱۳۶۸ ﻣﯿﻼﺩﯼ ﺑﺎﺯﻣﯽﮔﺮﺩﺩ که این کتابخانه را به یکی از قدیمی‌ ترین کتابخانه‌ های دنیا تبدیل کرده است. در این کتابخانه از بیش از ۴۰ میلیون آیتم نگهداری می‌ شود و بیش از ۲۷۰۰ نفر نیز در این کتابخانه مشغول به کار هستند.

۸. کتابخانه ملی روسیه
کتابخانه های بزرگ دنیا

ﮐﺘﺎﺑﺨﺎﻧﻪ ﻣﻠﯽ ﺭﻭﺳﯿﻪ واقع در شهر ﻣﺴﮑﻮ، ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﯾﻦ ﮐﺘﺎﺑﺨﺎنه‌های ﺟﻬﺎﻥ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﮔﻨﺠﯿﻨﻪ‌ی ﻋﻈﯿﻤﯽ در ﺣﺪﻭﺩ ۳۴ ﻣﯿﻠﯿﻮﻥ ﮐﺘﺎﺏ، ﻣﺠﻠﻪ، ﺭﻭﺯﻧﺎﻣﻪ ﻭ ﺍﺳﻨﺎﺩ ﻭ ﻣﺪﺍﺭﮎ ﺍﺯ ﺳﺮﺍﺳﺮ ﺟﻬﺎﻥ ﺑﻪ ۲۴۷ ﺯﺑﺎﻥ مختلف را در خود جای داده است. در این کتابخانه که در سال ۱۷۹۵ تاسیس شده است، حدوداً ۸۰ هزار نسخه‌ ی الکترونیکی از کتاب‌ های مختلف نیز وجود دارد.

۹. کتابخانه‌ ی سلطنتی دانمارک
کتابخانه های بزرگ دنیا

این کتابخانه که در شهر «کپنهاگ» واقع شده است یکی از بزرگ‌ ترین کتابخانه‌ ها در دنیا به شمار می‌ آید که در آن از بیش از ۳۵ میلیون آیتم نگهداری می‌ شود. این کتابخانه که در سال ۱۶۴۸ تأسیس شده است، دارای بسیاری از نسخه‌ های خطی باستانی و کتاب‌ های دست‌نویس است که مردم می‌ توانند از آن‌ ها بازدید کنند.

۱۰. کتابخانه‌ ی ملی چین
کتابخانه های بزرگ دنیا

کتابخانه‌ ی ملی چین در غرب شهر پکن واقع شده است و بزرگ‌ ترین کتابخانه‌ ی قاره‌ی آسیا است که در آن از ۳۵ میلیون آیتم به زبان‌ های مختلف نگهداری می‌ شود. این کتابخانه که در سال ۱۹۰۹ تاسیس شده است، تحت نظر وزارت فرهنگ دولت چین فعالیت می‌ کند و یکی از پربازدید‌ترین اماکن شهر پکن نیز محسوب می‌ شود.

0
-1
1
1 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.