ساز سینتی سایزر

12 فروردین 1399   soodabeh   مطالب و مقالات, مطالب و مقالات موسیقایی   0 نظر   35 بازدید   |

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که سینتی سایزر چیست و چه کاربردی در عرصه موسیقی دارد. بیشتر سینتی سایزر ها به عنوان کیبوردهای الکترونیکی شناخته می شوند که رنج گسترده ای از اصوات دنیای واقعی (پیانو، ترومپت، درامز و...) و صداهای غیر از آن (بلیپ ها، سوییپ ها و اصوات الکترونیکی پیچیده) شناخته می شوند.

سینتی سایزر Synthesizerسینتی سایزر Synthesizer


درواقع سینتی سایزرها مجموعه ای از ماژول هایی هستند که قابلیت ساخت و پردازش اصوات را در بی نهایت شکل مختلف دارند. بکارگیری برخی از این ماژول ها موجب تولید صداهایی می شود که در دنیای واقعی غیر ممکن است.

اگر بخواهیم تخصصی تر به این موضوع بپردازیم، سینتی سایزر یا Synthesizer یک صدای آنالوگ الکتریکی را از پایه ساخته و پیرایش می کند، به طوری که با سمپلرها تطابق پیدا کند و سپس با فشردن کلیدهای کلاویه کیبورد و یا کلیدهای Synthesizer، صدا تولید می شود. ماژول های این دستگاه شامل کلاویه های کیبورد نمی شود و از طریق میدی  (MIDI) راه اندازی می شود.

اجزای اصلی سینتی سایزر
این دستگاه به صورت اساسی به این شکل تولید صوت می کند: اوسیلاتورها (برخی آن ها را تن ژنراتور هم می نامند) امواج الکتریکی را با پالس منتشر می کنند (هم مثبت و هم منفی) که در نتیجه یک موج حاصل می شود. فرکانس این پالس ها تعیین کننده زیر و بم صداست. ۴۴۰ پالس (یا بیت) در ثانیه می تواند یک نت "لا” (A) تولید کند.

راه تولید این موج ها در سینتی سایزر
برای ساخت امواج از اوسیلاتور و برای دگرگون کردن شکل امواج پایه ای به چیزهایی بیشتر، از فیلتر ها استفاده میکنیم. فیلتر جریانی الکتریکی است که توسط کم و زیاد کردن بخش ها مشخصی از فرکانس کار می کند و نقش اساسی آن نرم کردن شکل امواج صوتی اصلی است.

اوسیلاتور یا مولد موج
یک اوسیلاتور طراحی شده تا بتواند حالت های مختلف پایه ای شکل موج (WAVEFORM) را بسازد – sawtooth-wave triangle-wave – یا – square-wave – که کمک می کند طنین ها مختلف شبیه سازی نماید. بیشتر Synthesizer ها همچنین می توانند یک شکل موجی تصادفی و غیر عمدی را نیز تولید کنند.

صداهایی که به صورت طبیعی ساخته می شوند، از امواج سینوسی نرمی شکل گرفته که ساخت آن از پایه بسیار دشوار می باشد. با دستکاری کردن امواج مثلثی شکل از طریق ریاضیات و مهندسی امواج سینوسی نیز می توانند شبیه سازی شوند.

همچنین Synthesizer ها امکان اتصال و استفاده از دستگاه MIDI را دارند. به عنوان مثال با اتصال پیانوهای دیجیتالی که دارای خروجی MIDI باشند میتوانید شکل موج صدای خروجی تغییراتی ایجاد کنید. برای مشاهده لیست قیمت پیانو دیجیتال سازکالا اینجا را کلیک کنید.

کاربرد فیلتر در سینتی سایزر
اگر شما به یک شکل موجی اره مانند (sawtooth wave) گوش کنید، به نظر شما صدایی زننده خواهد بود و دلیل آن وجود لبه های تیز در شکل موج است. در اصطلاحات آکوستیک به این لبه ها "overtone” گفته می شود.

حال اگر ما یک فیلتر را بر روی یک شکل موج اعمال کنیم، این لبه ها از بین می روند و در نتیجه شکل موج کروی تر و صدای شفاف تری حاصل خواهد شد. صدایی که از هیچ گونه overtone برخوردار نباشد، موج سینوسی نامیده می شود. یک موج سینوسی ساده ترین شکل موجی است که یک صدا به حالت طبیعی دارد: هیچ لبه ای ندارد و مانند فلوت صدا می دهد.

تقویت سیگنال در سینتی سایزر
برای کنترل حجم صدای یک صوت، سیگنال باید از یک جریان تقویت کننده عبور کند. امپلی فایر می تواند بلندی یک شکل موجی را بالا و پایین ببرد که در نتیجه حجم صدای ساز کم و زیاد می شود.

اتفاقی که به صورت اساسی می افتد این است که زمانی که نوازنده انگشت خود را بر روی یک کلید می گذارد، شکل موجی به وجود می آید. این شکل موجی توسط فیلتر، فیلتر می شود و در انتها توسط امپلی فایر تقویت می گردد. برای استفاده در اجراهای زنده و استودیویی باید از یک امپلی فایر یا تقویت کننده جانبی استفاده کنید.

Envelope در سینتی سایزر
حال ما کمترین الزامات را برای تولید یک صدای سینت سایزری داریم. اما ما هنوز نیاز داریم این صدا را تبدیل به صوتی قابل اجرا به عنوان یک ساز موسیقی کنیم. صداهای طبیعی به صورت معمول به سادگی قطع و وصل نمی شوند. اصوات به ثبات ضعیفی دارند و در طول زمان کاراکتر آن تغییر می کند. یک صدا در دنیای واقعی حالت fade in و fade out دارد.

به عنوان مثال زمانی که به ادوات درامز ضربه وارد می کنیم صدا در ابتدای برخورد چوب با درامز بسیار تیز است و بسیار سریع بعد از برداشتن چوب از روی درامز صدا قطع می شود. صدای یک پیانو نیز بسیار سریع شروع می شود اما پایان یافتن بخش انتهایی صوت زمان طولانی تری را می گذراند. بسیاری از اصوات بین تایم میانی پخش صوت و محو شدن صدا، دچار تغییر زیر و بم صدا می شوند.

مانند زمانی که یک قطار در حال بوق کشیدن از کنار شما عبور می کند. این رفتار "Envelope” (بسته شدن) صدا نامیده می شود. برای شبیه سازی این افکت بر روی سینتی سایزر، باید امکانات جزئی بیشتری از خاموش و روشن کردن اوسیلاتور، فیلتر و امپلی فایر داشته باشد. ما می خواهیم که انولوپ را بر روی هر کدام از واحدها کنترل کنیم. حال راه تولید این صدا بر روی سینتی سایزر چیست ؟

کنترل حرفه ای صدا با سینت سایزر
انولوپ اوسالیتور زیر و بمی صدا را در زمان پخش صوت و انولوپ امپلی فایر، حجم صدا را در طول زمان پخش صوت کنترل می کند. ساده ترین سینت سایزرها انولوپ فیلتر چهار مرحله ای دارد. این موضوع به آن معناست که چهار بخش مختلف از صدا را کنترل می کند. این بخش های مختلف به "ASDR” مشهورند.
Attack : قسمت ابتدای شروع صدا
Decay : قسمت محو ابتدایی صدا
Sustain : قسمتی از صدا که بسته به نگهداشتن کلید کشیده می شود
Release : قسمت محو پایانی صدا

منبع: ملودایو
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.