زبان خوراكی ها - من کلسیم هستم

18 خرداد 1399   azizi   مطالب و مقالات, تغذیه   0 نظر   74 بازدید   |

من کلسیم هستم. من فراوانترین عنصر کانی موجود در بدن انسان هستم و مهمترین مصالح سازنده استخوانها به شمار می آیم و روی همین اصل شما روزانه از نیم گرم تا یک گرم به من احتیاج دارید و الا ممکن است به بیماری نرمی استخوان - عقب ماندگی در رشد و کرم خوردن دندان مبتلا شوید.

خواص کلسیمخواص کلسیم


شما می توانید مرا در مرکبات شیر - سفیده تخم مرغ و چند خوراکی دیگر مثل چغندر - هویج - کلم - گندم - سیب زمینی - یونجه - اسفناج - توت فرنگی - گردو - تره - تره فرنگی - کاهو - غلات - تمشک - نخود تازه - لوبیای تازه - فندق - بادام - پسته - کرفس - پیاز - عدس - انگور... پیدا کنید.

من خوراک استخوان - دندان - غضروفها - هسته های سلولی - خون - چربی سلسله اعصاب بوده برای هضم غذا - برای جذب غذا و همچنین برای سنگربندی آهکی در اطراف میکربهایی مثل میکرب سل و دمل لازم و ضروری هستم.

ویتامین ها و هورمونها در جذب من در بدن انسان دخالت مستقیم دارند و چون آفتاب و شرایط محیط در جذب من بستگی کامل دارند، عوارض کمبود من در ساکنان مناطق معتدله و سردسیر دیده می شود.

نور آفتاب یکی از بزرگترین عوامل حیاتی برای جذب من به شمار می آید چه ویتامین د که در جذب من دخالت مستقیم دارد به وسیله نور آفتاب ساخته می شود. در مناطقی که نور آفتاب به حد کافی ندارند جذب من به آسانی صورت نمی گیرد و تظاهرات کمبود من بیشتر به چشم می خورد و به همین جهت است که ساکنان این نواحی به من نیاز بیشتری دارند و بایستی با خوردن سبزیها و میوه ها کمبود مرا جبران کنند.

آنهایی که فکر می کنند تنها با خوردن شیر می توانند گرسنگی خود را نسبت به من برطرف کنند سخت در اشتباه می باشند و بهترین دلیلی که در رد این ادعا می توان اقامه کرد این است که مردم آمریکا بیشتر از سایر مناطق جهان شیر می خورند و بیشتر از ساکنان قاره های جهان دچار کمبود من هستند - بیماری نرمی استخوان در کودکان انگلیسی بقدری زیاد است که عده این بیماری را مرض انگلیسی ها می دانند و برعکس در جنوب ایران و سواحل خلیج فارس با اینکه کمتر شیر می خورند و خاکشان از نظر کلسیم فقیر است کمتر به این مرض مبتلا شده و کمتر دچار کرم خوردگی دندان می شوند.

یکی از بهترین منابع گیاهی من انگبین های گیاهی مثل شیر خشت، ترنجبین، و گز علفی می باشد - در خوانسار و نواحی اطراف اصفهان که گز زیاد مصرف می شود و همچنین در آذربایجان که به خوردن گز علفی علاقه زیاد دارند، بیماری نرمی استخوان و کرم خوردگی دندان کمتر دیده می شود.

ساکنان فقیر بلوچستان با اینکه دچار فقر غذایی هستند و به شیر و لبنیات کمتر دسترسی دارند، معذلک از بیماری نرمی استخوان و پوسیدگی دندان معاف می باشند چه آنها علاوه بر داشتن آفتاب فراوان از سبزیهای صحرایی که غالباً سرشار از کلسیم هستند تغذیه می نمایند و نان را بیشتر با سبوس که مقدار زیادی کلسیم دارد میل می نمایند.

سیاهپوستان و ساکنان مناطق حاره دندانهایشان به مراتب سفیدتر و محکم تر از شما سفید پوستان می باشد زیرا آنها با کلسیم موجود در گیاهان و تابش مستقیم آفتاب بیشتر استفاده و بهره برداری می کنند و این یک حقیقت است که سیاه پوستان مقاومت بدنشان در برابر تابش آفتاب زیادتر بوده و می توانند عریان در مزارع کار کنند بدون آنکه تابش آفتاب کوچکترین صدمه ای به پوست بدن آنها وارد آورد. 

حال به خوبی متوجه خواهید شد که چرا با وجود فراوانی کلسیم در مناطق معتدله باز گرسنگی نامرئی من در این نواحی رایج است ساکنان نواحی گرمسیر و استوایی با اینکه قد و قامت کوتاه داشته و رشد زیادتر نمی کنند، استخوان بندی محکمتری دارند و برعکس در نواحی معتدله و اروپا رشد زیادتر استخوان بندی درشت تر ولی پوک تر است و همگی استخوانی ترد و شکننده دارند، این ضعف استخوان در کشورهای مترقی و پیشرفته روز به روز زیادتر می شود.

در آمریکا دانشمندان متوجه شده اند که اسکلت نسل جوان گر چه به ظاهر درشت تر از اسکلت نیاکانشان می باشد اما در عوض سست و شکننده شده است و برای نجات از عواقب وخیم آن به همه توصیه می شود که تا می توانند روغن ماهی و ترکیبات دیگری که ویتامین د دارند بخورند حال در اینجا این سوال پیش می آید که چرا اسکیموها با این که کمتر رنگ آفتاب را می بینند به بیماری نرمی استخوان مبتلا نشده و از این مرض و کرم خوردگی دندان رنج نمی برند بلکه همگی استخوانی محکم و دندانهای تیز و برنده و سالم دارند در جواب این سوال دانشمندان اظهار عقیده می کنند که آن ها با جویدن استخوان شکار و یا ماهی، کلسیم و ویتامین د را جذب می کنند.


نام كتاب: زبان خوراكي ها
نويسنده: دكتر عباد الدين جزايری
جلد اول
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.