زبان خوراكی ها: اسم من كرفس است

14 فروردین 1399   azizi   مطالب و مقالات / تغذیه   0 نظر   225 بازدید   |

كرفس هستم. ضد رماتيسم هستم و درد مفاصل را علاج مى كنم. ضماد برگ و ريشه ام، ورم را مى خواباند. عروق را باز مى كنم و تقويت كننده بى مانندى براى قلب و ريه هستم. براى رفع پيچش معده مرا توصيه كنيد. اگر مردم خاصيت كرفس را مى دانستند تمام مزارع را به كاشتن آن اختصاص مى دادند. (ضرب المثل فرانسوى)

خواص کرفس


اسم من كرفس است. در فارسى به من كرفش و كرسب مى گفتند و اعراب مرا معرب كرده كرفس ناميده اند. من داراى انواع و اقسام مى باشم اما در بين آنها دو نوع در تغذيه و بقيه در مداوا به كار مى روند. در من ويتامين هاى آ - ب و ث و املاح سديم - پتاسيم - فسفر و آهك نهفته است - عطر مطبوع، طعم گوارا و خواص انكارپذير من، مرا بين سبزي ها ممتاز كرده است.

انواع کرفس
نوع خورشتى مرا همه مى شناسند و احتياج به معرفى ندارد و نوع ديگر من كه در تغذيه به كار مى آيد، كرفس سنگ است كه مانند كلم سنگ در جزو ريشه هاى خوراكى است و شباهت زياد به آن دارد و اخيرا در ايران كاشته شده و گاهگاهى در سبزى فروشى ها ديده مى شود و با آن مى توان خورشت كرفس پلو درست كرد و نيز مى توان آن را در سالاد، ترشى و مخلوط شور به كار برد و از عطر مطبوع آن استفاده كرد.

خواص درمانی کرفس
مهمترين نوع دوايى من كرفس آبى يا كرفس مردابى است كه بطور خودرو در كنار مردابها مى رويد. اعراب به آن كرفس الماء و قرة العين مى گويند. نوع ديگر من كرفس عطرى است كه به علت داشتن عطر زياد به كرفس مشك معروف است.

انواع ما به علت داشتن ويتامين ث لثه ها را محكم مى كنيم و از خونريزى و رقت خون جلوگيرى مى نماييم. اشتها را زياد مى نماييم و براى مبتلايان به بيمارى هاى روماتيسم، نقرس، درد مفاصل و تصلب شرائين غذاى مفيدى هستيم و اين دسته از بيماران هم مى توانند مرا در غذاى خود داخل كنند و هم مى توانند آب مرا گرفته يك فنجان در روز ميل نمايند.

من تب بر، بادشكن و ضد نفخ هستم و به داروهاى مسهل كمك مى نمايم. كليه و مثانه را زهكشى و از سنگ پاك مى كنم و بعلاوه مجارى ادرار را ضد عفونى مى‌نمايم خوردن من جهت تنگى نفس، درد پهلو، سكسكه و زخم روده و درد شكم مفيد است و ليزى معده را از بين مى برم.

من گرفتگى جگر را باز مى كنم و براى حصبه و بيماريهاى روده مفيد مى باشم، مسكن دردهاى پشت، خاصره و عرق النساء هستم. ضماد برگ، ريشه و ساقه و برگ من ضدورم مى باشد.

ماليدن اين ضماد به مدت يك دقيقه جرب و ساير امراض جلدى را درمان مى كند و با گوگرد و بوره جهت سياهى پوست و لكه هاى پوستى مفيد است.

زياده روى در خوردن من و جوشانده بذر و ريشه انواع دارويى من جهت زنان باردار و بچه شير ده خوب نيست، زيرا مسقط جنين است و چنانچه باعث سقط جنين نشود نوزاد آن ناقص الخلقه و يا كودن خواهد شد.

اسانس يا بهتر بگويم جوهر من فرار و زود جذب است و همراه خود مواد مقيد و مضر ساير داروها را حل كرده و به سرعت به ياخته ها مى رساند و به همين جهت است كه خوردن من قبل از نيش عقرب و بعد از آن خطرناك بوده و علاج را مشكل مى كند.

من عروق را باز مى كنم و مقوى قلب و ريه هستم. جوشانده برگ من گرفتگى صدا را باز مى كند و آواز را تصفيه مى نمايد. كمپرس جوشانده من براى دست و پاى سرمازده و براى درمان اولسر و ساير زخم ها مفيد است.

بذر من در باز كردن گرفتگى هاى معده قوى تر از ساير قسمت هاى من است. اين بذر اشتهاآور بوده به هضم غذا كمك مى كند و فضولات را از معده بيرون مى كند و جهت استسقاء مفيد است.

خوردن اين بذر جهت شش چندان خوب نيست، چون پنج گرم بذر كوبيده را در پارچه اى ريخته و آن را در نيم ليتر آب انگور آويزان نماييد، تا مواد مفيد آن حل شود، اين محلول جهت تقويت معده و رفع باد بسيار سودمند خواهد بود.

مرباى ريشه و برگ من با عسل مسكن قى و مقوى معده است. ترشى من بازكننده و مقوى معده مى باشد، و اشتها را تحريك مى كند. جوشانده بذر و بيخ نوع كوهى من ، در باز كردن ادراراثر بيشترى دارد. 

كرفس سنگ كه به آن كرفس شلغمى و كرفس صخرى مى گويند، در كتب قديم تحت نام فطرالساليون ذكر شده قوى تر از كرفس خورشتى است. بادشكن و قاطع ليزى معده است. جهت درد پهلو و پيچش معده توصيه شده است.

نام كتاب: زبان خوراكي ها
نويسنده: دكتر عباد الدين جزايری
جلد اول

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.