قدرت و راه های بخشودن

10 خرداد 1399   marzie.kokabian   مطالب و مقالات, روانشناسی   0 نظر   32 بازدید   |

قدرت بخشودن
ریشه احساسات منفی که سبب می شود کسی متوسل به سرزنش کردن دیگران و گرفتار خشم و رنجش گردد، بترسد و دچار تردید و غبطه و حسادت شود، ناتوانی در بخشودن دیگران است که به شیوه های مختلف به ما آسیب می رساند. 

قدرت و راه های بخشودنقدرت و راه های بخشودن


وقتی کودک هستیم و بزرگ می شویم، از مرحله ای عبور می کنیم که در آن عدالت برای ما بسیار مهم است. به مفهوم «انصاف» بهای فراوان می دهیم. از هر حادثه و صحنه ای در زندگی مان که منصفانه به نظر نمی رسد ناراحت می شویم بخصوص اگر این موضوع مربوط به خود ما باشد.

هرگاه احساس کنیم که با ما یا دیگران غیر منصفانه برخورد شده است، ان را حمله ای متوجه خود می بینیم. عزت نفس شکستنی ما تهدید می شود با خشم و رنجش واکنش نشان می دهیم این مرحله نرمال از رشد ماست تا دوران کودکی را پشت سر بگذاریم و به بلوغ برسیم.

اما بعضی ها در این مرحله متوقف می شوند و هرگز به فراسوی آن رشد نمی کنند. اگر به ما اهمیت دست کشیدن و بخشودن را آموزش نداده باشند، تجربه بخشودن را پیدا نمی کنیم.

اگر دقیق و مواظب نباشیم، زندگی مان را براساس خشم در قبال دیگران تدوین می کنیم. بسیاری از روانشناسان و روانپزشکان همه مدت فعالیت خود را صرف کمک به اشخاص می کنند تا با گذشته های ناخوشایند خود کنار بیایند.

قدرتمندترین و رهایی بخش ترین تصمیماتی که می توانید بگیرید این است کسانی را که به هر طریق شما را رنجانیده اند ببخشایید. تنها با بخشودن دیگران می توانید خودتان را آزاد کنید به همین دلیل است که اغلب ادیان بخشودن و عفو کردن را مورد تأیید قرار داده اند و آن را قدم اول به سوی آرامش ذهن ارزیابی می کنند. تصورش را بکنید اگر از کسی یا موضوعی در این دنیا خشمگین نبودید، چه اتفاقی می افتاد.

تصور کنید که کاملاً مثبت، خوش بین، بشاش، با عزت نفس فراوان و اعتماد به نفس نامحدود هستید. تصور کنید انسانی گرم، دوستانه و مهربان هستید و از آرامش درونی برخوردار می باشید. همه اینها در صورتی میسر می شوند که بتوانید دیگران را ببخشایید.

دو نفر می خواهد
بعضی ها با یک فرض اشتباه از بخشودن و گذشتن خودداری می ورزند. آنها فکر می کنند که با بخشودن رفتار کسی را که از آن رنجیده اند تأیید می کنند فکر می کنند اگر طرف دیگر را ببخشند، به او لطفی کرده اند. حتی فکر می کنند که او را رها کرده اند و حال آنکه مصمم اند این کار را نکنند.

و این در حالی است که برای ساختن یک زندان به دو نفر احتیاج است، یکی زندانی و یکی زندانبان، هر دوی اینها در زندان هستند وقتی شما طرف مقابل را آزاد می کنید، خودتان را آزاد کرده اید.

مجبور نیستید که رفتار او را تأیید کنید شما او را می بخشایید برای اینکه در باقی مانده عمرتان راحت شوید. بنابراین بخشودن اقدامی به سود خود و نوعی خودخواهی است. هیچ رابطه ای با طرف مقابل ندارد.

وقتی از کسی عصبانی باقی می مانید کنترل عاطفی خود را به او واگذار می کنید. به او امکان می دهید که از فاصله دور شما را کنترل کند با نبخشودن، به آن شخص امکان می دهید که بر زندگی احساسی و عاطفی شما مسلط شود. 

راه بخشودن
راه بخشودن بسیار ساده است. هرگاه به آن شخص می اندیشید از قانون جایگزینی استفاده می کنید و می گویید: «خداوند او را ببخشاید. من او را می بخشم و برایش روزگار خوشی را از خداوند مسئلت دارم.» نمی توان کسی را بخشید، برای او آرزوی موفقیت کرد و در ضمن از او عصبانی بود. اندیشه مثبت اندیشه منفی را لغو می کند.

می توانید با قبول مسئولیت سهم خود در ماجرا بر سرعت آزادسازی شخص طرف دیگر بیفزاید. به ندرت اتفاق می افتد که حادثه ای در خلاء انجام پذیرد. تقریباً بدون استثناء شما هم کاری کردید که به این اتفاق کمک کرد.

بنابراین باید سهم خود را هم در نظر بگیرید. می توانید بگویید: «من مسئول هستم نباید خودم را درگیر آن حادثه می کردم. نباید آن کار را می کردم. من او را به طور کامل می بخشایم و از کاری که کرد صرفنظر می کنم.»

ممکن است در شروع، بخشودن برای شما دشوار باشد گفتن این کلمات ممکن است برایتان دشوار باشد بسیاری از مردم تمام زندگی شان حول این موضوع می گردد. نگران آنند اگر از کسی یا موضوعی شکایت نکنند، حرفی برای گفتن نخواهد داشت. 

وقتی دیگران را می بخشایید احساس می کنید که سبک تر شده اید وقتی اندیشه های خشم و رنجش از بین می روند، اندیشه های مثبت ذهن شما را پر می کنند و انرژی و اشتیاق بیشتری پیدا می کنید. احساس می کنید قوی تر شده اید و از اطمینان بیشتری برخوردارید. آینده به رویتان باز می شود.

وقتی تصمیم به بخشودن می گیرید به این فکر نکنید که دوستان و دیگران درباره تان چه می گویند احتمالاً آنها هم از شنیدن گله ها و شکایات شما خسته شده اند. در واقع، وقتی شروع به بخشودن می کنید اغلب به این نتیجه می رسید که تنها پیوند و اتصال شما با بعضی ها همین جلسات گله گزاری است.

وقتی تصمیم می گیرید دیگران را ببخشایید، ممکن است به این نتیجه برسید که آنها، اشخاص آن قدرها مناسبی نیستند که با آنها صحبت کنید.

اشخاصی که باید آنها را ببخشایید
اگر در کار تغییر دادن اندیشه و زندگی خود جدی باشید، باید چهار گروه را ببخشایید.

اول پدر و مادر، خواه در قید حیات باشند یا نباشند. باید قطعاً آنها را به خاطر اعمال و رفتارشان ببخشایید باید از آنها متشکر باشید که به شما امکان حیات دادند. آنها بودند که شما را به این دنیا آوردند. اگر از زنده بودن خوشحالید، می توانید آنها را به خاطر هر چیز دیگری مورد عفو قرار بدهید دیگر از آنها شکایت نکنید.

بسیاری از کسانی که در همایش های من شرکت کرده اند با پدر و مادرشان ملاقات کرده و به آنها گفته اند که آنها را بخشوده اند اغلب این اقدام شجاعانه روی رابطه آنها تأثیر قدرتمندی بر جای گذاشته است. و از آن روز به بعد، دوستان خوب یکدیگر شده اند که تا پایان عمر ادامه پیدا کرده است.

روابط شخصی نزدیک
گروه دومی که باید آنها را ببخشایید اشخاصی هستند که با آنها روابط شخصی نزدیک دارید. ازدواج و سایر روابط نزدیک می توانند بسیار شدید باشند و بنابراین روی عزت نفس و احساس خود ارزشمندی شما تأثیر بگذارند.

اما توجه داشته باشید که در اغلب موارد شما تا اندازه ای در مشکلی که پیش آمده مسئولیت داشته اید. از استحکام اخلاقی لازم بهره داشته باشید و بگویید: «من مسئول هستم» و بعد آنها را مورد عفو قرار بدهید. بگویید: «من او را بخ خاطر هر کاری که کرده است می بخشم» هربار که این حرف را بزنید قدمی به جلو بر می دارید و دیری نمی گذرد که دیگر مشکلی در میان نخواهد بود.

نامه
بسیاری از کسانی که در همایش های من شرکت کرده اند به این نتیجه رسیده اند که «نوشتن نامه» وسیله مناسبی است که آنها را برای همیشه از ناراحتی رابطه شان دور می کند این روش قدرتمندی است که می تواند شما را از خشم و رنجش برهاند.

به چگونگی کار توجه کنید می نشینید و برای طرف مقابل نامه ای می نویسید و او را می بخشایید. این نامه از سه بخش تشکیل می شود. اول می گویید:«تو را به خاطر همه کارهایی که کردی تا من نارحت شوم می بخشایم»

دوم فهرستی از همه کارهایی که هنوز از آن آگاه هستید تهیه می کنید بعضی ها چندین صفحه در این مورد می نویسند.

سوم نامه را با نوشتن «برایت آرزوی موفقیت می کنم» به انتها می برید.

نگران واکنش طرف مقابل نباشید این به شما ربطی ندارد هدف شما این است که خودتان را آزاد کنید به آرامش ذهنی برسید و به سمت زندگی عالی ای که در پیش دارید حرکت نمایید.

فهرست خود را پاکسازی کنید
سومین گروهی که باید آنها را ببخشایید همه کسانی هستند که به شکلی شما را در زندگی رنج داده اند. آنها را رها کنید. روسا، شرکای تجاری، دوستان، کسانی که به شما خیانت کردند و همه کسانی که برایتان تولید اندوه نمودند را ببخشایید. فهرست خود را پاکسازی کنید.

خودتان را رها کنید
شخص چهارم و شخص آخری که باید او را ببخشایید خود شما هستید. باید خود را قطعاً به خاطر کا راحمقانه، بی معنی، شرورانه، بی فکرانه و یا ظالمانه ای که صورت دادید، ببخشایید این اشتباهات گذشته را با خود حمل نکنید. این مربوط به آن زمان بود و حالا زمان تغییر کرده است.

اینگونه به موضوع بیندیشید: وقتی در گذشته کاری کردید که هنوز نسبت به آن احساس بدی دارید، همان شخصی که امروز هستید نبودید در آن زمان آدم متفاوتی بودید، جوانتر بودید، تجربه کمتری داشتید. خویش واقعی خود نبودید. شما شکل نابالغ شرایط بالغانه امروز خود بودید.

از کوبیدن و سرزنش کردن خود به خاطر کاری که مربوط به مدتها قبل است خودداری ورزید. در روان درمانی وقتی کسی به خاطر اتفاقی که در دوران کودکی برای او افتاده عمیقاً ناراحت است، لحظه ای فرا می رسد که می گوید: «تقصیر من نیست» گاه شما کاری کردید یا کاری با شما کردند که بیش از حد جوان و کم تجربه بودید و نمی دانستید که چه می گذرد و یا نمی توانستید آن موقعیت را تغییر بدهید. این تقصیر شما نبود شما بهترین کاری را که می توانستید انجام دادید اشکالی متوجه شما نیست. خود را ببخشایید و از قلاب آزاد کنید.

بگویید: «خودم را به خاطر همه اشتباهاتی که مرتکب شدم، می بخشایم من آدم خوبی هستم و آینده ای بزرگ در انتظارم است« هرگاه به یاد آن حادثه می افتید، بگویید: خودم را کاملاً می بخشایم.» و بعد به زندگی خود برسید.

هشدار نهایی
اغلب اشخاص با موضوع بخشودن آشنا هستند. در اغلب ادیان به این موضوع اشاره شده است و در روانشناسی و متافیزیک تدریس می گردد. شما می دانید که باید کسانی را که در زندگی شما را ناراحت کرده اند مورد عفو قرار دهید اما در این میان خطر بزرگی وجود دارد.

این خطر که اگر یک حادثه ناراحت کننده مربوط به گذشته را مورد عفو قرار ندهید تمام زندگی تان مختل می شود. اینکه نخواهید تنها یک شخص یا یک موقعیت را مورد عفو قرار دهید در حکم ترمزی است که پیشرفتهای لحظه ای شما را مختل می سازد.

شمار کثیری از مردان و زنان وجود دارند که به سبب خشم و رنجشی که در قبال دیگران دارند از بخشودن آنها خودداری می ورزند و بنابراین هرگز به رهایی و آزادی نمی رسند. 

اجازه ندهید این اتفاق برای شما بیفتد باید از شجاعتی برخوردار باشید که همه را مورد عفو قرار بدهید. استثنایی قائل نشوید نباید کسی در زندگی شما وجود داشه باشد که هنوز از او ناراحت باشید. ذهن شما باید در آرامش قرار داشته باشد.

کتاب فکرتان را عوض کنید تا زندگیتان تغییر کند
نویسنده: برایان تریسی
مترجم: مهدی قراچه داغی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.