اسم من هلو است

خواص هلوخواص هلو


من ملين، مسكن و ضد تشنگى هستم. جوشانده گل من كرم معده و كرم كدو را دفع مى كند. در هسته ام خواص بسيارى نهفته. جويدن مغز هسته ام براى لثه و استحكام آن مفيد است.

اسم من هلو و از خانواده شفتالو مى باشم. من يك ميوه ايرانى الاصل هستم. انگليسى ها به من پشتار، در دانمارك به من پرسيك و در هلند به من پرسيكم، در ايتاليا پرسيكو، در پرتغال پرسيكرا، در سوئد پرسيكدرا، و در بعضى از كشورهاى ديگر هم به نام فارسى شفتالو معروف مى باشم.

من به علت داشتن يك ميوه لذيذ و آبدار از ايران به غالب نقاط عالم مهاجرت كرده و كشت مى شوم. هر چند پوست كنده من لذيذتر و گواراتر است و زيبارويان جوان را به هلوى پوست كنده تشبيه مى كنند، معذلك به شما توصيه مى كنم كه هميشه مرا با پوست ميل نماييد و لذت آنى و زودگذر را به منافع پوست من ترجيح ندهيد پوست من داراى ويتامين آ و املاح گوناگون و چند آنزيم مفيد است.

فرق من با ساير انواع شفتالو، نرمى و لطافت من است. از پوست و هسته به آسانى جدا مى شوم و بقدرى آبدارم كه عده اى مرا آب سفت شده مى دانند. به هر معده اى سازگار بوده، ايجاد نفخ نمى نمايم.

خيلى زود هضم بوده و از معده و روده ها به سرعت عبور مى نمايم. عده اى از برادرانم مانند شليل و شفترنگ و تنسگل هم مانند، من به آسانى هضم مى شوند، ولى شفتالوى انجيرى كمى سفت بوده و دير هضم مى باشد، و به ندرت ايجاد نفخ مى نمايد.

گل و برگ من هر دو ملين بوده و ادرار را زياد مى كنند و به صورت دم كرده با شربت در بيمارى كودكان تجويز مى شوند و براى اين كار معمولا گل من بيشتر به كار مى رود. من داراى املاح فراوان بوده و كمى از شبه فلز برم دارم و روى اين اصل يكى از آفرينندگان زيبايى هستم.

من ملين، مسكن و مرطوب كننده مى باشم. تشنه را سيراب مى كنم و آنهايى كه در اثر بيمارى آب بدنشان كم شده مى توانند از من استفاده كنند - من از ميوه هاى خنك بوده و سودا را درمان مى نمايم و بوى بد دهان را از بين مى برم، اشتها را زياد مى كنم.

آب مرا گرفته و شب در 
يخچال يا جاى خنك بگذاريد و صبح ناشتا با شكر يا شير خشت كمى شيرين كرده، نوش جان كنيد و از منافع سرشار آن كه از بين بردن صفرا و مرتب شدن كار غدد داخلى است، بهره مند گرديد.

جوشانده گل من كرم معده و كرم كدو را از بين مى برد. هسته مرا چون بسوزانند مغز نيم سوخته آن قديمى ترين داروى التيام جراحات است. خوردن شكوفه من براى زنان باردار مضر بوده و ممكن است باعث سقط جنين شود .جويدن مغز هسته شيرين من كندى دندان را از بين برده لثه ها را محكم مى نمايد.

نام كتاب: زبان خوراكي ها
نويسنده: دكتر عباد الدين جزايری
جلد اول


0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.