حوادث ناخوشایند را از ذهن خود بیرون بریزیدحوادث ناخوشایند را از ذهن خود بیرون بریزید


منابع احساسات منفی
احساسات منفی چهار سبب و علت اساسی دارند به گفته پیتر اسپنسکی فیلسوف روسی در کتاب در جست و جوی معجزه این چهار مورد عبارت اند از:
1- توجیه کردن
2- دلبستگی
3- توجه به درون
4- سرزنش کردن
قدم بلند به جلو را زمانی بر می دارید که خود را از شر این چهار مورد خلاص کنید.

توجیه نکنید
زمانی توجیه می کنید که می خواهید دلیلی برای خشم و ناراحتی خود ساز کنید. به هر کس که گوش شنوا دارد می گویید که با شما رفتار بدی کردند و طرف دیگر با شما چه رفتار نا پسندی را به نمایش گذاشته است.

شما پیوسته در ذهن خود به این توجیه سازی توجه می کنید. برای خود دلیل می آورد که چرا باید ناخشنود باشید. هر بار به آن شخص یا آن موقعیت فکر می کنید عصبانی می شوید. خود را محق می دانید که عصبانی شوید. انگار که بهای سنگینی برای آن پرداخته اید. به ویژه اینکه در برآورد خود شما شخصی خوب و با فضیلت بوده اید.

راه توجیه نکردن این است که نخواهید در این دام گرفتار شوید. نباید توجیه کنید، باید از ذهن عالی خود استفاده کنید و دلایلی ساز کنید تا احساسات منفی خود را توجیه نکنید. توجه داشته باشید که احساسات منفی به شما هیچ کمکی نمی کنند.

دیگران را مقصر قلمداد نکنید
از آنجایی که ذهن شما در هر لحظه می تواند تنها به یک اندیشه فکر کند، به محض اینکه دیگران را مقصر اعلام نکنید انرژی خود را که به احساسات منفی سوخت می‌رساند آزاد می کنید و درنتیجه از شرایط خشم و ناراحتی بیرون می آیید.

اینگونه آرام و مثبت باقی می مانید. دیری نمی گذرد که موقعیت تغییر می کند و شما همه چیز را فراموش می کنید. با جایگزین کردن یک اندیشه مثبت به جای یک اندیشه منفی، از شر احساسات منفی خلاص می شوید.

اگر با مسئله جدی در زندگی خود مواجه هستید، مثلاً طلاق گرفته اید، شغلتان را از دست داده اید و یا سرمایه گذاری تان با شکست روبه رو شده است، همین قانون مصداق دارد. به خودتان نگویید که حق دارید عصبانی باشید. به جای آن برای طرف مقابل دلیل و توجیه بسازید وقتی آتش احساسات منفی خاموش می شود، می توانید توجه خودتان را به چیزی مثبت بدهید. 

یکی از توصیه های مهم این است که به خاطر چیزی که کاری درباره اش نمی توانید بکنید عصبانی نشوید. وقتی کسی نمی تواند چیزی را تغییر بدهد، او را سرزنش نکنید و به این نکته هم توجه داشته باشید، اگر راه حلی وجود نداشته باشد مسئله ای وجود ندارد.

دو دوره زمانی
در زندگی به دو دوره زمانی برمی‌خوریم. یکی گذشته و دیگری آینده. لحظه حال، لحظه کوتاه و خلاصه شده ای است. می توانید به اتفاقی که افتاده توجه کنید، که البته قابل تغییر نیست.

می توانید به آینده توجه کنید، که هنوز اتفاقی نیفتاده و بر آن کنترلی ندارید. بسیاری از مردم به موضوعات و حوادث مربوط به گذشته فکر می کنند. متأسفانه این انرژی به کلی تلف می شود. شکایت دائم از گذشته هیچ کمکی به شما نمی کند، برعکس احساسات منفی با حیات بخشیدن به حوادث گذشته همچنان زنده باقی می مانند تا شما را ناراحت کنند.

دست بکشید و فراموش کنید
یک روانشاس با بیش از 25 سال تجربه کار با اشخاص ناخشنود به این نتیجه رسید که دو کلمه ای که بیش از هر کلام دیگری در زندگی اش از بیماران شنیده «تنها اگر» بوده است.

به نظر می رسید که اغلب اشخاص ناخشنود تحت تأثیر حادثه ای که در گذشته اتفاق افتاده است ناخشنودند و نمی توانند این حادثه را فراموش کنند. هنوز تکدر خاطر دارند، عصبانی هستند و به خاطر کاری که کسی کرده یا نکرده و حرفی که زده یا نزده رنجش به دل دارند.

یا از یکی از والدین، خواهران یا برادران، از یک رابطه که در گذشته داشته اند، از ازدواجشان، یا از رابطه تجاری یا رابطه با رئیسشان، از یک سرمایه گذاری ناموفق که داشته اند ناراحت هستند و رنجش به دل دارند.

واقعیت این است که زندگی پر از مسائل و مشکلات و شکست‌های موقتی است. اما اینها، این حوادث ناخواسته و نومید شدن ها، امری طبیعی و نرمال و در ضمن اجتناب ناپذیر هستند.

برای اینکه فکرتان را عوض کنید تا زندگی تان تغییر کند، باید تصمیم بگیرید این حوادث ناخوشایند را از ذهن خود بیرون بریزید، به استقبال زندگی بروید. مهم نیست که در گذشته چه اتفاقی افتاده است تا زمانی که این کار را نکنید برده گذشته باقی می مانید که به هیچ وجه قابل تغییر نیست.

از همین امروز تصمیم بگیرید که همه «تنها اگر» ها را از ذهن خود خارج کنید.

منبع: کتاب فکرتان را عوض کنید تا زندگیتان تغییر کند
نویسنده: برایان تریسی
مترجم: مهدی قراچه داغی


0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.