زبان خوراكی ها - اسم من پسته است

11 خرداد 1399   azizi   مطالب و مقالات, تغذیه   0 نظر   65 بازدید   |

اسم من پسته است. فارسى من پسته است. اعراب آنرا معرب كرده فستق گويند و فرنگى ها به من پستاش خطاب مى كنند. زادگاه اوليه من شمال خراسان، افغانستان، كرمان، آذربايجان، قزوين، اردستان و رفسنجان مرا به مقدار زياد كاشته و محصولى مرغوب مى دهم، مخصوصا اگر مرا به درخت بنه پيوند نمايند.

خواص روشناخواص روشنا


درخت من مانند درخت خرما دو پايه مى باشد. يعنى گل نر و ماده ى من در دو شاخه مختلف قرار دارند. قسمت هاى پايه نر من داراى هورمون مردانه است. چنانچه در ميوه من جفت گيرى بعمل نيايد آن ميوه پوك و بى مغز مى شود و به اين پسته پوك در كتب قديم بزغنج و بزغند گفته اند.

خواص اين پسته تلقيح نشده با پوست پسته مغزدار فرق بسيار دارد. و بعلت داشتن مواد مازويى شكم را بند مى آورد و در دباغى مورد مصرف دارد و نوشيدن آب جوشانده ى آن نشاط آور است.

مغز ميوه جهت تقويت ذهن و حافظه تجويز مى شود. درمان سرفه، مقوى قلب و ضد خفقان است. برعكس ساير آجيل ها در معده توليد تخامه نمى كند، بلكه از پيچش معده جلوگيرى كرده و سردى كبد را معالجه مى كند. گرفتگى كبد و كيسه صفرا را باز مى كند و درحقيقت كبد را زهكشى مى نمايد و درد آنرا تسكين مى دهد.

با اينكه غذاييت زيادى ندارد اشخاص لاغر و ضعيف را چاق مى كند، ولى هرگز باعث چاقى مفرط و بى تناسب نمى شود. اگر مرا با پوست نازك الوانى كه روى مغز من است بخورند يرقان را درمان مى كنم و ورم طحال را از بين ميبرم و پادزهر سموم مخصوصا نيش حشرات مى باشم.

جويدن مغز من مقوى دندان و لثه و خوشبو كننده دهان و درمان جوش‌هايى است كه معمولا در دهان مى زند. مغز من شكم روش را بند مى آورد و پوست معده را زبر مى نمايد، و روده ها را جارو و زهكشى مى كند.

از قى و سكسكه جلوگيرى مى كند. اسهال و تشنگى را برطرف مى كند. روغن پسته در عطر سازى مصرف فراوان دارد. ماليدن مخلوط آن با مشك جهت درمان لقوه و تقويت حافظه توصيه شده است و چكاندن آن در دماغ آنرا پاك مى كند. مخلوط روغن پسته با عنبر جهت درمان وسواس تجويز شده است.

نام كتاب: زبان خوراكي ها
نويسنده: دكتر عباد الدين جزايری
جلد اول

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.