زبان خوراکی ها: من گرمک هستم

3 بهمن 1398   azizi   مطالب و مقالات, تغذیه   1 نظر   60 بازدید   |

من گرمك هستم

خواص گرمکخواص گرمک


هزار و يك خاصيت دارم كه از آن جمله دوست كبد هستم و كليه ها را از سنگ پاك مى كنم. من داراى اكسير جوانى هستم و اگر خانمها مرا به شكل ماسك به چهره بگذارند چين و چروك و لكهاى سياه صورتشان برطرف خواهد شد.

من گرمك غذاى مطلوب بيماران مى باشم. با اين كه از خانواده خربزه هستم معذلك اين مثل ايرانى كه مى گويد هر كس خربزه مى خورد بايد پاى لرزش بنشيند در حق من صدق نمى كند. هر چند كه من هم مانند ساير اقسام خربزه مثل شهرى، شخته و غيره امراض خفته و نهفته مخصوصا تب و نوبه را زنده و آشكار مى كنم، ولى آن قدرت و توانايى را دارم كه اين امراض را قبل از ظاهر شدن درمان نموده و جلوگيرى كنم.

چون ميزان قند در من خيلى كم، بلكه نزديك به هيچ است مبتلايان به مرض قند كه از خوردن انواع خربزه محروم مى باشند، مى توانند با خيال راحت مرا نوش جان كنند و از منافع سرشار من استفاده نمايند. من بهترين دارو براى درمان يرقان و استسقاء هستم و خوردن من شير، عرق و ادرار را زياد مى كند و از نقرس و روماتيسم جلوگيرى مى نمايد.

در اواخر بهار و اوايل تابستان خدمت مى رسم و شما مى توانيد براى رفع عطش جلوگيرى از التهاب مرا نوش جان كنيد. من چون ساير اقسام خربزه ثقيل الهضم و گرم نيستم و بر عكس ملين و خنك بوده، مناسب طبع اشخاص صفراوى مزاج مى باشم.

من سرشار از انواع ويتامين مخصوصا ويتامين هاى آ، ب و ث مى باشم و پيش از ده نوع هورمون گياهى و آنزيم دارم و بسيارى از ناراحتى ها را درمان مى نمايم. من دوست كبد و مصلح كليه ها هستم و سنگ كليه و مثانه را خرد كرده و خارج مى نمايم.

من ضد خشكى پوست و مو مى باشم. اگر پوست شما خشك است آب مرا با شير نجوشيده به مقدار مساوى مخلوط كرده، روى آن بماليد. اگر موهاى خشك و شكننده داريد، مى توانيد از آب من و يا بهتر است از ماده خميرى كه بين تخمه هاى من قرار دارد، استفاده كرده موى سر خود را با آن ماساژ دهيد.

خواننده عزيز، اگر قول مى دهى كه بدون جهت نويسنده اين مقاله را متهم به گرفتن پول از ميوه فروشها نكنى و نگويى كه از گرمك كاران پول گرفته و سخنان گرمك را ترجمه كرده است، در عوض من هم رمز بزرگى را به شما خواهم گفت و شما را از يكى از مواهب طبيعى كه در نهاد من به وديعت گذاشته شده است آگاه خواهم كرد و آهسته و در گوشى بدون آنكه ميوه فروشها مطلع شوند و قيمت مرا بالا برند به شما خواهم گفت و خواهيد دانست كه من داراى اكسير جوانى هستم و هر كس از من استفاده كند عمرش برخلاف عمر من كه كوتاه است، طولانى خواهد شد.

عده اى كه عاشق ميوه هاى شيرين و معطر هستند، مرا نمى پسندند و به خوردن برادران ديگر من مثل طالبى، دستنبو و شخته علاقه مند مى باشد. آنها هم مى توانند مرا پالوده كرده با شكر و گلاب ميل نمايند. بهترين موقع خوردن خربزه، يكى دو ساعت بعد از صرف غذا است، ولى من غذاى اشتهاآور بوده و بايستى قبل از غذا خورده شوم. من چاق ها را لاغر و لاغرها را چاق مى كنم و از چين و چروك صورت و پيرى زودرس جلوگيرى مى نمايم.

اگر پوست خربزه را خشك كرده و بكوبيد و كمى از اين گرد را در آبگوشت يا حبوبات ديرپز بزنيد نرم و زودپز خواهند شد، ولى پوست من اين هنر را ندارد، اما در عوض ماسك زيبايى خوبى است كه مى تواند چهره شما را باز و شاداب نمايد. براى اين كار پوست مرا روى آن بكشيد و بگذاريد يك ربع ساعت بماند. اين ماسك ضد كك و مك و لكه هاى سياه صورت نيز مى باشد گوشت من بهترين پماد براى سوختگى است. بخور تخمه ى من براى رفع ورمها مخصوصا ورم چشمها و سرما خوردگى مفيد است، مخصوصا اگر تخمه ى مرا نشسته با ريشه هاى آن در پوست من خشك نمايند.

نام كتاب: زبان خوراكي ها
نويسنده: دكتر عباد الدين جزايری
جلد اول

1
1
0
1 نفر

1 نظر

  1. نقل قول: afsane25
    خيلي ممنون عالي smiley20 ...عاشقشم smiley16

    گرمک هم عاشق توئه عزیزم ..
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.