موسیقی و کلیسا


موسیقی و کلیسا
موسیقی مسیحیت، همانگونه که در ابتدای نقاشی، معماری، ادبیات و دیگر علوم را پرورش داد، تاریخ موسیقی غرب را نیز شکل داد و باعث پرورش، حمایت و هدایت این موسیقی گردید.

آن زمان موسیقی دانان یا از مقامات کلیسایی بودند و یا تعلیمات خود را در طی اجرائاتی که به عنوان خواننده نوجوان کُر کلیسا داشتند، کسب می نمودند. البته استثنائاتی نیز در این خصوص وجود داشت که از جمله آنها موسیقی دانان محلی و دوره گردی به نام مینسترل ها و ژانگلورها بودند که متاسفانه در مورد شرح حال و آثارشان تقریبا هیچ نمی دانیم.

موسیقی کلیسا شامل فرم های موتت، کانتات، پسوم، کورال، مس، رکویم، واراتوریو می باشد.

موتت و کانتات
برگرفته از روایات مذهبی است و با آوازهای جمعی اجرا می شود.

پسوم
مطابق با افسانه های مذهبی و به همراه آوازهای جمعی است.

کورال
در مذهب پروتستان معمول است و توام با آوازهای جمعی است.

مس
از بزرگترین فرم های موسیقی مذهبی است که در کلیسای کاتولیک اجرا می شود. این مراسم که بیشتر به منظور عبادت انجام می شود تا صرفا گوش کردن به موسیقی، از پنج قسمت اصلی به وجود می آید. 

رگویم
مسی است که به یاد بود مردگان اجرا می شود.

اراتوریو
نوعی موسیقی مذهبی و شبیه به اپراست، اما برخلاف اپرا که بازیگر دارد، اراتوریو داستان ها را با آواز مجسم می کند. این داستان ها معمولا از روایات مذهبی اقتباس می شوند. اراتوریو جنبه نمایشی ندارد و اجرا توسط خواننده و گروه کر انجام می شود. البته در موسیقی کلاسیک، اراتوریوهایی هم وجود دارند که جنبه مذهبی ندارند؛ نظیر اراتوریوی چهار فصل هایدن.

1
1
0
1 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.